سقوط 10 هزار دلاری قیمت بیتکوین

سقوط 10 هزار دلاری قیمت بیتکوین

توسعه نرم افزار: ساعاتی پیش قیمت بیتکوین با سقوطی 17 درصدی به زیر 42 هزار دلار سقوط کرد و سپس با سرعت تا سطح 47 هزار بازیابی شد که بگفته مدیرعامل انجمن بلاک چین، فرار مردم از دارایی های با ریسک بالا و کوچ آنها به سمت دارایی های باحداقل ریسک، میتواند از دلیلهای این سقوط باشد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، درحالیکه روز گذشته قیمت بیتکوین در یک روند نزولی به ۵۲ هزار دلار هم رسیده بود، بامداد امروز در عرض یک ساعت، قیمت این ارز دیجیتالی باز هم حدود ۱۰ هزار دلار کم شد تا به پایین ترین سطح به ۴۲ هزار دلار برسد. البته بعد از برخورد با این سطح، قیمت به سرعت بازیابی شد و به ۴۷ هزار دلار رسید.
بیتکوین در عرض ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۵، ۰۰۰ دلار و اتریوم، دومین ارز بازار، نزدیک به ۱، ۱۰۰ دلار کاهش قیمت داشته و این سقوط، دیگر ارزهای بازار را هم تحت تأثیر قرار داده و در طول ۲۴ ساعت گذشته قیمت تعدادی از آنها بیش از ۲۰ درصد سقوط کرده است. تعدادی از کارشناسان معتقدند که بازگشت نرخ بیکاری در آمریکا به سطوح پیش از همه گیری کرونا و حرکت بانک مرکزی این کشور به سمت نرمال سازی سیاست های پولی، بر قیمت دارایی هایی مانند بیتکوین و سهام تأثیر منفی گذاشته است.
در این راستا عباس آشتیانی -مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران- با اعلان اینکه از هفته گذشته شاهد دو پله سقوط بزرگ در قیمت دارایی دیجیتال بیتکوین بودیم، اظهار داشت: از آنجا که دارایی های دیجیتال مانند بیتکوین بعنوان کلاس جدید دارایی در کنار بازارهای سنتی مانند بازار سهام شناخته می شوند، رفتارهای مبتنی بر عرضه و تقاضا و نقدشوندگی کالا بر آنها هم حاکم است. ما این سقوط را در فاکتورهای S&P500 و سایر فاکتورهای بورسی هم شاهد بودیم، همانطور که رشد مشترک را هم در زمان کشف واکسن کرونا بین این دو بازار و برهم کنشی بین این دو شاهد بودیم و باردیگر حالا شاهد می باشیم.
وی افزود: همچون عواملی که بر ریزش قیمت بیتکوین تاثیر گذاشت می توانیم به سویه جدید ویروس کرونا اشاره نماییم که اگر باردیگر بخواهد اوضاع اقتصادی جهان را تحت تاثیر قرار دهد و تولیدات را بکاهد، بار دیگر می تواند فرار مردم از دارایی های با ریسک بالا و کوچ آنها به سمت دارایی های باحداقل ریسک را سبب شود. احیانا پس از این ریزش، نرخ اوراق قرضه ی دولتی امریکا و نرخ بهره دولت امریکا تغییراتی را خواهد داشت که خبر آنرا هم در چند روز گذشته شنیدیم و این اتفاق موجب ریسک گذیری مردم و کوچ از بازارهای پرنوسان به سمت بازارهای امن تر خواهد شد.
مدیرعامل انجمن بلاک چین ایران اظهار داشت: از جانب دیگر نرخ بیکاری امریکا روند نزولی خودرا آغاز نموده و به اثبات رسانده و شروع فعالیت صنعتی و رشد GDP در کشورهای توسعه یافته، همانطور که در سال ۲۰۱۸ پیش بینی کرده بودند، دلایلی خواهد بود که رشد بدون پشتوانه مقدار دلار جهانی و چاپ بی رویه پول سیر نزولی پیدا کرده و پشتوانه دلار امریکا که قسمتی از آن GDP و رشد اقتصادی امریکاست، با افزایش GDP و کاهش نرخ بیکاری در ایالات متحده، منجر به افزایش ارزش دلار و کاهش بی رویه چاپ دلار شود که هر دوی این مساله ها روی تمامی بازارها تاثیر منفی خواهد گذاشت و ارزش کالاها و سطح عمومی قیمت ها را گرفتار کاهش خواهدنمود.
آشتیانی اضافه کرد: تمامی این عوامل در کنار عامل سوم که برمی گردد به تحلیل تکنیکال بازارهای دیجیتال، منجر به سقوط شده است. دو پارامتر فعالیت کیف پولهایی که از قدیم دارای دارایی های دیجیتال بالای بیتکوین بودند و جابه جا کردن این دارایی ها نشانه ای از افزایش عرضه بود، دقیقا در زمانی که حجم مبادلات بیتکوین بعنوان شاخص دارایی های دیجیتال به حداقل خودش در دو هفته اخیر رسیده و بازار را در وضعیت حساسی قرار داده بود. بدین سبب بازار از این جهت با کوچک ترین عرضه سنگین می توانست گرفتار این ریزش شود که این صورت گرفت.
منبع:

1400/09/14
12:47:51
5.0 / 5
498
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
devsoft