در مجمع حكمرانی مطرح شد؛

شعار اینترنت متحد سازمان ملل

شعار اینترنت متحد سازمان ملل

به گزارش توسعه نرم افزار با آخر شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت طی روزهای اخیر، کارشناسان بر این عقیده اند که اینترنت متحد در مقابل چالشهای امروز فناوری توسط سازمان ملل متحد پیگیری خواهد شد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از مهر؛ شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت سازمان ملل، با حضور بیشتر از ۷۰۰۰ شرکت کننده از سراسر جهان، در شهر کاتوویتس واقع در جنوب لهستان به دو صورت حضوری و آنلاین، برگزار گردید. در طول این رویداد ۵ روزه، بیشتر از ۲۵۰ جلسه و نشست در حوزه های مختلف حکمرانی فضای مجازی، برگزار گردید. از مهم ترین گروههای شرکت کننده در این کنفرانس بین المللی که هر سال به ابتکار دبیر کل سازمان ملل متحد برگزار می شود، میتوان به متخصصان مشهور حوزه فناوری، مدیران شرکتهای بزرگ فناوری، دانشجویان رشته های در رابطه با فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسؤلان دولتی و نمایندگان مجالس جهان، اشاره نمود. بر مبنای بیانیه برگزار کنندگان مجمع، این دوره از IGF، با شعار «اینترنت متحد» و حول محور همین رویکرد برگزار گردید.
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیام ویدئویی خود به مناسبت افتتاح شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت، به توضیح در مورد تاثیر شیوع کرونا بر مبحث این دوره از مجمع حکمرانی اینترنت، یعنی «اینترنت متحد» پرداخت. بر مبنای سخنان گوترش در افتتاحیه این مراسم، میتوان به موارد زیر بعنوان محورهای اصلی رویکرد سازمان ملل و نهادهای بین المللی وابسته به آن، در مورد حکمرانی فضای مجازی، اشاره نمود.
همکاری جهانی ضروری است
تاکید بر لزوم همکاری و همراهی جهانی با این رویکرد، یکی از محورهای اساسی راهبرد گوترش برای حکمرانی فضای مجازی است. وی در بخشی از سخنان خود، اظهار داشت: «بحران جهانی قدرت اینترنت برای تغییر زندگی را با فناوری دیجیتالی که میلیونها نفر را قادر می سازد تا با خیال راحت آنلاین کار کنند، مطالعه کنند و معاشرت کنند، برجسته ساخته است. با این وجود، مسائلی چون «گسترش سریع اطلاعات غلط» نشان داده است که بحران جهانی شکاف دیجیتال و جنبه تاریک فناوری را هم بزرگ تر کرده است.»
گوترش در ادامه اضافه کرد: «ما تنها می توانیم با اتحاد و از راه تقویت همکاری به این چالش ها رسیدگی نماییم. این هدف با ایجاد قوانین روشن برای حفاظت از حقوق بشر و آزادی های اساسی، به دست آوردن مجدد کنترل بر داده ها، مقابله با اطلاعات نادرست و سخنان نفرت انگیز و با اتصال همه افراد به اینترنت تا سال ۲۰۳۰، قابل تحقق است.»
سازماندهی و تعمیق گفتگوهای فراملی پیرامون حکمرانی فضای مجازی، مساله دیگری است که مورد تاکید قرار گرفته است. دبیرکل سازمان ملل در ادامه سخنان خود، پیرامون مبحث حکمرانی اینترنت، اضافه کرد: «مجمع حکمرانی اینترنت، نقش مهمی در شکل دادن به مکالمه در یک فضای دیجیتال باز، آزاد و امن دارد که برای همه قابل دسترسی است.»
بر اساس گزارش دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد که از دبیرخانه IGF پشتیبانی می کند، تعداد افرادی که از اینترنت استفاده می نمایند در طول همه گیری کویید ۱۹، افزایش پیدا کرده است.
کاربران اینترنت در دوران کرونا به ۴.۰ میلیارد نفر افزایش یافت
داده های اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)، یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل، نشان داده است که شمار کاربران اینترنت در دوره پاندمی کووید -۱۹ از ۴.۱ میلیارد در سال ۲۰۱۹ به ۴.۹ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۱، افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر، ۷۸۲ میلیون نفر در این زمان به اینترنت متصل شدند. این رقم چیزی حدود بیشتر از دو برابر جمعیت ایالات متحده آمریکا است.
رشد بی سابقه خشونت دیجیتال
با این حال، اسناد دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد نشان داده است که فقدان «مسئولیت پذیری در اینترنت»، به گسترش نفرت پراکنی، افراط گرایی، محتوای خشونت آمیز و اطلاعات نادرست در سالهای اخیر، منجر گردیده است. علاوه بر این، نقض داده ها هم افزایش پیدا کرده است. آمارها نشان داده است که خشونت دیجیتال، زورگویی سایبری و آزار و اذیت آنلاین هم رشد بی سابقه ای یافته است. این در حالی است که، نزدیک به سه میلیارد نفر در سرتاسر جهان، به طور عمده در کشورهای درحال توسعه، هنوز به اینترنت دسترسی ندارند.
آینده دیجیتال برای همه
با تأمل در اظهارات نمایندگان بعضی از نهادهای وابسته به سازمان ملل، میتوان به تاکید و تلاش این سازمان برای افزایش دسترسی افراد به اینترنت، پی برد. بعنوان مثال، لیو ژنمین، رئیس دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA)، طی سخنرانی خود در حاشیه مراسم افتتاحیه شانزدهمین دوره مجمع حکمرانی اینترنت ۲۰۲۱، در لهستان، اظهار داشت: «با توجه به تاثیر همه گیری بر چشم انداز دیجیتال، مجمع حکمرانی اینترنت می تواند وعده خویش را برای شکل دادن به آینده دیجیتالی برای جهان انجام دهد. بیایید یک اینترنت متحد بسازیم! در واقع، گفتن این کار آسان تر از انجام آن است، چونکه حاکمیت جهانی اینترنت پیچیده است. اما ما با اتحاد، می توانیم موفق شویم.»


منبع:

1400/09/22
12:34:58
5.0 / 5
513
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
devsoft