در گفت وگو با توسعه نرم افزار اعلام شد

بررسی سند هوش مصنوعی در دستور کار 2 شورایعالی و معاونت علمی

بررسی سند هوش مصنوعی در دستور کار 2 شورایعالی و معاونت علمی

به گزارش توسعه نرم افزار رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارسال سند ˮنقشه راه توسعه هوش مصنوعی در کشورˮ به سه نهاد جهت بررسی و تصویب آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق این سند مقرر شده است که در افق ۱۰ ساله، هوش مصنوعی در کارهای دو بخش دولتی و صنعتی سهم ۴۵ درصدی داشته باشد.


دکتر وحید یزدانیان در گفتگو با ایسنا با اشاره به رونمایی از دو دستاورد پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه هوش مصنوعی، اضافه کرد: یکی از این دستاوردها، نقشه راه هوش مصنوعی کشور است. هوش مصنوعی مبحث مورد توجه سیاستگذاران در دنیا است؛ چون که از این تکنولوژی به صورت گسترده برای توسعه استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه در کشور ظرفیت دانشی خوبی در حوزه های در رابطه با فناوری های هوش مصنوعی وجود دارد، اظهار نمود: این که چگونه دانش اندیشمندان کشور را برای افزایش کاربردهای هوش مصنوعی به کار ببریم و از این تکنولوژی برای حل چالش ها استفاده شود، موضوعی است که در این سند مورد توجه قرار گرفته و برای اجرایی سازی آن هم از ظرفیت نخبگان کشور استفاده شده است.
یزدانیان با اشاره به اینکه این سند برای افق ۱۴۱۰ تدوین شده است، تصریح کرد: انجام ۸۰ درصدی پژوهش های حوزه هوش مصنوعی در جهت نیازهای فعلی و آتی کشور، پذیرش و به کارگیری ۴۵ درصد از هوش مصنوعی در دولت و صنعت در افق ۱۴۱۰، سهم ۱۲ درصدی هوش مصنوعی در تولید ناخالص ملی در ۱۴۱۰، سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری بخش دولتی و خصوصی در زمینه هوش مصنوعی تا افق ۱۴۱۰، سهم ۵ دهم درصدی تقاضای نیروی کار در بخش هوش مصنوعی به کل تقاضای نیروی کار و ایجاد توان ۱۰۰ پتافلاپس توان محاسباتی و ۱۰۰ پتابایتی توان ذخیره سازی در آن در نظر گرفته شده است.
به قول وی در این سند راهبردهایی چون توسعه محیط تحقیق و توسعه هوش مصنوعی، تقویت ظرفیت نیروی انسانی برای توسعه هوش مصنوعی، توسعه همکاریهای فناورانه و انتقال فناوری، ایجاد محیط قانونی و اخلاقی پویا و پاسخگو برای هوش مصنوعی، راه اندازی زیر ساخت ها و سکوهای مورد نیاز توسعه این فناوری و توسعه کاربردهای هوش مصنوعی در حوزه های اولویت دار پیشبینی شده است.
رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با تکیه بر این که در این سند تا افق ۱۴۱۰ هوش مصنوعی، سهم مهمی از تصمیم گیری ها را خواهد داشت، افزود: تدوین این سند با نظرخواهی از مجموعه های مختلف انجام شده است و درفت آن هم از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای نهادهای "معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری"، "شورای عالی انقلاب فرهنگی" و "شورای عالی فضای مجازی" ارسال شده است و این ۳ نهاد درحال بررسی سند "نقشه راه هوش مصنوعی" هستند و بر مبنای کاربردها و کاربسته های سند، هر کدام از این نهادها می توانند بخشی از این سند را مورد تصویب قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه تصویب نهایی این سند در این ۳ نهاد است، تصریح کرد: در صورتیکه نیاز باشد برای سایر نهادها هم ارسال خواهد شد و با تصویب نهایی، لازم الاجرا می شود.
منبع:

1400/11/12
12:49:18
5.0 / 5
382
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
devsoft