دستیابی به ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری چگونه محقق می شود؟

دستیابی به ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری چگونه محقق می شود؟

توسعه نرم افزار: رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ این فناوری طی سالهای قبل سهم کمتری از ارتباطات ثابت ایران را به خود اختصاص داده بود اما با هدف گذاری ها و اقدامات انجامی دولت حالا می توان اظهار داشت که شرایط فرق کرده است.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، اینترنت ADSL که در ایران بعد از اینترنت موبایل، کاربران بسیاری دارد، جزو قدیمی ترین خدمات اینترنت در جهان است و می توان روی خطوط تلفن ثابت، بدون نیاز به کابل کشی و نصب خطوط جدید، اتصال ADSL را ایجاد کرد؛ اینترنتی که ارزان است و نسبت به انواع دیگر اینترنت پهن باند راه اندازی سریع و ساده تری دارد، اما با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.

در عین حال، یکی از انواع جدید اینترنت ثابت، اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است که از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و سرعت های دانلود و آپلودی بیش از یک گیگابیت عرضه نماید. بنا بر این تاکید مسئولان هم ضرورت توسعه فیبر نوری در کشور است.

انواع خدمات اینترنت موجود در ایران، به سبب داشتن خاصیت های متمایز از هم برای کاربران با شرایط مکانی و موقعیتی متفاوت ارائه می شود. طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا اختتام سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰، مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت، ۱۰ میلیون و ۶۶۱ هزار و ۲۴۸ نفر را شامل می شود. این در حالیست که در کنار خدمات اینترنت ثابت، اینترنت هم راه است که در سالهای قبل در مقایسه با اینترنت ثابت، رشد بیش تری داشته و در مواردی حتی سرعت بیش تری ارائه می دهد.

درواقع شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت گرفتار مشکلاتی هستند که باعث شده تمایل کاربران به استفاده از اینترنت موبایل بیش از اینترنت ثابت خانگی باشد و این مساله نه فقط سبب از دست رفتن مشتریان شرکت های FCP می شود، بلکه به اعتقاد مسئولان حوزه ارتباطات در درازمدت، روند توسعه را کند می کند. مسئولان حوزه ارتباطات متفق القول معتقدند یکی از پایین ترین شاخصه های ارتباطی در زمینه اینترنت ثابت است که این مساله باید تغییر کند.

به اعتقاد مسئولان و کارشناسان در اینترنت ثابت یک عقب افتادگی وجود دارد که علت های متفاوتی دارد و یکی از علت ها این است که سرمایه گذاری در بخش اینترنت ثابت به سبب سیاست های قیمتی به شدت کاهش پیدا کرده و اینکه FCP ها سرمایه گذاری نمی کنند و برخی ریزش مشتری و برخی کاهش درآمد و برنامه خروج از بازار دارند. از طرف دیگر تاکید مسئولان به لزوم افزایش کیفیت خدمات اینترنتی است و اینکه مردم بدنبال کیفیت حداکثری هستند و بنا بر این لازم است اپراتورهای ثابت با سرمایه گذاری هایی که انجام می دهند، آنچه مورد نظر مردم است را تامین می کنند؛ چونکه برای کاربران مهم ترین موضوع سرعت است و اینکه بتوان با سرمایه گذاری هایی که به انجام می رسد، سرعت مناسبی را ارائه داد.

طبق این گزارش از زمان شروع دولت سیزدهم، عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید و اظهار داشت: اولین راهبرد توسعه دسترسی به شبکه پرسرعت داخلی تا دورافتاده ترین نقاط کشور خواهد بود. بطور طبیعی و مثل سایر کشورهای پیشرفته در زمینه ارتباطات، اولویت ما در توسعه دسترسی ارتباطی شبکه ثابت است.

وی با تأکید بر ضرورت تغییر موازنه شبکه ارتباطی کشور از ارتباطات سیار به ارتباطات ثابت، گفت متاسفانه ریل گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.

در این راستا طبق اعلام رگولاتوری، بر طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند، بر این مبنا، دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد، البته قسمتی از دسترسی نیز بوسیله شبکه بی سیم قابل پوشش است.

برنامه ریزی و راهبری گسترش زیرساخت های ارتباطی پر سرعت و باکیفیت پهن باند ثابت با تأکید بر بستر فیبر نوری (FTTX) نیازمند برنامه مدون با پیش بینی موانع و الزامات آنست و هم اکنون رگولاتوری تلاش می کند کلیات این برنامه را با مشارکت و جمع بندی نظرات بازیگران اصلی این حوزه تدوین کند.

اولویت اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه ارتباطات ثابت بر بستر فیبر نوری و ارتقای کیفیت شبکه سیار کشور است و توسعه هر دو حوزه کاملاً به هم مرتبط بوده و چنانچه ارتباطات پهن باند ثابت توسعه پیدا نکند، حوزه ارتباطات سیار در آینده ای نزدیک گرفتار بحران می شود. در حقیقت با توسعه بخش ارتباطات ثابت، تمامی حوزه ICT رشد می کند.

شرط لازم جهت راه اندازی ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری چیست؟

همچنین طبق اعلام مجید سلطانی - مدیرعامل شرکت مخابرات ایران- با اعلان اینکه مولفه اصلی تولید ثروت و قدرت در بخش ارتباطات و زیرساخت ها از بستر مخابرات عبور می کند، بطور روز افزونی نیاز داریم تا با اتکا به توان دانش متخصصان بومی، زمینه ارتقا سیستم های مخابراتی بمنظور پوشش بهتر و سرعت امن داده ها و دیتا و پایداری شبکه را ایجاد نماییم.

بر این اساس لازمه رسیدن به این مراحل، توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری برای تمام مشتریان و در سراسر کشور است؛ ارائه خدماتی که منجر به رضایت مشتریان می شود مهمست و با ایجاد کارگروه هایی در شرکت مخابرات ایران، فاکتورهای کیفی شبکه را بررسی و پایش می شود.

در این راستا، آمادگی همه جانبه مجموعه مخابرات بمنظور توسعه دسترسی مبتنی بر فیبرنوری در سراسر کشور، اعلام و تاکید شد که بمنظور تحقق برنامه های اعلام شده حوزه ارتباطی کشور و راه اندازی ۲۰ میلیون اینترنت پرسرعت بر بستر فیبر نوری، مطابق با برنامه وزارت ارتباطات به یک هم افزایی و عزم ملی در زمینه ارتباطات نیاز است.

همچنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بهمن ماه سال قبل اعلام نموده بود طی ۱۰ روز فاز اول این کار شروع و شورع به واگذاری اینترنت بر طبق فیبرنوری می شود و نزدیک به نیم میلیون فیبر نوری در سراسر کشور آماده بهره برداری است.

وی معتقد بود راه اندازی فیبرنوری یک پروژه ۱۰ ساله است، اما تلاش می شود ظرف سه یا چهار سال این کار انجام شود؛ این کار یک کار بزرگ و ملی است و همه بخش های مختلف باید پای کار بیایند تا این کار محقق شود. در لایه بودجه ۱۴۰۱ هم زیرساخت هایی برای این پروژه در نظر گرفته شده است. بدین سبب باید نهضتی شبیه به نهضت گازکشی دراین زمینه در سراسر کشور راه بیفتد و همه دستگاهها پای کار بیایند تا این پروژه ملی صورت گیرد.

پس از این مساله شرکت مخابرات ایران اعلام نمود معماری و توسعه لازم برای نیل به هدف ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری قبل از این انجام شده و قسمتی از این معماری پیاده سازی و بخشی هم با توجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به انجام می رسد.

طبق این گزارش هدف گذاری انجام شده این است تا اختتام دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پوشش ایجاد شود و در حال حاضر در ۱۰ استان کار شروع شده و تا کنون حدود دو میلیون پوشش به وجود آمده و مردم می توانند بصورت آنلاین میزان پیشرفت پروژه را در سایت Iranfttx.ir ببینند.

همچنین از طرف وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته شده است تا اختتام امسال پنج میلیون پوشش، سال آینده هفت میلیون پوشش جدید و سال ۱۴۰۳ نیز هشت میلیون پوشش جدید ایجاد خواهد شد تا مجموعاً به ۲۰ میلیون برسد؛ البته این کار یک کار ملی است و همه دستگاهها و سازمان ها باید پای کار بیایند و به این پروژه به عنوان یک تکلیف ملی نگاه کنند.

منبع:

1401/07/11
21:54:06
5.0 / 5
172
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
devsoft