گزارش دایرك درباره شاخص ترین اطلاعات استفاده از پلتفرم موبایل

نفوذ بالای بازی های موبایلی در بین ایرانیان

نفوذ بالای بازی های موبایلی در بین ایرانیان

به گزارش توسعه نرم افزار بازی های موبایلی حالا بیشتر از همیشه با نرخ نفوذ و گردش مالی بیشتر در بین بازیکنان باعث زنده ماندن اکوسیستم صنعت بازی در ایران هستند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال (دایرک) در تازه ترین گزارش خود مبتنی بر پیمایش ملی مصرف بازی های دیجیتال ایران در سال ۱۳۹۹ ضمن عرضه نگاهی کامل به الگوی بازی، ترجیحات و میزان هزینه کرد بازیکنان موبایلی، به مرور شاخص ترین اطلاعات استفاده از این پلت فرم در بین بازیکنان ایرانی پرداخته است.
این گزارش که با عنوان «نمای نزدیک ۱۳۹۸- پلت فرم موبایل: نیروی پیشران» در بنیاد ملی بازی های کامپیوتری انتشار یافته است، حکایت از نفوذ بسیار بالای بازی های موبایلی در بین بازیکنان ایرانی دارد. درصورتیکه با استناد به یافته های این گزارش از مجموع ۳۲ میلیون بازیکن ایرانی، ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بازیکن پلت فرم موبایل هستند که حداقل یک ساعت در هفته و با یکی از دستگاههای گوشی هوشمند و تبلت بازی می کنند. در این میان سهم استفاده کنندگان از گوشی هوشمند با ۹۵ درصد به مراتب بالاتر از جمعیت ۱۸ درصدی استفاده کنندگان از تبلت است.
نکته قابل توجه دیگر در این گزارش این که به علت دسترسی ساده تر به این پلتفرم، شاهد حضور طیف های اجتماعی گسترده تری شامل کودک، نوجوان، جوان، میانسال و کهنسال در بین بازیکنان موبایلی هستیم. هر چند که در بین بازیکنان پلت فرم موبایل هم سهم بازیکنان مرد با ۶۵ درصد نسبت به سهم ۳۵ درصدی بازیکنان زن، برتری دارد.
از دیگر آمار جالب توجه در گزارش پژوهشی دایرک اینکه، ۶۵ درصد از بازیکنان موبایلی به صورت آنلاین بازی می کنند و سه ژانر معمایی، استراتژی و تیراندازی، پرطرفدارین ژانرها در بین بازیکنان پلت فرم موبایل در ایران است.


نگاهی به یافته های این گزارش بر این حقیقت صحه می گذارد که بازی های موبایلی حالا بیشتر از همیشه با نرخ نفوذی بیشتر در بین ایرانی ها و گردش مالی بیشتر در بین بازیکنان باعث زنده ماندن اکوسیستم صنعت بازی در ایران هستند. باآنکه در نظرسنجی هایی از بازی سازان همچون پیمایش GDC در مورد پلت فرم مورد علاقه برای توسعه بازی، از پلت فرم کامپیوتر برای بازی سازی نام برده شده است؛ اما رشد و استقبال کاربران از پلت فرم موبایل سبب شده تا تولید بازی های موبایلی نرخی فزاینده داشته باشد.
درصورتیکه به قول حامد نصیری -معاون پژوهش بنیاد ملی بازی های کامپیوتر ای- در عین حال که دو پلت فرم کنسول و کامپیوتر فرصت های ویژه تری برای خلاقیت و نوآوری در طراحی بازی عرضه می کنند، اما باید در نظر داشت که پلت فرم موبایل دروازه ورود کاربران جدید به دنیای بازی و در موارد گوناگونی حتی دروازه ورود کارآفرینان جدید به دنیای بازی سازی بوده و از این حیث میتوان آنرا «نیروی پیشران» رشد اکوسیستم بازی در نظر گرفت.
منبع:

1400/02/26
14:47:25
5.0 / 5
914
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
devsoft