ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۰،

آخرین دوره اینترنت مجانی دانشجویی؟

آخرین دوره اینترنت مجانی دانشجویی؟

به گزارش توسعه نرم افزار عرضه اینترنت مجانی به استادان و دانشجویان که از زمان انتشار کرونا در ایران اتفاق افتاده بود، در آخرین مرحله و برای سال تحصیلی جدید در مهرماه ۱۴۰۰ و به مدت شش ماه تکرار شد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، دو سال کرونایی و فرآیندهای آموزش مجازی، تغییراتی در تحصیل دانش آموزان و دانشجویان ایجاد کرد و در این زمان به علت آنلاین بودن مدارس و دانشگاه ها، مسئولان مربوطه با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصمیم به عرضه اینترنت مجانی گرفتند که این کار در مقاطعی چه در دولت دوازدهم و چه در دولت سیزدهم تکرار شد و در آخرین نوبت، عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در ایام ابتدایی سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ گفته بود که برای استادان دانشگاه ها ۶۰ گیگ، برای معلمان ۴۰ گیگ و برای دانشجویان ۳۰ گیگ اینترنت مجانی شش ماهه در نظر گرفته شده است.
البته با عنایت به بسته های اینترنتی ۶۰ گیگابایتی برای دانشجویان در سال ۱۳۹۹، اعتراضاتی هم نسبت به حجم بسته های عرضه شده وجود داشت که در آن زمان ستار هاشمی - معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره این مورد اظهار داشته بود: برای حجم بسته مدنظر مطالعاتی صورت گرفته، اما با عنایت به شتاب گیری فرایند واکسیناسیون در کشور، نگاهمان این است که بتوانیم به سمت حضوری کردن آموزش حرکت نماییم. ما در وزارت ارتباطات متناسب با نیاز واقعی و امید به این که بخشی از آموزش حضوری شود، در ادامه کار در تعامل با بخش آموزش و در کنار نظام تعلیم و تربیت کشور خواهیم بود.
مهلت ثبت نام برای بسته های اینترنتی رایگان، از روزهای ابتدایی مهر شروع شده بود و به تدریج فعال ­سازی بسته برای بخشی از افراد که در ایام ابتدایی، درخواست خویش را در سامانه ثبت کرده بودند، شروع شد و این فرایند درنهایت تا ۱۸ مهرماه ۱۴۰۰ ادامه یافت. همینطور امکان ثبت اعتراض برای همه مشمولانی که موفق به ثبت نام اینترنت مجانی نشده بودند، فراهم بود تا بعد از تأیید نهادهای متولی، بسته اینترنت به ایشان هم اختصاص پیدا کند.
البته با عنایت به فروکش کردن کرونا در ایام پایانی سال ۱۴۰۰ و اعلام بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از نیمه فروردین ماه، به نظر می آید اینترنت مجانی برای آموزش آنلاین دیگر تکرار نخواهد شد، از طرفی عیسی زارع پور هم در اسفندماه سال ۱۴۰۰ به فارس گفته بود که اینترنت مجانی برای دولت هزینه دارد و با وجود کوشش برای تأمین منابع مالی برای اختصاص اینترنت، امکان دارد دیگر محقق نشود. حال باید دید، با تمام شدن تعطیلات عید و چگونگی وضعیت کرونا، بازگشایی مراکز آموزشی به چه صورت خواهد بود و با عنایت به تمام شدن بسته های اینترنتی شش ماهه، تصمیم وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت ارتباطات برای اختصاص یا عدم اختصاص اینترنت مجانی به کجا خواهد رسید.
منبع:

1401/01/05
13:05:53
5.0 / 5
441
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
devsoft