یك بیانیه درباره ی تصویب كلیات طرح صیانت

پیشنهاد عرضه ی پیش نویس قوانینی برای ساماندهی صنعت دیجیتال

پیشنهاد عرضه ی پیش نویس قوانینی برای ساماندهی صنعت دیجیتال

سازمان نصر در اطلاعیه ای درباره ی نتایج تصویب طرح صیانت اظهار داشت که تصویب این طرح علاوه بر موانع مستقیمی که در رونق تولید دیجیتال ایجاد می کند، منجر به از بین رفتن امید و مأیوس کردن جوانان از آینده می شود.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی هفته گذشته، با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساند. تصویب کلیات این طرح با واکنش های زیادی در سطح جامعه روبرو شده و حتی برخی از نمایندگان مجلس هم به تصویب این طرح در فصل بررسی لایحه بودجه در مجلس انتقاد کردند. برخی از نمایندگان هم درخواست بازگشت این طرح از کمیسیون ویژه به صحن مجلس را داشتند که البته درنهایت نماینده مخالف عضو کمیسیون طرح صیانت، تصریح کرد که معاونت قوانین مجلس در نامه ای به رئیس کمیسیون ویژه ‎طرح پشتیبانی از حقوق کاربران، رای گیری کمیسیون ویژه و تصویب کلیات طرح صیانت را غیرقانونی دانسته است.
در این راستا به نقل از سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، این سازمان در اطلاعیه ای ضمن مخالفت صریح با تصویب کلیات طرح صیانت و برشمردن نتایج آن، از آمادگی خود برای عرضه ی پیش نویس قوانین دیگری که برای ساماندهی صنعت دیجیتال لزوم دارند در بازه ی زمانی مشخص به مجلس شورای اسلامی اطلاع داد.
در این بیانیه آمده است: متاسفانه علیرغم مخالفت صریح سازمان نظام صنفی کامپیوتری، بعنوان بزرگترین تشکل بخش خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و دیگر نهادهای صنفی و تخصصی، کلیات طرح معروف به صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در کمیسیون ویژه مجلس شورای اسلامی تصویب گردید. انگار اراده ای وجود دارد تا درآخرین ماه سالی که سال مانع زدایی و پشتیبانی از تولید نامیده شده، انبوهی مانع جدید بر سر راه کسب وکارهای آنلاین ایجاد نماید.
سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران در بیانیه های پیشین ایرادهای کلیدی نسخه های مختلف این طرح را برشمرده و در یک گزارش ۲۰ صفحه ای به تفصیل نقدها و پیشنهادهای خویش را اعلام نموده است. همینطور نمایندگان این سازمان در جلسات گوناگونی با حضور نمایندگان محترم مجلس نقدها و پیشنهادهای خویش را مطرح کرده اند، اما متاسفانه به نظرات این نهاد قانونی توجهی نشد.
این بیانیه درباره ی نتایج تصویب طرح صیانت تاکید کرده است: تصویب این طرح علاوه بر موانع مستقیمی که در رونق تولید دیجیتال ایجاد می کند، نتایج دیگری هم دارد. اولین پیامد آمد آن از بین بردن امید و مأیوس کردن جوانان از آینده است که به تعبیر صریح رهبری معظم به مثابه خیانت به کشور است. بطور قطع نیت تدوین کنندگان طرح چنین نبوده اما تصویب این طرح در شرایط فعلی چنین پیامدی خواهد داشت. پیامد دیگر تصویب این طرح، از بین رفتن انگیزه نهادهای صنفی و دلسوزان بخش خصوصی برای مشارکت و مطالبه گری در مورد وضع قوانین و ضوابطی است که از قضا نیاز عاجل این صنعت هستند. وقتی فرآیند قانون گذاری چنین آغشته به نیات سیاسی و غیرفنی می شود و اعتماد به ماهیت فرآیند از بین می رود، طبیعی است که دیگر انگیزه ای برای مشارکت و تعامل وجود نخواهد داشت.
در ادامه آمده است: سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران به مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داده است که بررسی طرح صیانت متوقف شده و مسکوت بماند، در مقابل این سازمان تعهد می دهد ظرف کمتر از شش ماه پیش نویس سه قانون کلیدی و ضروری شامل «اصلاحیه قانون جرائم کامپیوتری مصوب ۱۳۸۸»، «قانون پشتیبانی از حریم شخصی و حقوق کاربران فضای مجازی» و هم «قانون حقوق و مسئولیت های پلت فرم های آنلاین و استفاده سالم از شبکه های ارتباطی» که به وضوح نیازهای ضروری صنعت دیجیتال هستند، را با محوریت و مشارکت فعالانه نمایندگان بیشتر از ۵۰۰ کسب و کار در ۲۱ کمیسیون تخصصی این سازمان و همراهی تمامی ذی نفعان تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید. متاسفانه این پیشنهاد سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران که مورد حمایت نهادهای صنفی دیگر هم بود نادیده گرفته شد.
در انتها این بیانیه پیشنهاد شده است: اعضای هیات مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران که منتخبان آحاد این صنعت هستند، صریحا مخالفت خویش را با طرحی که کلیات آن در کمیسیون ویژه مجلس تصویب شده اعلام می دارند و کماکان پیشنهاد می کنند بررسی این طرح در مجلس متوقف شده و به این سازمان فرصت داده شود، پیش نویس قوانین دیگری که برای ساماندهی این صنعت لزوم دارند را در بازه زمانی مشخص به مجلس محترم پیشنهاد دهد.
منبع:

1400/12/08
11:39:38
5.0 / 5
324
تگهای خبر: آنلاین , تخصص , حقوق , دیجیتال
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
devsoft