سامانه توان آفرین رونمایی گردید

سامانه توان آفرین رونمایی گردید

سازمان فناوری اطلاعات سامانه وام وجوه اداره شده (توان آفرین) را با هدف حمایت هوشمند از کسب وکارهای نوپا و اکوسیستم نوآوری رونمایی و اعلام نمود در یک سال قبل ۱۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۶۲ کسب و کار نوپا پرداخت کرده است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، امیر ناظمی در مراسم رونمایی از سامانه وام وجوه اداره شده (توان آفرین) وزارت ارتباطات اظهار داشت: تأمین منابع مالی در حوزه نوآوری، کمک به مکانیزم هایی مانند صندوق های سرمایه گذاری جسورانه است. در این مدل از تأمین مالی، به جای این که نهادی باشیم که تسهیلات در اختیار شرکتهای استارت آپی قرار دهد، ترجیح دادیم صندوق های جسورانه این کار را انجام دهند و ما رقیب بخش خصوصی نشویم.
وی ادامه داد: تلاش کردیم با کمک به این بخش کاری نماییم که ریسک های سرمایه گذاری کاهش پیدا کند، به این مفهوم که اگر صندوق سرمایه گذاری جسورانه، روی یک استارت آپ سرمایه گذاری کند، بخشی از سرمایه گذاری در چارچوب وام های ارزانقیمت با بهره پایین و دارای تنفس از جانب وزارت ارتباطات در اختیار صندوق جسورانه قرار می گیرد تا ریسک کار آنها را کم کند. این ها راهبردهایی بوده که تلاش کردیم در دبیرخانه وام وجوه اداره شده به آنها پایبند باشیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به تلاش وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات در جهت حمایت هوشمند و هدفمند از استارت آپ ها، بیان نمود: امروز یکی از مباحثی که می تواند در اختیار استراتژی های ما در زمینه پشتیبانی از استارت آپ ها باشد، رونمایی از سامانه توان آفرین است که امکان درج درخواست برای دریافت تهسیلات در آن پیشبینی شده است. از سمت دیگر می تواند بعنوان یک منبع اطلاعاتی تسهیل گر در کنار متقاضیان قرار گیرد و به آنها کمک نماید تا بهترین مدلی که می تواند برای آنها کارآمد باشد را انتخاب کنند..
ناظمی افزود: خصوصیت بعدی این سامانه امکان ردیابی و پیگیری فرآیند دریافت تسهیلات توسط متقاضی است. وقتی فردی، متقاضی خدمتی می شود این امکان را دارد تا ببیند تا کدام مرحله دریافت تسهیلات درخواستش پیش رفته و در هر مرحله چه اتفاقی رخ داده است و از سمت دیگر برآوردی از زمانی که می تواند وام را دریافت کند به دست آورد.
وی در پاسخ به اینکه چرا این سازمان در این حوزه از ظرفیت سامانه های دیگر خود مانند ایران نوآفرین استفاده نکرده، اظهار داشت: این خصوصیت ها در سامانه های قبلی وجود نداشت یا به شکل ضعیف تری فعال بود و امکان درج خیلی از قابلیت ها روی آن وجود نداشت به همین خاطر سامان توان آفرین با جامعیت و فراگیری بیشتر به راه افتاده است.

سامانه توان آفرین، نسخه جدید سامان ایران کارفا است
شهره ناصری، معاون سیاست گذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات هم در این مراسم اظهار داشت: سامانه تسهیلات وجوه اداره شده وزارت ارتباطات با عنوان توان آفرین، نسخه جدید سامان ایران کارفا است ولی برتری هایی نسبت به سامانه قبلی دارد. افزایش سهولت دسترسی کاربران، ارزیابان و مصرف کنندگان و افزایش شفافیت استفاده و فرآیند دریافت تهسیلات همچون این برتری هاست.
ایشان در ادامه به عملکرد وزارت ارتباطت در یک سال قبل در زمینه وام وجوه اداره شده اشاره نمود و اضافه کرد: در یکسال گذشته ۱۲۲ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۶۲ کسب و کار نوپا تخصیص یافته است. بخشی از این مبلغ از راه اهرمی کردن منابع با همکاری صندوق کارآفرینی امید فراهم گشته است که رقم پرداخت شده از سمت این صندوق ۱۲ میلیارد تومان بوده است. از سوی دیگر همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی برای پرداخت این تسهیلات آن هم برای طرح های کلان ملی مانند تولید مودم، تولید تلفن همراه داشته ایم.
ناصری اظهار داشت: هدف ما این است که به سمت حمایت های هوشمند و هدفمند برویم و تسهیلاتی هم که پرداخت می نماییم هدفمند و هوشمند باشد. یکی از کارهایی که در این راستا انجام دادیم راه اندازی سامانه بوم واره است. در بوم واره که در کنار سامانه ایران نوآفرین و توان آفرین قرار می گیرد، از شرکتهای بزرگ تر حوزه درخواست کرده ایم که خدماتشان را در آن سامانه ارائه نمایند تا کسب وکارهای نوپای حوزه بتوانند از خدمات آنها استفاده کنند. در ازای این کار به کسب وکارهای بزرگتر از محل وام وجوه اداره شده تسهیلات پرداخت می نماییم.

پرداخت تسهیلات ۱۲۲ میلیاردی در یک سال
طبق گزارش عملکرد وضعیت وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۱۲۲ میلیارد و ۸۸ میلیون تومان تسهیلات پرداختی به ۲۶۲ مورد کسب و کار با دسته بندی محتوای دیجیتال، اصناف، سرمایه در گردش، بازی های موبایلی، اپلیکیشن ها، کسب وکارهای نوپا، غر نوپا، پلتفرم، شتابدهنده، وام کرونا، صندوق کارآفرینی امید، بوم واره، اقتصاد دیجیتال، صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، طرح های ویژه ملی تخصیص پیدا کرده است.


از این میزان وام، ۱۶ درصد وام بوم واره در حرکت به سمت حمایت های هوشمند و هدفمند، ۱۲ درصد کسب و کارهای غیر نوپا، ۲ درصد کسب و کار نوپا، ۲ درصد بازی های موبایلی و اپلیکیشن، ۱۴ درصد پلت فرم ها، ۱۴ درصد وام کرونا، ۳ درصد شتابدهنده ها، ۵ درصد اقتصاد دیجیتال، یک درصد محتوای دیجیتال، ۱۰ درصد منابع اهرمی صندوق نوآفرینی امید، ۴ درصد سرمایه درگردش، یک درصد صندوق های سرمایه گذاری جسورانه، ۹ درصد عرضه کننده طرح های ویژه روی پلت فرم های ملی و ۱۴ درصد وام کرونا تعلق گرفته است.
گزارش عملکرد نشان می دهد، ۱۲ میلیارد تومان برای قرارداد عاملیت با صندوق کارآفرینی امید برای ۳۵ مورد اهرمی کردن صنایع هم اختصاص پیدا کرده است. از این همکاری میتوان به تولید مودم، تولید تلفن همراه، تجهیزات اکتیو دیتاسنتر، تولید محتوا، پروژه ابر ایران، تجهیزات انتقال ۴۰۰ گیگ و ۲۳ مورد وام کرونا اشاره نمود.
۱۹ میلیارد تومان وام بوم واره برای حرکت به سمت حمایت های هوشمند و هدفمند کسب و کارها در نظر گرفته شده و ۱۷ میلیارد تومان وام کرونا برای شرایط بحران که در شش ماه نخست سال قبل (فروردین تا مهر ۹۹) پرداخت شده است. میانگین وام های تاییدشده ماهیانه مبلغ ۷ میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان بوده است.

منبع:

1400/02/08
15:53:20
5.0 / 5
950
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
devsoft