کاربران نسبت به روش های جدید کلاهبرداری هوشیار باشند

کاربران نسبت به روش های جدید کلاهبرداری هوشیار باشند

توسعه نرم افزار: مدتی است کاربران از دریافت پیامکی با عنوان ˮسلام عمانˮ آگاهی داده اند؛ این پیام روش جدیدی از کلاهبرداری است که در آن کلاهبردارها پیامی را بصورت انبوه و گسترده برای کاربران ارسال می کنند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، بتازگی روش جدیدی از کلاهبرداری یافت شده که در آن کلاهبردارها پیامی را بصورت انبوه و گسترده برای کاربران ارسال می کنند که در آن آدرس سایت، نام کاربری و رمز عبور به همراه مبلغی چند هزار دلاری به عنوان موجودی حساب درج شده است.
کاربر بعد از دریافت پیام، گمان می کند اطلاعات حساب فردی به اسم عمان بصورت اشتباهی برای او ارسال شده و از روی کنجکاوی، زرنگی یا طمع وارد سایت می شود و با پنل کاربری و فهرست تراکنش ها و موجودی وسوسه انگیز حساب و دکمه برداشت از حساب مواجه می شود.
اما سایت به شکلی طراحی شده که بطورمثال برای برداشت از حساب، نیاز به یک کلید دارید که در اختیار کاربر اصلی هست و شما کلید مورد را ندارید، اما می توانید بجای استفاده از کلید، حساب را ارتقاء بدهید. اگر کاربر یک مرحله بیشتر وسوسه شود، برای ارتقای حساب مبلغی چند صد دلاری پرداخت می کند؛ بدین سبب سر کاربر کلاه می رود و داستان تمام می شود.


در همین رابطه میلاد نوری - کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات - می گوید کلاهبردارها همیشه یک قدم جلوتر از اطلاع رسانی ها و آموزش هایی هستند که به مردم آموزش داده می شود و متأسفانه کلاهبردارها هر روز روش های جدیدی را پیدا می کنند.
بگفته او همچون روش های کلاهبرداری که در یک ماه گذشته گسترش یافته، ارسال پیامکی با عنوان سلام عمان است و تقریباً برای تعداد زیادی کاربر حداقل یک دفعه ارسال شده و زمانی که کاربران این پیام را دریافت می کنند، در پیامک هم نام کاربری، رمز و آدرس سایت و موجودی یک کیف پولی که بصورت رمز ارز است وجود دارد و کاربر با این تفکر که برای آنها هزینه ای به همراه ندارد، به سایت مورد نظر مراجعه می کند.
وی افزود: کاربر بعد از مراجعه به سایت مشاهده می کند که موجودی این کیف پول رمز ارز بطور مثال 80 هزار دلار است؛ همین طور در همان سایت کلید برداشت هم وجود دارد و کاربری که طمع یا کنجکاوی کند، ممکنست روی آن کلیک کند.
نوری در ادامه گفت در مرحله بعد از کلیک، سایت از کاربر یک کلید که برای امنیت هست را درخواست می کند و کاربر به سبب این که مالک آن حساب نیست، پس کلید هم در اختیار ندارد اما روش دیگری هم وجود دارد و آن ارتقای حساب است و برای ارتقای حساب هم چند سطح وجود دارد که برای سطح یک و دو کلیدی در اختیار کاربر قرار نمی دهد و در سطوح دیگر از هزار، دو هزار دلار و غیره پرداخت آغاز می شود.
بگفته این کاشناس، ممکنست کاربر این ریسک را انجام دهد و به این فکر کند که 80 هزار دلار را برداشت می کند اما بعد از پرداخت هزار دلار، زنجیره تمام می شود و به سبب ناشناس بودن تراکنش ها در فضای بلاکچین و رمز ارز امکان شکایتی هم وجود ندارد.
نوری در آخر اظهار داشت: یک مدل کلاهبرداری دیگری هم وجود دارد و در آن به کاربر پیامک داده می شود و اینطور است که بطور مثال که اگر بالای 25 سال هستند، شغل راه دوری برای کاربر وجود دارد و لینک واتس آپ خودرا در اختیار کاربر قرار می دهند و درنهایت کاربر با این فکر که این شغل ازراه دور است و درآمد دلاری دارد، به سایت های مشابه هدایت می شود.
منبع:

1401/06/12
18:20:05
5.0 / 5
280
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
devsoft