امیر ناظمی:

آمریکا در فضای مجازی جاسوسی می کند

آمریکا در فضای مجازی جاسوسی می کند

به گزارش توسعه نرم افزار رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تصمیماتی که با فیلترینگ گرفتیم، به نفع امنیت ما نبود، اظهار داشت: وقتی تلگرام فیلتر شد، همه از واتس اپ استفاده کردند و تنوع از بین رفت. یک راهکار مقابله با جاسوسی از داده کاربران این است که تنوع خدمت ایجاد نماییم و با فیلترینگ تلگرام، ضد این چاره رفتار می شود.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در حاشیه جلسه جی تاک با محوریت بررسی ابزارهای گوگل، ضمن اشاره به طرح صیانت از کاربران فضای مجازی، با اشاره به اینکه بستن سرویسهای گوگل امکان پذیر است، اما با این کار رشدی صورت نمی گیرد، اظهار داشت: طرح صیانت مثل این است که برای پیشگیری از ورود سارقان به یک ساختمان، گرگ هایی را در حیاط رها کنند و این گرگ ها امکان دارد ساکنان ساختمان را هم بگیرند. طراحان این طرح می گویند که قرار نیست شبکه اجتماعی بسته شود، اما این امکان هم وجود دارد و افراد حاضر در این عرصه هم ترجیح می دهند جایی حضور داشته باشند که چنین خطری تهدیدشان نکند.
وی در پاسخ این که طرح صیانت به علت کم کاری دولت در عرضه لایحه ای برای حفاظت از حقوق کاربران عرضه شد، توضیح داد: پنج سال پیش دولت لایحه ای برای عرضه به مجلس آماده کرد. مجلس اعتقاد دارد دولت حق ندارد لایحه ای بدهد که در آن جرم انگاری شده باشد و این در اختیار مجلس و قوه قضاییه است که این کار را انجام دهد؛ ازاین رو این لایحه های دولت را نپذیرفت. همان زمان ما جلسه ای با رئیس وقت مجلس و معاونان برگزار کردیم و چون دولت نمی تواند لایحه ای که در آن جرم انگاری شده باشد عرضه نماید، قرار شد کارگروه مشترکی بین دولت و مجلس تشکیل گردد و قوه قضاییه هم به این کارگروه افزوده شد و تغییراتی در لایحه اعمال شد.
رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات افزود: این لایحه با تغییراتی که اعمال شده بود به دولت برگشت که تاییدیه بگیرد اما در این حین نمایندگان مجلس طرحی عرضه دادند که هیچ تناسبی با لایحه دولت نداشت. ما لایحه را در دو نوبت به نظرسنجی متخصصان هم گذاشتیم و متن این لایحه در سایت سازمان فناوری اطلاعات قرار دارد؛ طرحی که مورد اجماع مرکز پژوهش های مجلس بعنوان بازوی تخصصی قوه مقننه، پژوهشگاه قوه قضاییه و دولت قرار داشت. منطق این لایحه طرفدار کاربر بود و حریم خصوصی کاربر را مورد نظر قرار داشت و نمونه بومی سازی شده GDPR اروپا بود.
ناظمی در پاسخ به این که آیا امکان جاسوسی از داده کاربران وجود دارد، اظهار داشت: بله جاسوسی امکان پذیر است و به نظر می آید نهادهایی در آمریکا هستند که جاسوسی کنند. ما هم به این مسئله معتقدیم اما چاره این مشکل، نابودی کلی اکوسیستم فناوری نیست. اما آیا تصمیماتی که ما گرفتیم به نفع امنیت ما بود؟ وقتی تلگرام فیلتر شد، همه از واتس اپ استفاده کردند که با اینستاگرام متعلق به یک شرکت آمریکایی هستند. یک راهکار مقابله با جاسوسی این است که تنوع خدمت ایجاد نماییم. اگر قرار باشد تنوعی وجود داشته باشد که امکان جاسوسی و دسترسی به داده کاربران کاهش پیدا کند، با فیلترینگ تلگرام، ضد این چاره رفتار می شود.
وی افزود: چاره دوم این است که ببینیم چه امکاناتی را میتوان در مقیاس پایین عرضه دهیم. برخی از امکانات مانند موتور جست وجو امکان پذیر نیست که در مقیاس پایین عرضه شود و باید کاربر زیادی وجود داشته باشد که بتوان موتور جست وجو عرضه داد؛ چون نیمی از فاکتورهایی که صفحه مورد نظر را کاربر مشخص می کند، برپایه رفتار کاربران قبلی تعیین می شود و کل کاربران فارسی زبان به این میزان نمی رسد که موتور جست وجو جدید ارائه کرد. درمقابل در حوزه مسیریاب، با مقیاس پایین هم میتوان نمونه بومی ارائه کرد. همانطور که نمونه های بومی مسیریاب در ایران هم مورد استفاده کاربران قرار گرفته است و خدمت بیشتری هم می تواند عرضه نماید.

نماینده های مجلس وارد گفتگو با مخالفان طرح صیانت نمی شوند
رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات افزود: چاره سوم این است که وارد اتحادهای استراتژی با شرکتهای خارجی شویم. تصور کنید ما به جای این که بخواهیم تلگرام را فیلتر نماییم، با این پلت فرم مشارکت می کردیم، آیا هم اکنون وضعیت اکوسیستم بهتری نداشتیم؟ آیا مجموعه دسترسی به داده و محتوای بیشتری نداشتیم؟ آیا شرکتهای استارت آپی ما بهتر فعالیت نمی کردند؟ نمایندگان مجلس وارد گفتگو با مخالفان طرح صیانت نمی شوند، اما حداقل می توانند این نظرات را بشنوند و مشارکت کنند، که تا کنون این اتفاق نیفتاده است و تاثیری در روند این طرح نداشته است.
ناظمی تصریح کرد: آنچه که باید بررسی شود، مشخص کردن مصادیق حریم خصوصی است. مجلس اگر می خواهد کمک نماید، باید این را مشخص نماید. باید مشخص شود که حریم خصوصی چیست، این حریم چطور نقض می شود، کجا میتوان از داده های کلان شهروندان بهره برد و کجا نمی توان بهره برد.
وی ضمن اشاره به قانون ۵۶۵۱ ترکیه و تلاش این کشور برای ساماندهی فضای مجازی بیان نمود: در ترکیه قانون می گوید که شبکه اجتماعی پرمخاطب باید نماینده ای در کشور داشته باشد در غیر این صورت بسته می شود. اما در ادامه قانون آمده که این شرکت حق دارد از دولت به خاطر دسترسی و مسدودیت، نه تنها به دادگاه ترکیه، بلکه به دادگاه اروپا شکایت کند و اگر در این دادگاه، مسدودیت نقض شود، دولت باید جریمه بپردازد. اینها مواردی است که نمایندگان به آن اشاره نمی کنند و این تفسیر دلخواهانه ای می کنند که در خوش بینانه ترین حالت از سر کم دانشی و در حالت بدبینانه ترین حالت هم ناامیدسازی جمعی است.

مسیریاب های ایرانی، داده های خویش را از ویز دریافت نمی کنند
رئیس سابق سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به این که آیا مسیریاب های ایرانی، داده های خویش را از ویز دریافت می کنند، توضیح داد: اینطور نیست. این مسیریاب ها، از یک پروتکل اوپن سورس جهانی (OSM) استفاده می نماید که رقبایشان در سایر کشورها هم از آن استفاده می نمایند.
ناظمی درباره انتقادات مطرح شده از کندی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات هم توضیح داد: کندی وجود ندارد و شاید تلقی افراد از شبکه ملی اطلاعات متفاوت می باشد. اگر اسناد فعلی را مبنا قرار دهیم، چیزی که هم اکنون استفاده می نماییم شبکه ملی است و اینترنت هم بخشی از این شبکه است. از دید ما، اینترنت هیچ وقت در تعارض با شبکه ملی نبوده و نخواهد بود اما به نظر می آید برخی یک شبکه مستقل به نام شبکه ملی و یک اینترنت مد نظرشان است.
وی افزود: همین شبکه توزیع سوخت که در ایام گذشته هک شد، غایت طرح صیانت است که خارج از اینترنت قرار دارد و یک شبکه کاملا داخلی و اختصاصی است، اما به سادگی تحت نفوذ قرار می گیرد. همینطور ما در سال ۱۳۹۷ برای ادغام کارت سوخت با کارت های بانکی، دو میلیون و ۶۰۰ هزار ثبت نام انجام دادیم که در نهایت نهادهای تصمیم گیر با اجرای این طرح مخالفت کردند.
منبع:

1400/08/06
20:25:47
5.0 / 5
308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
devsoft