مبارزه حقوقی بر سر كامپیوتر بودن آیفون

مبارزه حقوقی بر سر كامپیوتر بودن آیفون

به گزارش توسعه نرم افزار اپل و شرکت اپیک گیمز که سازنده بازی محبوب فورتنایت است در دادگاه بر سر نحوه فعالیت فروشگاه اپ استور به مبارزه حقوقی پرداخته اند.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، اپل و اپیک گیمز به پایان این مبارزه حقوقی نزدیک شده اند که امکان دارد نتایج مهمی برای آینده فروشگاه اپ استور داشته باشد.

اگر اپیک گیمز برنده این دادگاه شود، اپل ناچار خواهد شد اجازه دهد فروشگاههای برنامه دیگری هم در آیفون و آی پد فعالیت کنند که به از دست رفتن میلیاردها دلار درآمد این شرکت در بلندمدت منجر می شود.

در قلب این مبارزه حقوقی، اختلاف نظر درباره ماهیت آیفون وجود دارد. اپیک گیمز مدعی است آیفون یک کامپیوتر است در حالیکه اپل می گوید آیفون یک دستگاه کاملا متمایز است. این استدلال به علت نحوه عملکرد فروشگاه اپ استور اهمیت زیادی دارد چونکه تنها اپل اجازه دارد مشخص نماید چه برنامه ای می تواند در آیفون منتشر شود یا خیر.

اگر آیفون یک کامپیوتر شناخته شود در این صورت اپ استور یک انحصارطلبی شناخته می شود. اگر حکم داده شود که آیفون کامپیوتر نیست و یک دستگاه متمایز است، در این صورت اپل می تواند بگوید با دور نگه داشتن فروشگاههای دیجیتالی دیگر از آیفون، از کاربرانش حفاظت می کند.

کارن دان، یکی از وکلای اپل در اظهاراتی که در ابتدای جلسه دادگاه داشت اظهار داشت: شرکت اپیک از این دادگاه تقاضا دارد که اپل را وادار کند فروشگاه برنامه خویش را به روی برنامه ها و فروشگاههای غیرمطمئن باز کند. تعهد مطلق اپل برای ایمنی، امنیت، پایایی و کیفیت چنین اجازه ای نمی دهد و قوانین ضد انحصارطلبی هم چنین موردی را الزامی نمی کند.

در مقابل کاترین فارست، وکیل اپیک اظهار داشت: ماهیت محدودکننده اپ استور ارتباطی با امنیت ندارد و در ارتباط با کسب و کار است. یک کارشناس که بعنوان شاهد در این دادگاه حاضر شد، برآورد کرد حاشیه سود اپ استور اپل در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ حدود ۷۵ درصد بوده است.

یک مبحث دیگر مورد اختلاف بین این دو شرکت سهم ۳۰ درصدی است که اپل از مبادلات در فروشگاه اپ استور دریافت می کند. وکیلان اپیک می گویند اپل با امتناع از باز کردن آیفون به روی فروشگاههای برنامه دیگر رفتار ضد انحصارطلبی را پیشه کرده است. آنها اپل را با دلال خودرو مقایسه کردند که بابت هر بار بنزین زدن یک خودرو، از پمپ بنزینها درصد می گیرد.

وکیلان اپل به فروشگاههای دیجیتالی دیگر مانند استیم اشاره کرده اند که سهم ۳۰ درصدی دریافت می کند و اعلام کردند اپل دریافت سهم ۳۰ درصدی را باب نکرده است. این استیم بود که در سال ۲۰۰۳ سهم ۳۰ درصدی را تعیین کرد و زمانی که اپل در سال ۲۰۰۸ وارد بازار شد، دریافت سهم ۳۰ درصدی از فروش عرف بود.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، تیم کوک، مدیرعامل اپل روز جمعه به شهادت پرداخت و الان وکیلان دو شرکت اظهارات نهایی خویش را روز دوشنبه مطرح خواهند کرد.

منبع:

1400/03/02
22:03:10
5.0 / 5
1081
تگهای خبر: آیفون , اپل , بازار , برنامه
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
devsoft