نقش بلاک چین در آینده شبیه نقش IT و انفجار اطلاعات است

نقش بلاک چین در آینده شبیه نقش IT و انفجار اطلاعات است

عضو کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور اظهار داشت: فناوری بلاک چین در صنعت بانکداری مزایایی دارد که کاهش هزینه های سازمانی، افزایش امنیت، جلوگیری از پولشویی و بهینه سازی تعاملات مالی بین المللی مهم ترین آنهاست.


علی پاک باخته گان زنجانی در گفت و گو با ایسنا، در مورد ضرورت توجه همه بخش ها و صنایع مختلف به ارزهای دیجیتال و بلاک چین، اظهار داشت: چند روز گذشته رئیس سازمان توسعه تجارت آگاهی داد که حالا بلاک چین در سامانه جامع تجارت پیاده سازی شده و سازوکارهای ارزی جدید مانند بلاک چین در کنار تسهیل تعهدات ارزی در دستور کار قرار گرفته است که این خبر و اخبار این چنینی درحوزه تجارت داخلی و خارجی می تواند دموکراسی اقتصادی را به دنبال داشته باشد و انقلابی در اقتصاد کشور بوجود آورد.
وی ادامه داد: در محافل مختلف اهتمام در شفاف سازی و آگاهی رسانی در حوزه این انقلاب صنعتی چهارم را داشته و دارم، چون به اعتقاد بنده مهم ترین مشکل در این حوزه عدم آگاهی صحیح در ارتباط با این فرافناوری جهان است که سبب بروز مشکل، چالش ها و یا خلاهای قانونی آن شده است. زمانی که تمام مزیت های فناوری شناسایی شده و راهکارهای استفاده صحیح از آن معرفی و اطلاع رسانی شود طبیعی است که می توان خیلی از مشکلات اقتصادی حالِ حاضر کشورها و همچون کشورمان را حل کرد.
عضو کمیسیون رمز ارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور تصریح کرد: مقاومت در مقابل فناوری های نوین به علت داشتن تبعات منفی آن به علت عدم شناخت کافی و خلا قوانین، مشکلی را حل نمی کند، چون اگر اینطور بود که چیزهای ابتدایی مثل تلفن همراه را نباید استفاده می کردیم و یا فناوری هوش مصنوعی که گفته می شود قدرت هوش مصنوعی به میزانی خواهد بود که جرایم وحشتناکی را دامن خواهد زد. همه اینها دارای جنبه های مثبت و منفی هستند که لازمه زندگی بوده و نمی توان بدون آنها پیشرفت کرده و جلوی ورود آنها را گرفت، بلکه باید جوانب مثبت و فواید آنها را شناسایی و آگاهی رسانی کرد.
پاک باخته گان زنجانی در عین حال بیان کرد: در مورد بلاک چین و ارزهای دیجیتال هم شاهد چنین اتفاقاتی هستیم. خود بلاک چین می تواند شروع یک سری تحولات فناوری باشد که منجر به تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شود و می تواند در آینده ای نه چندان دور، چیزی شبیه نقش IT یا انفجار اطلاعات داشته باشد. بدین سبب نمی توان آنرا محدود به بیتکوین و ماینینگ کرد.
وی با اشاره به اینکه فناوری بلاک چین در صنعت بانکداری مزایایی دارد که کاهش هزینه های سازمانی، افزایش امنیت، جلوگیری از پولشویی و بهینه سازی تعاملات مالی بین المللی مهم ترین آنهاست، اظهار داشت: شرایط فعلی کشور بسیار حساس است، ما در این مقطع زمانی به درآمدهای ارزی نیاز داریم؛ در این شرایط صنعت ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال ضمن ارزآوری می تواند در تسهیل تجارت بین المللی کمک نماید. بازرگانان می توانند با استفاده از رمزارزهای تولیدشده نسبت به واردات کالا اقدام نموده و صادرکنندگان نیز محصول خودرا در ازای دریافت رمزارز واگذار کنند.
رییس کمیسیون رمزارز و بلاک چین سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان البرز اضافه کرد: ماهیت حوزه رمزارزها برپایه فناوری بلاک چین است که این پدیده را دستورناپذیر می کند و در صورت هرگونه فشار یا برخورد بجای رویکرد آموزشی و آگاه کردن مردم با ریسک های این حوزه فقط منجر به تشویق به فعالیت زیرزمینی و غیرقانونی خواهد شد. بیتکوین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، مهم ترین و موفق ترین کاربرد فناوری بلاک چین هستند. بعنوان مثال، در بیتکوین با استفاده از این تکنولوژی امکان تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش ها از بین می رود.
بگفته برخی کارشناسان این حوزه، بانکها و سرمایه گذاران خطرپذیر در دنیا به این جمع بندی رسیده اند که انقلاب صنعتی چهارم توسط بلاک چین قابل اجراست و می تواند نحوه تبادل ارزش و دموکراسی اقتصادی را به دنبال داشته باشد. پس بسیار جسورانه درحال هزینه کردن هستند تا بتوانند شرکت های فناورانه نسل بعدی را پیدا و اقتصادشان را متحول کنند. مهم ترین خاصیت این فناوری تمرکززدایی آنست که با ذخیره داده ها در سراسر شبکه بلاک چین، خطراتی را که با ذخیره داده ها بطور مرکزی به وجود می آید، حذف می کند.
واژه بلاک چین (Blockchain) تلفیقی از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) است. این فناوری در حقیقت زنجیره ای از بلوک هاست. در هر بلاک، هر اطلاعاتی می تواند ثبت شود؛ از جرم و جنایت های یک فرد تا جزییات تراکنش های یک شبکه پولی مانند بیتکوین اطلاعات در بلاک ها ثبت می شوند و بلاک ها با هم بصورت زنجیره ای مرتبط می شوند. این زنجیره، بلاک چین را تشکیل می دهد.1400/12/01
12:37:19
5.0 / 5
395
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
devsoft