مناقشه بر سر فیلترینگ سایت های دانلود فیلم

مناقشه بر سر فیلترینگ سایت های دانلود فیلم

به گزارش توسعه نرم افزار درحالی كه وزیر ارتباطات از عملكرد صداوسیما به علت شكایت ضد سایت های دانلود فیلم انتقاد كرده بود، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور اظهار كرده است فیلترینگ این سایت ها به علت محتوای مجرمانه صورت گرفته است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، چندی قبل برخی از سایت های دانلود فیلم از دسترس خارج شدند و علت این مورد آن بود كه شركت های ایرانی كه سرورهایشان را در اختیار این سایت های مجانی دانلود فیلم قرار می دادند، از ادامه این همكاری سر باز زدند و دانلود اطلاعات سایت های فیلم را غیر ممكن كردند.
این مورد انتقادات بسیاری را ضد وزارت ارتباطات مطرح نمود، هرچند محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اظهار داشته بود: بسته شدن سایت های دانلود فیلم به من مربوط نیست و دادستانی به عرضه دهندگان خدمات میزبانی وب دستور داده است.
اگرچه آن زمان شایعاتی در خصوص شكایت VODهای ایرانی كه به انتشار فیلم ها و سریال های خارجی به صورت دوبله اقدام می كردند، مطرح شده بود، اما همان زمان اعلام گردید دستور دادستانی به عرضه دهندگان خدمات میزبانی وب بوده كه به اختلال در سرورهای دانلود منجر شده است؛ دستوری كه شركت های عرضه خدمات میزبانی (FCPها یا عرضه دهندگان خدمات اینترنتی) را مكلف كرده از عرضه هرگونه سرویس به دامنه هایی كه هم اكنون در سامانه پالایش كشور فیلتر هستند، اجتناب كنند.
آذری جهرمی اما اخیرا درباره فیلترینگ سایت های دانلود فیلم، با اشاره به قانون جرائم كامپیوتر ای و تاكید بر این كه فیلترینگ در كارگروه تعیین مصادیق تصمیم گیری می شود، اظهار داشت: این كارگروه شش عضو دولتی و شش عضو غیردولتی دارد كه وزیر ارتباطات هم یك عضو این كارگروه است. وزیر ارتباطات، وزیر ارتباطات است نه قطع ارتباط و تنها در این كارگروه یك رأی دارد.
وی به سپردن مسئولیت صوت و تصویر فراگیر به صداوسیما در سال 1394 اشاره نمود و اضافه كرد: از همان زمان این مورد عنوان شد كه هم صوت و تصویر فراگیر مفهوم شود و هم منظور از نظارت و صدور مجوز مشخص شود كه مجلس یا شورایعالی فضای مجازی باید به این مورد وارد شوند.
آذری جهرمی با بیان این كه فیلتر سایت های دانلود فیلم به درخواست صداوسیما بوده است، تاكید كرد: ازنظر ما این حكم فاقد اعتبار قانونی می باشد و آسیب بسیاری به تولید محتوا و این بازار در كشور می زند اما ما اختیار قانونی در این زمینه نداریم.
این در شرایطی است كه جواد جاویدنیا - سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور - بعد از این اظهارات گفت: همانگونه كه قبلا هم اعلام شده است، برای این اقدام شكایت از جانب دستگاه خاصی مطرح نشده بود بلكه بر مبنای رصد دوره ای و نظام مند در طول زمان، این تخلفات شناسایی شده بود و پیش از مبادرت به فیلترینگ بارها به آنها برای حذف محتوای مجرمانه تذكرات لازم داده شده بود.
این سایت ها طبق اظهارات جاویدنیا، برای فرار از اجرای قانون با تغییر دامنه و فضای میزبانی خود تلاش كردند در مقابل فیلترینگ مقاومت كنند و به تذكرات دادستانی در این خصوص توجه نمی كردند. طبق قانون جرایم كامپیوتری به عرضه دهندگان خدمات میزبانی اعلام گردید كه از میزبانی محتوای این سایت ها اجتناب كنند كه همین مسأله هم صورت پذیرفت.
همینطور ظاهرا تعداد دیگری از سایت های متخلف همزمان با سایت های دانلود فیلم، فیلتر شده اند، ولی طبق اظهارات سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی كل كشور، برخی تلاش كردند با فضاسازی رسانه ای این مورد را برجسته كنند و به شكلی در مقابل اقدام قانونی دادستانی، فشار رسانه ای ایجاد كنند.
به قول این مقام قضایی، نه تنها در مقابل این سایت ها بلكه در قبال مابقی سایت هایی كه تخلفاتی را انجام داده اند، قبل از هر گونه اقدامی به آنها تذكر داده می شود. بالای ۹۵ درصد از تخلفات سایت های داخلی بدون احتیاج به فیلترینگ و صرفا با تذكر، موارد غیر قانونی حذف می شد ولی در مورد اخیر، آنها راضی به انجام قانون نبودند و بنابراین مسأله به صورت قانونی مورد پیگیری قرار|گرفت.
بر این اساس پس از این مرحله، خود آنها مراجعه نموده اند و به آنها راهكار داده شده است كه به شرط حذف محتوای مجرمانه و همینطور دریافت مجوز از نهاد قانونی می توان با تسریع در فرایند رفع فیلتر، مشكل آنها را در اسرع وقت حل كرد. بر همین مبنا برخی از سایت ها با كسب مجوز در فرایند رفع فیلتر قرار گرفته اند.
قبل از این، وزیر ارتباطات در موارد بسیاری درباره فیلترینگ اظهار كرده بود تصمیم گیری درباره این مورد در كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه انجام می شود و وزارت ارتباطات تنها عضوی از این كارگروه به حساب می آید.1398/08/21
22:25:00
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , شركت , فناوری
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
devsoft