زارع پور:

تا پایان سال جاری سرعت اینترنت خانگی در بعضی مناطق 80 برابر می شود

تا پایان سال جاری سرعت اینترنت خانگی در بعضی مناطق 80 برابر می شود

به گزارش توسعه نرم افزار، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم روز جهانی ارتباطات، در حضور رئیس جمهوری گزارشی از فعالیت ها و پروژه های آماده افتتاح وزارت ارتباطات را اعلام نمود.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور در مراسم افتتاح پروژه های ارتباطی کشور که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، با اشاره به نگاه فرصت محور و راهبردی دولت سیزدهم به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: با راه اندازی کارگروه اقتصاد دیجیتال در کمتر از دو سال قبل با هدف رفع مشکلات توسعه اقتصاد دیجیتال، سهم این حوزه از تولید ناخالص ملی از ۶.۴ به ۷.۵ رسیده است.
وی با اشاره به قرار گرفتن حوزه ارتباطات در کنار صنعت و معدن در بودجه امسال، اضافه کرد: در برنامه هفتم توسعه نیز بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یک موضوع کلیدی مطرح گردیده است.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: تمام ظرفیت های دولت برای توسعه فناوری اطلاعات که نقش کلیدی در حل خیلی از مسائل دارد به کار گرفته شده تا آینده بسیار خوبی برای مردم رقم بزنیم.
وی به شبکه ملی اطلاعات به عنوان یکی از مهم ترین پروژه های وزارت ارتباطات در این دوره اشاره نمود و اضافه کرد: تا بهمن ماه سال قبل پیشرفت این پروژه بنا بر اعلام رئیس پیشین مرکز ملی فضای مجازی به ۵۷ درصد بالا رفته است و این شاخص اکنون به ۶۱ درصد رسیده و برنامه داریم تا آخر سال جاری به ۷۵ درصد برسانیم و تا پایان دولت نیز صددرصد این پروژه به سرانجام برسد.
زارع پور با توضیح در مورد لایه های مختلف شبکه ارتباطی کشور و لزوم توسعه همه جانبه این شبکه، اظهار داشت: در سالهای قبل در شبکه دسترسی ارتباطات ثابت تقریباً کاری انجام نشده بود و شبکه مخابرات نیز در خیلی از مناطق فرسوده بود؛ به همین دلیل وزارت ارتباطات اعتباری ۶۴۰ میلیارد تومانی برای سرمایه گذاری شرکت مخابرات در شبکه انتقال پرداخت کرد و مخابرات نیز در برای افزایش تعرفه متعهد شده است که در این زمینه سرمایه گذاری لازم را داشته باشد.
وی به پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارها که فاز نخست آن امروز افتتاح شده اشاره نمود و اضافه کرد: این پروژه زیرساخت ارتباطات در سال های آتی است و بدون زیرساخت فیبرنوری توسعه دیجیتال معنا ندارد.
وزیر ارتباطات با اشاره به این که دسترسی مردم به این شبکه بدون هزینه و فقط با هزینه مودم به انجام می رسد، اشاره کرد: در ۱۰ شهر کشور بیش از ۷۰ درصد پوشش این شبکه انجام شده و با درخواست مردم این سرویس در اختیار آنان قرار می گیرد و امروز نیز کار اجرائی در ۳۳ شهر شروع می شود.
وی ادامه داد: برمبنای برنامه ریزی انجام شده تا آخر سال جاری ۸ تا ۱۰ میلیون خانوار تحت پوشش قرار می گیرند و ۳ میلیون اتصال نیز برقرار می شود و مردم می توانند تا ۸۰ برابر سرعت حال حاضر در ارتباطات ثابت به اینترنت دسترسی داشته باشند.
وزیر ارتباطات درباره ی پروژه افزایش ظرفیت شبکه ارتباطی کشور با بهره گیری از توان داخلی، اظهار داشت: این پروژه که افزایش ۲۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه را منجر می شود، امروز با ۲۰ درصد آن معادل ۶.۷ ترابیت بر ثانیه به بهره برداری می رسد که ظرفیت شبکه را به ۴۷ ترابیت برثانیه می رساند و تا پایان دولت این رقم به ۱۲۰ ترابیت برثانیه بیشتر می شود.
وی اتصال ۴۰۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار را یکی دیگر از پروژه های افتتاح شده امروز عنوان نمود و اضافه کرد: در ۲۰ ماه گذشته و با تلاش بسیار توانستیم ۴۰۰۰ روستای مناطق دور افتاده و صعب العبور را به اینترنت پرسرعت متصل نماییم تا آمار روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور که به شبکه ملی اطلاعات متصل شده به ۹۲ درصد برسد.
زارع پور اشاره کرد: با اجرای این پروژه می توانیم هر طرح ملی را در این بستر اجرا نماییم.
وی درباره ی پروژه اتصال جزایر خلیج فارس به سرزمین اصلی و جزیره کیش نیز اضافه کرد: این پروژه به دست شرکت های دانش بنیان ایرانی برای اولین بار با هدف ارتقاط کیفیت ارتباطات جزایر تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی و هندورابی با ۱۵۰ کیلومتر فیبرکشی زیر دریا انجام شده است.
وزیر ارتباطات به توسعه نسل پنجم تلفن همراه نیز اشاره نمود و یکی دیگر از پروژه های امروز را راه اندازی ششصدمین سایت نسل پنجم تلفن همراه توسط ایرانسل عنوان نمود.
وی به تاکید رئیس جمهوری جهت راه اندازی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اشاره نمود و اضافه کرد: در ۲۰ ماه گذشته ۹۵ درصد دستگاه های دولتی نزدیک به ۵۰ درصد خدمات خودرا بوسیله این پنجره به مردم ارائه کردند.
زارع پور بابیان این که در حدود ۳۰۰۰ خدمت در این پنجره ارائه می شود، اظهار داشت: مردم می توانند با یک دفعه احراز هویت از تمام خدمات مورد نیاز خود بوسیله این پنجره بهره مند شوند و تا حالا نیز ۱۵ میلیون نفر از مردم از این پنجره برای دریافت خدمات خود بهره برده اند.
وی ادامه داد: تا آخر سال جاری نیز برمبنای قانون بودجه صددرصد استعلامات بین دستگاهی بصورت برخط به انجام می رسد.
وزیر ارتباطات سامانه ملی سنجش برخط میزان رضایت مردم از کارکنان دستگاه های دولتی را یکی دیگر از پروژه های امروز اعلام نمود و اظهار داشت: مردم با حضور در دستگاه های اجرائی می توانند بوسیله گوشیهای خود میزان رضایت خودرا از کارکنان مربوط اعلام و این آمار می تواند در قالب داشبوردی در اختیار مدیران دستگاهها و مدیران ارشد کشور قرار گیرد.
منبع:

1402/02/28
05:41:34
5.0 / 5
368
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
devsoft