شروع به كار سامانه پیكره های ایرانداك

شروع به كار سامانه پیكره های ایرانداك

توسعه نرم افزار: سامانه پیکره های «ایرانداک» افتتاح شد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، سامانه پیکره های ایرانداک (ساپا) در پاسخ به نیاز پژوهشگران کشور در آسان سازیِ پروسه پژوهش، در نشانی https: //sapa.irandoc.ac.ir راه اندازی شده و در دسترس همه پژوهشگران کشور قرار گرفته است.
خیلی از پژوهش های زبان شناسی و تصمیم گیری ها در برنامه ریزی زبانی، تنها با کاربرد یک پیکره زبانی شدنی هستند. پیکره مجموعه ای نظام مند، کامپیوتری و درست از زبان است که جهت بررسی های زبان شناختی به کار می رود. پیکره ها کاربردهای بسیاری را در پردازش زبان طبیعی و درک و بازشناسی گفتار، تبدیل متن به گفتار و گفتار به متن، نگارش فرهنگ ها، آموزش و پژوهش، ساخت پایگاه های داده زبانی، بررسی واژه های هم آیند در زبان های گوناگون، پایشگری زبان برای پیگیری و ردگیری دگرگونی های زبانی، ترجمه ماشینی، توسعه مفاهیم و منابع در پیوند با واژگان، نگارش و گسترش مهارت های نوشتاری، آموزش و یادگیری زبان با شناخت گویش ها و گوناگونی زبان ها، معناشناسی، تحلیل کلام، زبان شناسی اجتماعی، زبان شناسی حقوقی، واکاوی ژانرهای ادبی، و پژوهش های دستور زبان دارند.
بنا بر اعلام، سامانه پیکره های ایرانداک (ساپا) که می تواند از چندین پیکره پشتیبانی کند، حالا دارای یک پیکره با نام «پیکره پژوهش نامه» با نزدیک به چهار میلیون و ۷۸۰ هزار واژه تخصصی و میان رشته در حوزه هایی مانند علم اطلاعات و دانش شناسی، فناوری اطلاعات، مدیریت دانش، زبان شناسی رایانشی، اصطلاح شناسی، و مانند آن هاست. این پیکره از مقاله های «پژوهش نامه پردازش و مدیریت اطلاعات» تولید شده است و برای پژوهش هایی که نیازمند بهره گیری از پیکره های تخصصی هستند، ارزش و کاربرد بسیاری دارد. هنگام بازیابی اطلاعات در پیکره پژوهش نامه، افزون بر نمایش واژه یا عبارتِ جست وجو در بافت زبان، نام مقاله ای که آن واژه یا عبارت در آن به کار رفته است، موضوع مقاله، پدیدآور(ان) مقاله، و فراوانی واژه یا عبارتِ جست وجو نیز نمایش داده می شوند. داده های این پیکره دارای برچسب اجزای واژگانی کلام (POS tag) نیز هستند که در خیلی از پردازش های زبان به کار می روند و مقوله واژه ها (مانند اسم، صفت، قید، و...) را پیدا می کنند.
منبع:

1400/04/23
19:34:18
5.0 / 5
631
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تخصص , توسعه
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
devsoft