تحول در سیستم آموزشی کشور با اجرای پروژه فیبر نوری

تحول در سیستم آموزشی کشور با اجرای پروژه فیبر نوری

توسعه نرم افزار: در امتداد تکمیل پروژه فیبر نوری که از برنامه های مهم دولت سیزدهم محسوب می شود، بتازگی عملیات اجرائی اتصال مدارس به این طرح در شهر پردیس شروع شد.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، در حال حاضر فیبر نوری بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است، پروژه ای که تحقق آن با شروع به کار دولت سیزدهم درصدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار گرفت.

شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در حالی است که برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

سال گذشته اقدامات بسیاری در راستای پیشبرد این پروژه انجام شد به شکلی که برخی استانها تحت پوشش کامل این فناوری قرار گرفتند؛ کار در ۴۵۵ شهر شروع و بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر فیبرکشی انجام شده است و قریب به سه میلیون خانوار تحت پوشش اینترنت پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری قرار گرفته اند. همین طور مدتی پیش از طرف وزیر ارتباطات اعلام گردید که بخشنامه بند «س» تبصره ۷ قانون بودجه تصویب گردید. بدین سبب با این مصوبه «حساب توسعه شبکه فیبر نوری» با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان ایجاد می شود که نقطه عطفی در تامین مالی طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارهاست. علاوه بر موارد گفته با اجرای این پروژه و سایر اقدامات، مسیر ایجاد ۱۰ میلیون پوشش تا آخر سال هموار خواهد شد.

بنابراین در امتداد تسریع و تکمیل این پروژه، روز شنبه عملیات اجرائی اتصال مدارس به طرح فیبر نوری با حضور مسئولات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و آموزش پرورش در یک مدرسه واقع در شهر پردیس شروع شد. وزارت ارتباطات مجریان مختلفی را در شهرهای مختلف برای پیشبرد این پروژه در نظر گرفته است و شهر پردیس هم به سبب وجود پارک علم و فناوری و سایر وارد از نظر توسعه یافتگی شهر ممتاز و برجسته ای است و همین مورد سبب شد یک رقابت از طرف اپراتورها دراین زمینه رخ دهد. بدین سبب وزارت ارتباطات تصمیم به فاز بندی در این منطقه گرفت. طبق گفته مسئولان در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد تحت پوشش قرار گرفته اند و بیش از ۹۷ کیلومتر حفاری انجام شده تا در نهایت پردیس شاهد کیفیت ارتباطات خوب باشد.

آغاز اجرای این طرح از مدارس مورد استقبال گرفت به شکلی که سرپرست وزارت آموزش وپرورش معتقد است این اقدام مصداق اجرای عدالت آموزشی است و می توان با آن تحولات پسا کرونائی را اجرا کرد و نکته مهم تر این است که روستاها هم بواسطه این فناوری به سیستم آموزشی دسترسی پیدا می کنند.

در راستای اجرای پروژه فیبر نوری مقرر است ۱۰ تا ۱۵ درصد مدارس امسال پیش از شهریورماه به فیبر نوری متصل شوند و تا آخر سال ۳۵ درصد مدارس دیگر به این فناوری وصل شوند و طبق اعلام تا آخر این دولت تلاش می شود همه مدارس بوسیله فیبرنوری به شبکه متصل شوند و آنگونه که وزیر ارتباطات گفته است تا آخر سال جاری، مقرر است پیشرفت پروژه به ۴۰ درصد برسد یعنی هشت تا ۱۰ میلیون خانوار تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

نکته قابل توجه این است اینترنتی که مشترکان با پروژه فیبر نوری دریافت می کنند، سرعتی نزدیک به ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه دارد و این یعنی تا ۸۰ برابر سرعتی بالاتر از اینترنت فعلی که مردم در اختیار دارند. بدین سبب این پروژه سرویس پایدارتر و باکیفیت تری را در اختیار مردم قرار می دهد و حتی جالب است بدانید که مصرف انرژی فناوری مبتنی بر فیبر نوری بسیار کمتر از فناوری های هم راه است.

منبع:

1402/02/24
23:30:54
5.0 / 5
284
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
devsoft