وزیر ارتباطات:

داده های ماهواره خیام به شکل عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفت

داده های ماهواره خیام به شکل عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفت

به گزارش توسعه نرم افزار، وزیر ارتباطات و فناوری اظهار داشت: برای نخستین بار توانستیم داده های ماهواره خیام را به شکل عملیاتی در کشور مورد بهره برداری برسانیم.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از مهر، عیسی زارع پور بامداد شنبه در آئین افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجش از دور در مرکز فضایی ماهدشت اظهار نمود: طی هفته جهانی فضای امسال بیشتر از ۸۰ رویداد مختلف برای گروههای مختلف برگزار می شود. به دست توانمند متخصصین ایران موفق به بهره برداری از مرکز عملیات ماهواره سنجی ایران شدیم.
وی بیان نمود: با این کار برای نخستین بار توانستیم داده های ماهواره خیام را به شکل عملیاتی در کشور مورد بهره برداری برسانیم و تصاویر دریافتی از این ماهواره نمایش داده می شود.
کنترل کامل ماهواره خیام در اختیار متخصصین ایرانی قرار گرفت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه با ارتقایی توانایی های فضایی ایران به پیشرفت های زیادی خواهیم رسید، خاطرنشان کرد: کنترل این ماهواره از امروز به صورت کامل در اختیار ایران است.
وی با اشاره به اینکه این امر اتفاق بسیاری بزرگی در عرضه فضایی ایران است، اظهار داشت: برای نخستین بار توانستیم تصاویر و داده های این ماهواره را به صورت مستقیم دریافت نماییم.
زارع پور با اشاره مصارف تصاویر ماهواره ای در خیلی از زمینه ها تصریح کرد: بزودی شرایط را جهت استفاده شرکتهای و سازمان ها از این تصاویر فراهم می نماییم تا استفاده از این داده ها ابزاری تر شود.
وی اظهار نمود: در صنعت فضایی توسعه فناوری های بومی را مد نظر داریم و ساخت ماهواره بومی با دقتی مشابه ماهواره خیام را تا آخر دولت هدف گذاری کرده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان نمود: تلاش داریم تا با استفاده از ظرفیت های داخلی و بر مبنای برنامه ریزی ها صورت گرفته تا افق ۱۴۰۳ به ماهواره با دقت زیر یک متر برسیم، البته این امر نیازمند کمک و همیاری تمامی نهادهای ذی ربط است.
وی خاطرنشان کرد: باید گامهای گوناگونی در بخش های مختلف کشور برداشته شود تا بتوانیم شاهد عملیات ماهواره های سنجشی باشیم.
زارع پور افزود: در این خصوص باید ماهواره هایی با قابلیت تصویربرداری ساخته شود، این امر احتیاج به زیرساخت ها و مجموعه هایی دارد، البته طراحی آن در بخش های مختلف کشور در حال انجام می باشد.
وی تصریح کرد: توانایی ساخت دوربین هایی با دقت پنج متر سیاه و سفید و ۱۰ متر رنگی را داریم اما هنوز عملیاتی نشده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه به قابلیت پرتاب ماهواره ها تا ۲۵۰ کیلومتر یعنی مدار لئو دست یافته ایم، اظهار داشت: ماهواره نور که در اسفند سال قبل پرتاب شد و امسال هم با تلاشی که مجموعه ما در بخش پرتابگر با وزارت دفاع و سپاه دارد، کلاس جدیدی از ماهواره های لایه لئو رونمایی خواهد شد. آغاز بهره برداری از بزرگترین پایگاه های فضایی در کشور وی با اشاره به اینکه این ماهواره بر قابلیت پرتاب تا ۱۰۰ کیلومتر را دارد، اظهار نمود: امیدواریم بتوانیم تا آخر دولت ماهواره های با وزن ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم را در کلاس ماهواره خیام با ماهواره بر بومی در مدار قرار دهیم. زارع پور بیان نمود: بهره برداری از بزرگترین پایگاه های فضایی را شروع کرده ایم و برای این کار از تمامی ظرفیت ها بهره خواهیم برد. وی با اشاره به اینکه یکی از مأموریت های سازمان فضایی بهره گیری از سرریز فناوری های فضایی در سایر حوزه ها است، خاطرنشان کرد: این حرکت شروع شده و کاربردی شدن این داده ها در زندگی روزمره گام بعدی است.


منبع:

1401/07/17
14:55:15
5.0 / 5
193
تگهای خبر: برنامه , تخصص , توسعه , دوربین
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
devsoft