وزیر ارتباطات در پیامی به مناسبت روز جهانی ارتباطات:

بهره مندی ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پرسرعت

بهره مندی ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پرسرعت

به گزارش توسعه نرم افزار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود پوشش ارتباطات در شهرهای کشور به ۱۰۰ درصد و در روستاهای کشور به ۹۵ درصد رسیده و حدود ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پرسرعت بهره مندند و بیشتر از ۸۰ میلیون مشترک پهن باند به این شبکه بزرگ ارتباطی متصلند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در پیامی به مناسب روز جهانی ارتباطات نوشت: "هر سال در چنین روزی وقتی به پشت سرمان می نگریم سرعت تغییرات و تحولات حوزه ارتباطات در چند دهه اخیر ما را شگفت زده می کند. امروز تغییر و تحول مستمر و پیشرفت های پرسرعت فناوری و حتی آفرینش نظریه ها و نظریه های ارتباطی به خصوصیت خاص حوزه ارتباطات بدل شده و البته خبر مسرت بخش آنکه کشور ما هم در مرزهای دانش و فناوری ارتباطی با دیگر کشورها در حال رقابت است.
بدون شک دسترسی همگانی، پیشرفت های فناوری و توسعه نظری حوزه ارتباطات مدیون همهٔ حاضران در این زیست بوم شامل وزارت خانه های مرتبط، شرکتهای دولتی، تولیدکنندگان بخش خصوصی، اپراتورها و عرضه دهندگان خدمات ارتباطی، تولیدکنندگان محتوا، بخصوص خبرنگاران و اهالی روابط عمومی هاست که هر کدام نقش ویژه ای در توسعه صحنه ارتباطات کشور داشته و دارند. من از همه شما یاران و همراهان عزیز قدردانی میکنم و برای یکسال تلاش مداوم و اثرگذار به شما خداقوت و تبریک می گویم.
واقعا نمی دانم اگر تلاش و مقاومت شما برای پیشرفت و فراگیری ارتباطات در سال های اخیر نبود اینک و در شرایط دشوار کرونا چه باید می کردیم!؟ تکلیف آموزش دانش آموزان و دانشجویان چه می شد!؟ اگر کسب و کارهای اینترنتی و خدمات دولت الکترونیکی توسعه نیافته بود تکلیف مردم در شرایط کرونا چه بود!؟
اگر با دیده انصاف بنگریم اتفاقی که در سال های اخیر با همت شما و پشتیبانی دولت صورت گرفت همه ما را از بن بست دشوارتر و مصیبت بارتری که ممکن بود در شرایط کرونا گریبان گیرمان شود نجات بخشید.
_اینک در روز جهانی ارتباطات با اطمینان اعلام می کنم که پوشش ارتباطات در شهرهای کشور به ۱۰۰ درصد و در روستاهای کشور به ۹۵ درصد رسیده و حدود ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پر سرعت بهره مند و بیشتر از ۸۰ میلیون مشترک پهن باند به این شبکه بزرگ ارتباطی متصلند.
_بستر آموزش فراگیر الکترونیکی در همه نقاط کشور فراهم شده و بیشتر از ۷۶ هزار مدرسه به شبکه هوشمند مدارس متصل شده اند تا یک گام دیگر به سمت عدالت آموزشی برداشته شود.
_اینترنت مجانی برای آموزش مجازی ۱۳ میلیون دانش آموز، ۴ میلیون دانشجو، ۱۴۰ هزار استاد، یک میلیون معلم و طلاب علوم دینی پیشبینی شده است.
_نهضت تجارت الکترونیکی بر بستر شبکه، فراگیر و شرایط خرید و فروش مایحتاج مردم به راحتی فراهم گشته است.
_با اجرای شتابان دولت الکترونیکی به تدریج رویکرد شفافیت، عرضه خدمات فراگیر، ایجاد دسترسی منصفانه همه مردم به خدمات و اطلاعات ضروری و مقابله کارامد با فساد، قابل مشاهده و ارزیابی است.
_الکترونیکی شدن مهم ترین استعلام ها و خیلی از خدمات اصلی دولت در حوزه های بیمه، بانکداری، بورس، مالیات، امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی، خدمات سلامت و طرح های غربالگری و نسخه پیچی الکترونیکی و همینطور ایجاد بستر تعامل پذیری بین سازمان ها و بخش خصوصی، همگی گواه تحقق زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی و اجرای دولت الکترونیکی در سال های اخیر است.
_بستر برگزاری محافل و آیین های مذهبی در فضای مجازی فراهم شده تا در برگزاری آیین های مذهبی خللی ایجاد نشود.
_بستر مشارکت در طرح های نیکوکاری و همدلی در فضای مجازی فراهم شده تا هموطنان خیّر به سادگی به یاری هموطنان نیازمند بشتابند.
_دانش فضایی شامل ساخت ماهواره های بومی، به کارگیری داده ها و تصاویر ماهواره ای در افزایش تولید و بهبود خدمات بخش های مختلف و توسعه کسب وکارهای فضاپایه مسیرهای نوینی را پیش روی کشورمان گشوده است.
_شبکه پستی کشور به سمت هوشمندسازی گام برداشته و خدمات آن کار مردم را در شرایط کرونا آسان کرده است.
_اقتصاد دیجیتال با توسعه زیرساخت های کارآفرینی در فضای مجازی رشد ۳برابری را تجربه کرده و به یکی از گونه های موفق اقتصادی بدل شده است.
_نسل پنجم اینترنت وارد کشور شده و در راه توسعه همگانی قرار گرفته است.
_و بالاخره با عملیاتی شدن ابر کامپیوتر سیمرغ، کشور ما هم وارد حوزه های جدیدی از دانش محاسبات بزرگ و کاربردهای آن خواهد شد.
و همه اینها تنها بخشی از دستاوردها و تلاشهای شما در زیست بوم ارتباطی کشور است که در این مجال همه آنها قابل بازگویی نیست. مطمئن هستم که پیشرفت و توسعه ارتباطات در کشور باز هم سرعت بیشتری خواهد گرفت و البته مثل گذشته مقاومت و موانعی ناشی از جهل هم بر سر راه این قطار پرسرعت ایجاد خواهد شد، اما این مسیر به سمت آینده روشنی که در انتظار فرزندان ایران است ادامه خواهد یافت".
منبع:

1400/02/27
22:27:30
5.0 / 5
978
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
devsoft