فعالان فضای مجازی بررسی كردند؛

ایرادات طرح نظام جامع مدیریت داده های كشور

ایرادات طرح نظام جامع مدیریت داده های كشور

فعالان فضای مجازی طرح نظام جامع مدیریت داده های کشور که بتازگی در مجلس مطرح گردیده است را ناقص و موازی با وظایف شورای عالی فضای مجازی عنوان کردند.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از مهر، پنجاه و پنجمین محفل هم افزایی فعالین فضای مجازی پاک به موضوع «نظام ناقص مدیریت داده های کشور» با محوریت نقد و بررسی طرح مجلس برای تبدیل سازمان ثبت احوال به سازمان داده کشور اختصاص یافت.
طرح نظام جامع مدیریت داده های کشور با هدف تسهیل ارائه خدمات الکترونیکی به مردم بتازگی در مجلس مطرح گردیده است.
در این طرح ۵ موضوع شامل تفکیک سازمان ثبت احوال از وزارت کشور و ایجاد سازمان مدیریت داده های کشور (ماده ۱)، تفکیک مرکز ملی تبادل اطلاعات از وزارت ارتباطات (ماده ۱۶)، ایجاد شورای هماهنگی و نظارت بر داده های کشور (ماده ۵)، منع تبادل اطلاعات مگر طبق ضوابط سازمان (ماده ۷) و تشکیل سامانه ملی داده ها (ماده ۱۰)، پیشنهاد شده است.
منوط کردن تشکیل پایگاه داده جدید توسط دستگاه های اجرائی و یا اشخاص به گرفتن مجوز از سازمان (ماده ۱۱) و نیز ثبت سابقه تراکنش داده ها و نظارت مستمر بر آن از طرف سازمان جهت جلوگیری از سوءاستفاده (ماده ۲۳) از دیگر نکات مهم در این طرح است.
فعالان فضای مجازی در این جلسه با انتقاد از ناپختگی این طرح، وجود یک سازمان جدید درباب مدیریت داده ها را الزامی ندانستند و معتقدند که اگر حتی قرار باشد سازمانی درباب مدیریت داده ها شکل بگیرد باید ذیل شورای عالی فضای مجازی و یا مرکز آمار ایجاد شود.
طرحی بدون برنامه ریزی و غیر عملیاتی
در این جلسه عاطفه موسوی فعال فضای مجازی با اشاره به انتقاداتی که به این طرح وارد است، اظهار داشت: این طرح دارای نقاط منفی و مثبتی است اما نقاط منفی آن با هدف اصلاح در این نشست مورد بررسی قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه در این طرح با توجه به این که مقرر است سازمان مدیریت داده های کشور بجای سازمان ثبت احوال ایجاد شود، اظهار داشت: نخستین نقدی که به این طرح می شود این است که این طرح تنها به داده های هویتی مورد توجه قرار گرفته و بنظر می رسد تنها داده های هویتی افراد مدنظر است. این در حالیست که داده هایی که در کشور وجود دارد مربوط به داده های هویتی، قضائی، مکانی و اقتصادی و ارتباطی می شود.
موسوی با اشاره به سازمان ملی داده و ایجاد شورایی که در این سازمان با حضور برخی وزرا مقرر است ایجاد شود، اظهار داشت: در عصر امروز و در دنیایی که از API های مختلف استفاده می شود اینطور مدیریت داده از نظر فنی درست نیست و امروز دیگر ترسیم مرز مشخص برای داده ها در سازمان های دولتی، نا ممکن است.
وی با اعلان اینکه این سامانه ملی مقرر است در حوزه دسترسی به داده های سازمان های مختلف قانونگذاری کند، افزود: علاوه بر این، موضوع تجمیع داده ها در این طرح مطرح گردیده است که از نظر فنی و ساختاری با ایراد روبرو است. بنظر می رسد این طرح، تنها به مدیریت داده و یکپارچه سازی توجه دارد و دغدغه امنیت و حفظ داده ها در آن دیده نشده است.
موسوی با اشاره به اینکه در این طرح تنها سازمان ثبت احوال که خود ذینفع داده های هویتی افراد است، نقش مسئول داده را ایفا می کند، اظهار داشت: این درحالی است که بنظر می رسد این سازمان نباید مسئول داده ها باشد و نیاز به یک نهاد ناظر احساس می شود.
وی اظهار داشت: حتی در قانون حفاظت از داده های اتحادیه اروپا( GDPR ) نیز بخش دولتی برای تبادل داده ها پشتوانه این قانون است، اظهار داشت: در کشورهایی مانند آمریکا و روسیه نیز موضوع حفاظت از داده ها، با قانون تنظیم گری بجای قانون مدیریتی حل می شود و برای مثال کمیسیون های تجاری و ارتباطات فدرال آمریکا مسئول قانونگذاری حوزه داده هستند و در این کشور مسئولیت ها تقسیم بندی شده است. اما در این طرح موضوع راهبردی مدیریت داده، کاملاً سختگیرانه و غیر عملیاتی و بدون برنامه ریزی دیده شده است.
سازمان ملی داده در موازات شورای عالی فضای مجازی
در این جلسه حمیدرضا هادی پور فعال حوزه فناوری اطلاعات نیز اظهار داشت: فارغ از ایرادات شکلی، این طرح دارای چند باگ اصلی است. به نحوی که نهادسازی موازی با شورای عالی فضای مجازی در لایه حکمرانی و سیاستگذاری دارد.
وی اظهار داشت: در مصوبه نظام هویت معتبر مصوب شورای عالی فضای مجازی، سازمان ثبت احوال یک IDP است و اگر بخواهد مطابق این طرح به یک سازمان ملی داده تبدیل گردد، با این مصوبه شورا، تعارض منافع خواهد داشت.
هادی پور اظهار داشت: این طرح در زمینه نگهداری و تبادل داده نیز با مرکز ملی تبادل اطلاعات تناقض دارد. در این طر ح مقرر است داده ها در سامانه ملی تجمیع شود و با این وجود شاهد یک چالش اصلی و تضاد در حکمرانی بین قوا به وجود می آید.
وی اضافه کرد: این طرح هم ارز قوانین مجلس، شوراهای امنیت ملی، انقلاب فرهنگی و فضای مجازی است و بنظر می رسد مطابق وظایفی که به این سازمان محول شده است، مصوبات شورای عالی فضای مجازی ابتر می شود و این شورا حق اختیار مصوبات در حوزه داده را نخواهد داشت.
فعال فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه چالش بین قوا در این طرح هیچ منفعت دیگری ندارد، اشاره کرد: بنظر می رسد نگارنده این طرح، شخصی در سازمان ثبت احوال بوده تا این سازمان را از قانون مدیریت خدمات کشوری جدا کند.
وی اشاره کرد: رویکرد این طرح به صورتی کپی از مصوبه ۵۴ شورای عالی فضای مجازی است و با این وجود شورای عالی فضای مجازی در حوزه داده ای کشور و نقش تنظیم گری گرفتار چالش می شود.
به گفته هادی پور این طرح اساساً نظام قانونگذاری را با مشکل مواجه می کند و سرمنشا اختلافات اساسی خواهد شد چونکه خیلی از قانون ها با هم تداخل پیدا خواهند کرد.
چرا سازمان ثبت احوال؟
امیری کارشناس فضای مجازی نیز در این جلسه اظهار داشت: طرح ایجاد سازمان ملی داده چند ایراد اصلی دارد و اگر قرار بود مدیریت داده داشته باشیم باید این مدیریت ذیل مرکز آمار شکل می گرفت. نه اینکه سازمان ثبت احوال که تنها دیتای هویتی افراد را دارد، کل دیتای کشور را در اختیار بگیرد.
وی اشاره کرد: همه کشورها در حوزه دیتا، مدیریت توزیع شده دارند و مدیریت تجمیعی داده ها از نظر فنی امکان پذیر است.
احسان کیانخواه فعال فضای مجازی نیز در این جلسه با طرح این سوال که چرا مدیریت داده های کشور باید در اختیار سازمان ثبت احوال قرار گیرد، اضافه کرد: متصدی آمار و گزارشات کلیدی نظام، مرکز آمار است. از طرف دیگر اشکال جدی در این طرح، فراقانونی دیدن سازمان ملی داده است. به نحوی که این سازمان هیچ ناظر جدی نخواهد داشت.
وی اظهار داشت: بنظر می رسد مجلس در این قانون هیچ بحث نظارتی را بر خود قائل نبوده است.
به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از مهر، موضوع دیگری که در این جلسه عنوان شد این بود که چرا بجای اینکه دولت پیشنهاد تشکیل سازمان را در قالب لایحه بدهد، مجلس به این عرصه ورود کرده است. حتی اجرای این طرح می تواند به موازی کاری با شورای اجرائی فناوری اطلاعات و نیز شورای عالی فضای مجازی منجر شود و ضمانت اجرائی مصوبات این شوراها از بین می رود.
به گفته فعالان فضای مجازی، در این طرح به مفاهیم حوزه داده و اطلاعات کشور، توجه دقیقی نشده است.

1400/02/21
13:56:52
5.0 / 5
1018
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
devsoft