چرا تلگرام های فارسی حذف شد؟

چرا تلگرام های فارسی حذف شد؟

توسعه نرم افزار: نسخه های فارسی تلگرام در حالی سپس فیلترینگ این پیام رسان مشغول فعالیت بودند كه ظاهرا حالا گوگل پلی به دلیلهای امنیتی این برنامه ها را از فروشگاه خود حذف كرده است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، سپس فیلترینگ مقطعی تلگرام در دی ماه سال ۱۳۹۶ و سپس فیلتر باردیگر ی آن در ۱۰ اردیبهشت سال قبل كه تا امروز ادامه یافته، در كنار پیام رسان های داخلی كه مجال حضور بیش تری یافتند، نسخه های داخلی تلگرام كه فیلتر نشده بودند، توانستند بعضی از كاربران تلگرام را در این پیام رسان حفظ كنند؛ با این تفاوت كه صرفاً در تلگرام طلایی و هاتگرام، بعضی از كانال هایی كه در تلگرام اصلی وجود داشت، فیلتر می شدند.

از طرفی به دلیل متن باز بودن تلگرام، این اپلیكیشن قابلیتی دارد كه می توان به راحتی برنامه ای جدید روی آن نوشت و بنظر می رسد در این نسخه های فارسی كه با استفاده از APIهای تلگرام نوشته شده اند، چنین قابلیتی وجود دارد و این اپلیكیشن ها، ابتدا كپی پیام های شما را نگه می دارند و با انجام پردازش، آنرا به تلگرام می فرستند و دلیل اعمال مسدودیت بعضی از كانال ها در این پیام رسان ها هم همین است.

در حالیكه تا قبل از فیلتر شدن تلگرام، این پیام رسان حدود ۴۰ میلیون كاربر داشت، با گذشت چند ماه از فیلتر آن، كاربران بین تلگرام با فیلترشكن، پیام رسان های داخلی و نسخه های فارسی شده تلگرام تقسیم شدند. هاتگرام و تلگرام طلایی بااینكه تفاوت هایی با نسخه اصلی تلگرام داشتند و در بعضی موارد، مطالبشان از برخی فیلترها عبور می كرد، اما شاید مهم ترین تفاوتی كه با پیام رسان های كاملاً بومی داشتند، حفظ ارتباط با تلگرام اصلی بود.

البته این مساله سبب واكنش بعضی از مسؤولان شد؛ تا جایی كه عبدالصمد خرم آبادی - معاون سابق دادستان كل كشور در امور فضای مجازی- نسخه های فارسی تلگرام را به جای پیام رسان، فیلترشكن هایی دانست كه مانع از مهاجرت كامل كاربران به پیام رسان های بومی شده اند.
سپس آن سیدابوالحسن فیروزآبادی -رییس مركز ملی فضای مجازی- مرداد سال قبل از بومی شدن این نسخه ها آگاهی داد و درباره پشتیبانی از هاتگرام و طلاگرام اظهار داشت: از همان ابتدا كه سیاست خروج از انحصار تلگرام را داشتیم، برای دوران گذار، پذیرفتیم كه تلگرام های نسخه فارسی چند ماهی فعال باشد. با آخرین مهلتی كه به آنها دادیم، تا ۱۵ شهریور باید به یك پیام رسان ۱۰۰ درصد بومی تبدیل شوند.

اما در حالیكه با گذشت چند ماه، خبری از استقلال این پیام رسان ها یا مسدود شدن آنها نشد، فیروزآبادی با بیان این كه به دلیلهای زیادی امروز شاهدیم پیام رسان های داخلی نتوانسته اند به خوبی عمل كنند، اظهار داشت: به سبب شرایط تحریم و استدلال هایی كه نسخه های فارسی مطرح نمودند، مهلت آنها را تا اختتام آذرماه تمدید كرده و امیدواریم تا آن زمان بتوانند مستقل از شبكه فعالیت كنند.

با این وجود، در ماه های گذشته خبر جدیدی از تصمیم گیری درباره وضعیت این نسخه های فارسی نشد؛ تا جایی كه در ایام گذشته خبر از حذف این پیام رسان ها از ماركت آنلاین گوگل پلی منتشر گردید و به نظر می رسید گوگل تصمیم گرفته به دلیلهای امنیتی نسخه های فارسی تلگرام را حذف كند و این مساله سبب شده این اپلیكیشن ها در گوشیهایی كه آنتی ویروس دارند، از كار بیفتند.
با این وجود محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات -در توئیتر خود درباره این مساله نوشت: برای حق الناس⁩ در دی ۹۶ گفتیم «همه» پوسته های فارسی تلگرام فاقد امنیت اند و البته برمبنای جمع بندی مركز ملی فضای مجازی عمل كردیم. حالا ۱۲۷ پوسته غیررسمی در كشور هست. باحذف دو تا از آنها، باید دید مدعیان داخلی و خارجی از بقیه و محل تأمین بودجه آنها خواهند گفت یا روزه سكوت خواهند گرفت؟
بدین سبب با مهلت های چندباره كه به پیام رسان های فارسی شده تلگرام داده شده بود، بااینكه این نسخه ها تا كنون در حال فعالیت بودند و خبری از مسدود شدن آنها نبود، اما با تصمیم گیری برای حذف این اپلیكیشن ها از گوگل پلی، باید دید تصمیم بعدی برای ادامه فعالیت آنها چیست.
البته بعد از اینكه نسخه های فارسی تلگرام از گوگل پلی حذف شده، بعضی از كانال های تلگرامی به كاربران سفارش كردند كه برای ادامه ی فعالیت اپلیكیشن هایی مانند هاتگرام و تلگرام، آنتی ویروس خودرا غیرفعال كنند؛ در حالیكه به اعتقاد برخی كارشناسان، به نظر نمی رسد غیرفعال كردن سپرهای محافظتی در مقابل ویروس ها و باج افزارها چاره منطقی و مناسبی باشد.
منبع:

1398/02/07
15:13:51
5.0 / 5
4612
تگهای خبر: آنلاین , برنامه , شبكه , فناوری
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
devsoft