واناکرای، همچنان در صدر باج افزارهای فعال

واناکرای، همچنان در صدر باج افزارهای فعال

نتایج بررسی و تحلیل ها نشان میدهد از میان 10 و نیم میلیون بدافزار شناسایی شده از 11 دی تا 10 بهمن ماه امسال، 43 درصد آن به باج افزار واناکرای مربوط است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتا، باج افزار واناکرای (WannaCry) از سال ۲۰۱۷ قربانی می گیرد و همچنان بعنوان تهدیدی جدی و فعال باقی مانده است. بطور معمول باج افزار واناکرای سیستم عامل ویندوز را هدف قرار می دهد و با رمزگذاری انواع فایل های موجود در سیستم عامل، خواهان دریافت باج بوسیله بیتکوین می شود.
در ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی، حمله سایبری عظیمی با بهره گیری از باج افزار واناکرای شروع شد که بیش از ۳۰۰ هزار کامپیوتر را در ۱۵۰ کشور جهان آلوده کرد. با وجود حجم گسترده حملات واناکرای، مبادرت به موقع و پیشگیرانه مرکز مدیریت راهبردی افتا، مانع از وقوع حادثه سایبری همچون آمریکا در سازمان های دارای زیرساخت حیاتی ایران شد.
کارشناسان نرم افزاری معتقدند باج افزار واناکرای از نادیده گرفتن نقطه ضعفی شکل گرفته است که نخستین بار توسط آژانس امنیت ملی آمریکا کشف شد و سپس به یکی از نیرومندترین حملات سایبری جهان تبدیل شد.
بررسی های شرکت امنیتی دیفندر نشان میدهد که بعد از واناکرای، بدافزار GandCrab با ۱۳ درصد در مقام دوم قرار دارد؛ با وجود این که این باج افزار، از سال ۲۰۱۹، خدمات خودرا بعنوان یک باج افزار اجاره ای (Ransomware-as-a-Service – به اختصار RaaS) متوقف کرده بود.
آخرین آمار حاکی می باشد، باج افزارها در ۱۴۹ کشور قربانی می گیرند و ۲۴ درصد آنها در آمریکا فعالند، کانادا با ۱۵ درصد دومین کشور جهان از لحاظ میزان فعالیت باج افزارها است و کشورهای برزیل و ایران، هر یک با ۱۱ درصد در رتبه سوم قرار گرفته اند. مراکز دولتی در صدر حمله باج افزارها هستند با ۲۶ درصد حملات و پس ازآن بخش های مخابرات با ۲۴ درصد، آموزشی و تحقیقات با ۲۴ درصد و فناوری با ۹ درصد قرار دارند.
اطلاعات کامل تخصصی و فنی درباره باج افزار واناکرای در پایگاه اینترنتی مرکز مدیریت راهبردی افتا برای اطلاع بیشتر متخصصان، کارشناسان و مدیران IT انتشار یافته است.1400/12/17
21:49:48
5.0 / 5
334
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , اینترنت , تخصص
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
devsoft