شبکه کامپیوتر های آلوده توسط گوگل مختل شد

شبکه کامپیوتر های آلوده توسط گوگل مختل شد

توسعه نرم افزار: گوگل بتازگی شبکه عظیمی از کامپیوتر های آلوده شده توسط بدافزار Glupteba را متلاشی کرد.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، این شرکت برآورد کرد این بدافزار حدود یک میلیون دستگاه کامپیوتر شخصی در سراسر جهان را آلوده کرده است که می تواند یکی از بزرگترین بوت نت های شناسایی شده تا حالا باشد.

یک بوت نت، شبکه ای از کامپیوتر یا دستگاههای متصل به اینترنت است که همگی توسط بدافزار آلوده شده و تحت کنترل یک گروه واحد قرار گرفته اند. در این مورد، گوگل رد بدافزار Glupteba را گرفته و به دو نفر در روسیه رسیده است. این شرکت از این هکرها شکایت کرده و امیدوار است رویه جدیدی را گشوده و ریسکهای حقوقی و مسئولیت برای اپراتورهای بوت نت بوجود آورد.

این شرکت اینترنتی اعلام نموده که در چنین مواقعی شاهد رشد چنین شبکه هایی و افزوده شدن روزانه حدود هزار دستگاه به آنهاست. بدافزاری که کامپیوتر به بوت نت Glupteba اضافه می کند، بطور معمول در وب سایتهایی که نرم افزار رایگان عرضه می کنند، پنهان می شود. طبق اعلام گوگل، اپراتورهای Glupteba از این بدافزار برای سرقت اطلاعات شخصی، استخراج رمزارزها و عبور دادن ترافیک اینترنت بوسیله دستگاههای آلوده بهره برده اند.

واشنگتن پست گزارش کرده است که هکرها از برخی از سرویسهای گوگل برای توزیع بدافزار بهره برده اند. این شرکت بیش از هزار حساب که برای انتشار Glupteba مورد استفاده قرار گرفته بودند را معلق کرده است. گوگل اعلام نمود ما فقط حفره های امنیتی را ترمیم نمی نماییم بلکه برای حذف همه نوع تهدیدی برای مصرف کنندگان و شرکتهایی که برای کارشان به اینترنت وابسته هستند، تلاش می نماییم. ما گروههایی از مفسرین و کارشناسان امنیتی داریم که مامور شناسایی و متوقف کردن کارهای مخرب نظیر حملات داس، عملیاتهای فیشینگ، لطمه پذیریهای شناسایی نشده و هک مقابل گوگل، محصول و کاربرانش هستند.

بر اساس گزارش انگجت، گوگل با فراهم کنندگان زیرساخت برای متلاشی کردن این بوت نت هماهنگی کرده است اما هشدار داد تا حالا تنها بصورت موقتی موفق شده است فعالیت این بوت نت را مختل کند. بدافزار Glupteba از فناوری بلاک چین برای جلوگیری از توقف کامل فعالیت استفاده می نماید. هنگامی که دستوری از صاحبانش دریافت نمی کند، این بدافزار به شکلی برنامه ریزی شده است که بصورت اتوماتیک از دیتای کد گذاری شده در بلاک چین بیتکوین برای دستورالعمل درباره نحوه اتصال مجدد استفاده می نماید.

منبع:

1400/09/19
14:39:57
5.0 / 5
641
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
devsoft