چگونه تراشه یك دلاری عامل بحران در اقتصاد جهانی شد؟

چگونه تراشه یك دلاری عامل بحران در اقتصاد جهانی شد؟

به گزارش توسعه نرم افزار برای پی بردن به این که چرا صنعت نیمه رسانای ۴۵۰ میلیارد دلاری گرفتار بحران شد، بهترین نقطه برای شروع، قطعه یک دلاری به نام دیسپلی درایور است.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، صدها نوع تراشه مختلف صنعت سیلیکون جهانی را می سازند که پرزرق و برق ترین آنها از جانب شرکتهایی نظیر کوالکام و اینتل از ۱۰۰ دلار تا بیشتر از ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند. اینها تراشه هایی هستند که در کامپیوتر های قدرتمند یا تلفنهای هوشمند کوچکی که در جیب شما جای می گیرند، بکار برده می شوند. تراشه دیسپلی درایور یک تراشه معمولی است که تنها هدف آن ارسال دستورالعملهای ابتدایی برای نورانی کردن صفحه در تلفن، مونیتور یا دستگاه ناوبری است.

مشکل صنعت تراشه و شرکتهای دیگری مانند خودروسازان این است که تراشه های دیسپلی درایور به حد کافی وجود ندارند. شرکتهای سازنده این قطعه قادر به پاسخگویی به تقاضای رو به رشد نیستند ازاین رو قیمتها افزوده شده است. این امر در کمبود عرضه و افزایش هزینه پنلهای LCD سهیم بوده است که قطعه ضروری برای ساخت تلویزیونها، لپ تاپها و همینطور خودرو ها، هواپیماها و یخچالهای پیشرفته هستند. کمبود این قطعه سبب شده است شرکتها نتوانند محصولاتشان را تولید کنند.

اکنون صدمه کمبود عرضه چنین قطعاتی که بی اهمیت به نظر می رسند، در اقتصاد جهانی پدیدار شده است. خودروسازانی مانند فورد موتور، نیسان موتور و فولکس واگن تولیدشان را کاهش داده اند و در نتیجه خسارت بیشتر از ۶۰ میلیارد دلاری درآمد این صنعت در سال ۲۰۲۱ برآورد شده است.

این وضعیت قبل از بهتر شدن، وخامت بیشتری پیدا خواهد نمود. طوفان زمستانی کم سابقه در تگزاس، بخشهای وسیعی از تولید آمریکا را فلج کرد. همینطور آتش سوزی در یک کارخانه ژاپنی سبب تعطیلی یک ماهه این تاسیسات شد. شرکت سامسونگ الکترونیکس در مورد عدم توازن جدی در این صنعت اخطار داده و شرکت تایوانی TSMC اعلام نموده است علیرغم این که کارخانه هایش با ظرفیت بیشتر از ۱۰۰ درصدی فعالیت می نمایند قادر نیست با تقاضا همگام بماند.

کمبود تراشه، زاده یک محاسبه اشتباه بعد از شیوع پاندمی ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ بود. هنگامی که پاندمی کووید ۱۹ در سرتاسر جهان گسترش پیدا کرد، خیلی از شرکتها انتظار داشتند مردم با دشوار شدن شرایط اقتصادی، میزان هزینه هایشان را کاهش دهند. اما مردمی که در خانه حبس شده بودند آغاز به خرید کردند و کامپیوتر های بهتر و نمایشگرهای بزرگتری خریدند تا بتوانند از خانه به کار ادامه دهند. برای کودکانشان لپ تاپهای جدیدی برای یادگیری از راه دور خریداری کردند. تلویزیونهای فور کی، کنسولهای بازی، دستگاههایی مانند کف شیرساز، سرخ کن و مخلوط کنهای قوی خریداری کردند تا زندگی در قرنطینه را دلپذیرتر کنند.

خودروسازان هم غفلت کردند. این شرکتها کارخانه هایشان را تعطیل کردند چونکه تقاضا به علت عدم امکان رجوع برای خرید سقوط کرده بود. آنها به تأمین کنندگان قطعه اعلام نمودند ارسال قطعات همچون تراشه هایی که برای تولید خودرو ها بسیار ضروری هستند را متوقف کنند.

سپس یکباره تقاضا در اواخر سال میلادی گذشته شدت گرفت. مردم می خواستند از خانه بیرون بروند و علاقه ای به استفاده از حمل و نقل عمومی نداشتند. خودروسازان کارخانه هایشان را بازگشایی کردند و با سرافکندگی سراغ تراشه سازانی نظیر TSMC و سامسونگ رفتند. اما پاسخی که شنیدند این بود که باید منتظر بمانند. نمی توانند به سرعت کافی برای مشتریان وفادارشان تراشه تولید کنند.

کمبود قطعه سبب افزایش قیمتهای LCD شده است. قیمت پنل LCD در اندازه ۵۰ اینچی برای تلویزیونها در فاصله ژانویه سال ۲۰۲۰ تا مارس سال جاری دو برابر شده است. ماتیو کانترمان از بلومبرگ اینتلیجنس پیشبینی می کند روند افزایش قیمتهای LCD حداقل تا سه ماهه سوم سال جاری ادامه پیدا خواهد نمود.

عامل دیگری که بحران را تشدید کرد، کمبود شیشه است. تولیدکنندگان بزرگ شیشه حوادثی را در پایگاههای تولیدشان گزارش کرده اند که شامل خاموشی در کارخانه نیپون الکتریک گلس در دسامبر و انفجار در کارخانه فاین تکنو کوریای AGC در ژانویه بود. پیشبینی می شود محدودیت تولید تا تابستان سال جاری ادامه پیدا کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، همه این موارد سبب رونق کسب و کار شرکتهای این صنعت شده است. فروش هایمکس افزایش یافته و قیمت سهامش از نوامبر سه برابر شده است. ارزش سهام نواتک روز سه شنبه ۶.۱ درصد صعود کرد و به رکورد بالایی رسید و رشد امسالش را به بیشتر از ۶۰ درصد رساند. انتظار نمی رود کمبود تراشه بخصوص قطعات خودروسازی به این زودی رفع گردد.
1400/01/17
16:38:08
5.0 / 5
1182
تگهای خبر: آمریكا , خرید , شركت , كامپیوتر
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
devsoft