پوشش جاده ای 4G به 33 هزار كیلومتر رسید

پوشش جاده ای 4G به 33 هزار كیلومتر رسید

توسعه نرم افزار: بگفته معاون وزیر ارتباطات فناوری اطلاعات، پوشش جاده ای تلفن همراه در فناوری 3G به 57 هزار و 910 کیلومتر و در فناوری 4G به 33 هزار و 792 کیلومتر رسیده است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، سیر تحولات ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران همچون ذات تغییرپذیر فناوری های که بر بستر آن شکل گرفته، در هر مقطعی از زمان، چهره عوض کرده و شتاب تغییرات ضریب نفوذ ۱۵۰ درصدی تلفن همراه و ۱۰۵ درصدی اینترنت پهن باند را در وضعیت امروز کشور رقم زده است. دو فناوری که در سطح کلان، تحول دیجیتال را شکل داده و در سطح فردی به جزء جدایی ناپذیر زندگی فردی و ابزاری برای غلبه بر چالش های پیش رو همچون شیوع بیماری کرونا تبدیل گشته است.
محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش از این با تکیه بر اینکه وظیفه ما در اجرای برنامه ششم توسعه، ایجاد ۹۰ درصد پوشش در مناطق کمتر برخوردار است، اظهار داشته بود: علاوه بر پوشش مناطق کم برخوردار، کامل کردن پوشش جاده ای نیز در دستور کار است.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- وضعیت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور را شرح داد. به زعم وی، با وجود جهش فاکتورهای ارتباطی و فناوری اطلاعات در چند سال گذشته، این حوزه همچنان نیازمند توسعه و سرمایه گذاری است که با شرایط اقتصادی و سیاسی ناشی از تحریم در کشور، تنها با مشارکت و تعامل همه بازیگران حوزه ICT محقق می شود.
فلاح جوشقانی در تشریح وضعیت فاکتورهای ارتباطی و فناوری اطلاعات اظهار نمود: حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک حوزه بسیار پویا و داینامیک است که تغییرات در آن بسیار سریع رخ می دهد و هر روز با نوعی از سرویس و فناوری های نوین و تحول آفرین روبرو می باشیم که این فناوری ها آینده تمام تعاملات و مباحث اقتصادی، اجتماعی را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال عینیت پیدا کرده است
وی با اشاره به اینکه علیرغم این فناوری ها مباحثی مانند اقتصاد دیجیتال و تحول دیجیتال عینیت پیدا کرده است، اضافه کرد: این سرعت در تغییر فناوری ها نیازمند توجه ویژه ای است تا هم بتوانیم همزمان با فناوری حرکت نماییم و هم به مشکلات آن توجه داشته باشیم. از همین رو باید آمادگی های لازم برای همگام بودن با این تحولات را داشته باشیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه در حوزه ارتباطات اهتمام کرده ایم همگام با دنیا حرکت نماییم، اظهار داشت: در حوزه زیرساخت های ارتباطی بر بستر شبکه ملی اطلاعات، ظرفیت شبکه IP داخل کشور از ۶۹۶۸ گیگابیت برثانیه در سال ۹۶ به ۲۵ هزار و ۷۳ گیگابیت برثانیه هم اکنون رسیده است. ظرفیت پهنای باند بین الملل تقریباً پنج برابر شده و ظرفیت شبکه انتقال کشور از ۱۰ هزار و ۴۱ گیگابیت برثانیه در سال ۹۶ به ۳۱ هزار و ۳۳۳ گیگابیت برثانیه امسال افزایش داشته است.
فلاح جوشقانی افزود: در حوزه توسعه خدمات ارتباطی در روستاها هم اکنون بیش از ۳۷ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات دسترسی دارند. در حوزه اینترنت پهن باند ثابت و سیار، از ضریب نفوذ ۷۸ درصدی در سال ۹۶ به ضریب نفوذ ۱۰۴ درصدی هم اکنون رسیدیم و ضریب نفوذ تلفن همراه نیز در چهار سال قبل از ۱۱۰ درصد به ۱۵۱ درصد رسیده است. پوشش جاده ای تلفن همراه هم در فناوری 3G از ۵۲ هزار و ۷۲۵ کیلومتر و در فناوری 4G از ۲۶ هزار و۸۶۱ کیلومتر در سال ۹۶ به ترتیب به ۵۷ هزار و۹۱۰ کیلومتر و ۳۳ هزار و ۷۹۲ کیلومتر در سال ۹۹ رسیده است.
وی درباره فعالیتهای پستی کشور توضیح داد: بخش دیگری از این تصویر در ارتباط با حوزه پست است که قدمتی طولانی در ایران دارد، اما در طول ۴ سال گذشته، با تغییر در قانون اساسنامه پست در سال ۹۶، صدور مجوز برای دو اپراتور پست خصوصی با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات محقق شد و با هدف ایجاد رقابت و افزایش سطح کیفیت و تنوع خدمات، اپراتورهای پستی وارد بازار پست کشور شدند.

انتخاب سرویسهای ارتباطی با ارزیابی کیفیت سرویس اپراتورها
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در حوزه پشتیبانی از حقوق مصرف کننده نیز با تغییر در فرآیندهای سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات ۱۹۵، ایجاد سامانه های گوناگون مانند نت سنج پلاس، دسترسی پهن باند خانگی، استعلام سرویسهای مشترکین، رجیستری و... تلاش کردیم زمینه دسترسی عموم مردم به وضعیت سرویس دهی اپراتورهای ارائه دهنده خدمات را فراهم نماییم تا مردم با مشاهده و ارزیابی کیفیت سرویس اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت ثابت این حق انتخاب را داشته باشند که سرویس مطلوب تر و متناسب با نیازشان را دریافت نمایند.
فلاح جوشقانی با اشاره به اینکه در حوزه پوشش نسل ۳ و ۴ تلفن همراه وضعیت خوبی داریم، اضافه کرد: اما دنیا در حال ورود به نسل ۵ است و برخی نقاط دنیا، استفاده تجاری از این فناوری را شروع کرده اند. در ایران نیز بصورت آزمایشی بهره برداری از این فناوری شروع شده است اما اگر دیر اقدام نماییم بدون شک در این عرصه از دنیا عقب خواهیم ماند. در حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال نیازمند تحرک بیشتری هستیم. در حوزه ارتباطات ثابت، متاسفانه بنا به دلیلهای مختلف وضعیت مناسبی نداریم و توسعه تکنولوژی هایی مانند فیبر، VDSL و... در ایران با کندی پیش می رود.
وی با اشاره به اینکه در حوزه زیرساخت های ارتباطی وضعیت نسبتا مطلوبی داریم، اظهار نمود: در روزهای کرونا با وجود تمام مشکلات، حوزه ICT توانست نیازهای کشور را برآورده کند. اما این نیازها ثابت نیست و با سرعت بسیار بالا در حال تغییر است، از همین رو ما نیز باید همگام با این نیازها خودمان را توسعه دهیم. در یک دهه گذشته مشکلات کشور در این عرصه خودش را نشان داد و مشخص شد که نیازمند سرمایه گذاری در این عرصه هستیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: علاوه بر این، تحریم ها بر این حوزه بسیار اثرگذار بوده و با وجود اقدامات خوبی که در عرصه تولید تجهیزات ICT در داخل کشور انجام شده، اما هنوز بخش عمده ای از تجهیزات از خارج کشور تامین می شود. ۷۰ درصد هزینه های این حوزه ارزی است در صورتی که تمام درآمدهای این حوزه ریالی است. تمام این مسائل روی بخش ICT تاثیر گذاشته، اما نتوانسته آنرا متوقف نماید.
منبع:

1400/03/01
10:08:14
5.0 / 5
1021
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
devsoft