رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد

جزیره كیش پایلوت تحقیقات خودرو های خودران

جزیره كیش پایلوت تحقیقات خودرو های خودران

توسعه نرم افزار: نشست خبری رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس این پژوهشگاه اجرا شد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، دکتر وحید یزدانیان بامداد امروز(شنبه، دو اسفند) در نشستی خبری که به شکل مجازی برگزار شد، با اشاره به نقش مهمی که این مرکز در روند سازندگی کشور داشته است، عنوان کرد: پنجاه سال پیش قدیمی ترین مرکز تحقیقاتی ارتباطات و فناوری اطلاعات در منطقه با همکاری مشترک دولت ایران و ژاپن پایه گذاری شد. فندانسیون خوبی در سالهای پیش از پیروزی انقلاب با تلاش پژوهشگران گذاشته شد و در بعد انقلاب این مساله استمرار پیدا کرده است.
کارهای این مرکز در دهه نخست انقلاب منجر به دستاوردهای بزرگی شده است. محصولاتی که نام آنها آشنا است و تعداد قابل توجهی از این محصولات، تولید شده و در شبکه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با اشاره به تعدادی از این محصولات اظهار داشت: نمونه میکروکامپیوتر لاله را در سال ۶۴ و همین طور پروژه مودم در سال ۱۳۶۰ نمونه هایی از آنها هستند. پی سی ام های هشت کاناله که مورد نیاز کشور بوده است، در این مرکز ایجاد می شود. در حوزه رادیویی نیز کارهای خوب و قابل توجهی انجام می گیرد. تحقیقات حوزه الکترونیک ما نیازمند دستگاههای آزماینده بردها بود و «میزان ۲۰۰۰» بنا بر این طراحی و ساخته شد. در سالهای ۶۶ و ۶۷ کشور در راه سازندگی نیازمند مراکز مخابراتی بوده و مطالعات سوئیچ شروع می شود و مراکز بومی مخابراتی سوئیچ طراحی و ایجاد می شود. مراکز تلفنی عصر و فجر باهدف دسترسی مراکز کم برخوردار به ارتباطات ساخته می شوند.

یزدانیان با اشاره به شرکت هایی که در حوزه ICT فعالیت می کرده اند و هم اکنون دانش بنیان شده اند، اظهار داشت: این شرکتها با بهره گیری از ظرفیت آزمایشگاهی مرکز شکل گرفته اند و با بهره گیری از نیروی انسانی که در مرکز تحقیقات مخابرات ایران در آن دوره فعالیت می کردند و بدنه تولیدکنندگان مخابراتی کشور را تشکیل می داده و می دهند.

وی افزود: نسل های مختلف ارتباطات سیار وقتی وارد کشور می شود، پایلوت آن ابتدا در پژوهشگاه ارتباطات پیاده سازی می شود. طراحی هایی که انجام می شود، با همکاری ها و محوریت این پژوهشگاه بوده و است. نسل ۲.۵ وارد کشور می شود، نسل سه، چهار و نسل پنجم، این ها همگی رشد و بالندگی شان از مرکز تحقیقات مخابرات ایران بوده است.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: افتخار این مرکز این است که کار تحقیقاتی صرف انجام نداده و کاری انجام داده که در لبه تکنولوژی بوده و فعالان اجرائی کشور و کسانی که به دنبال توسعه کشور بودند، از این محصولات بهره برده اند. این مرکز فراز و نشیب طی کرده و در زمانی تقریباً تمام کارهای ICT ریشه در اینجا داشته است. در جشنواره های مختلفی شرکت کرده و در آنها درخشیده است. زمانی که جشنواره خوارزمی پایه گذاری شده، در ارکان آن حضور داشته و محصولات آن برنده شده اند و صدر حوزه پژوهش حوزه پژوهش کشور درخشیده و در مقاطعی هم البته در معرض بی مهری و کم مهری هایی بوده و به سمت ادغام و انحلال پیش رفته و خوشبختانه از این فراز و نشیب ها عبور کرده است.

یزدانیان با اشاره به تغییرات ساختاری این پژوهشگاه عنوان کرد: هم اکنون مرکز تحقیقات مخابرات ایران، به پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تبدیل گشته است و پژوهشکده ها در آن مستقر شده اند. الان ما سه پژوهشکده کلیدی پژوهشکده ارتباطات، پژوهشکده فناوری اطلاعات و پژوهشکده امنیت داریم. در ساختار جدید ما موضوعاتی مثل هوش مصنوعی بعنوان یک مرکز افزوده شده، موضوع آموزش های تحول دیجیتال بعنوان یک مرکز به وجود آمده و مطالعات راهبردی اطلاعات و فناوری ارتباطات و موضوعات اقتصاد دیجیتال در قالب یک مرکز ذیل پژوهشگاه تاسیس شده است و کارهای راهبردی را در حوزه مطالعاتی و رگولاتوری و اقتصادی در زمینه آینده پژوهی، پیگیری انجام می دهد.

وی با اشاره به دستاوردهای اخیر این پژوهشگاه اظهار داشت: نوسازی ساختاری این پژوهشگاه یکی از دستاوردهای ما بوده است و توانسته ایم با اقتضائات روز تا حدی ساختارها را تغییر دهیم و بر این باور هستیم که حتما باید مجدداً هم باید ساختارهای خود خصوصاً ساختارهای پژوهشی را روزآمد نماییم که قابلیت پاسخگویی به نیازهای بخش را داشته باشیم.

یزدانیان با اشاره به گستردگی و دستاوردهای این پژوهشگاه اظهار داشت: این مجموعه بیش از ۱۲۰ نفر عضو هیئت علمی دارد و بیش از ۲۰۰ نفر پژوهشگر؛ علاوه بر اعضای هیات علمی در این مجموعه فعالیت می نمایند. در ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرائی که امسال انجام شد، ما پیشرفت بسیار شایان توجهی داشتیم و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در میان دستگاه های تابعه ارتباطات و فناوری اطلاعات رتبه سوم را کسب کرده است. این ارزیابی توسط سازمان امور اداری و استخدامی کشور انجام شد و با بررسی فرآیندهای ما و دستاوردهای تخصصی و... در میان دستگاه های تابعه ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از ستاد وزارت ICT و پس از شرکت ارتباطات زیرساخت، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات رتبه سوم را کسب نمود که برای ما افتخار بزرگی است و ما معتقدیم که باید رتبه مان بالاتر نیز برود.

وی با عنوان اینکه در این پژوهشگاه در حوزه شبکه ملی اطلاعات زمان و انرژی بسیاری صرف شده است، بیان کرد: یکی از بخش هایی که مطالعات گسترده ای در مورد شبکه ملی ارتباطات انجام داده است، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است و مستندات گسترده ای تهیه شده و در اختیار مراجع ذی صلاح گذاشته شده است و دراین زمینه اسناد راهبردی تهیه شده است. با هدف ارائه کارهای انجام شده بخش ICT خصوصی و دولتی خصوصاً با تمرکز بر بخش خصوصی، پیشران ارائه این محصولات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است. در پاییز امسال نخستین نمایشگاه دستاوردهای شبکه ملی اطلاعات انجام شد و طی روزهای آتی دومین نمایشگاه در همین هفته برگزار می شود و دستاوردهای مربوط به شبکه عرضه خواهد شد. باتوجه به شرایط و پروتکل های بهداشتی بازدید محدود است ولی دعوت نامه ها ارسال شده است.

رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گزارش های رصدی که این پژوهشگاه برای وزات ICT آماده کرده است، عنوان کرد: بخش دیگر کار که طی یک سال و نیم اخیر انجام شده، گزارش های رصدی است. وزارت ICT این مطالبه را داشت که از روند تحولات ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهان باخبر شود و موضوعات مبتلابه بخش در قالب گزارش های راهبردی تهیه و ارسال شود. حدود ۱۵ و ۱۶ گزارش رصدی وزین تهیه شده و در اختیار وزارت ICT و مراجع ذی صلاح قرار گرفته است. بررسی تاثیر شیوع را در یک سال قبل که موجب بر هم خوردن نظامات کسب وکار جهانی شده و... را مورد بررسی قرار دادیم.

وی اضافه کرد: همین طور مدلهای جدید رگولاتوری را ارائه کردیم و پیشنهاد دادیم که حتما باید مدل رگولاتوری ما تغییر کند و سفارش های مهمی در سیاست های تنظیمی بازار دیجیتال ارائه کردیم. مدلهای ارزیابی کمی و کیفی محتوای الکترونیکی بومی را تهیه و تدوین کردیم. نیاز است که ما بدانیم محتوای بومی که در کشور تولید می شود را به چه صورت باید ارزیابی کرد و مدلهای ارزیابی را پیشنهاد دادیم. در حوزه اینترنت اشیا، فرصت ها و چالش ها را بررسی کردیم و بستری های توسعه IOT را ارائه دادیم. حکمرانی فناوری در عرصه دیجیتال عنوان گزارش دیگری است که ما تدوین و ارائه کردیم. همین طور راهبردهای توسعه خدمات رایانش ابری، موضوع بیگ دیتا و راهکارهای مقابله با قاچاق و سرقت گوشی تلفن همراه، موضوع احصاء طیف های فرکانسی مورد نیاز در نسل پنجم ارتباطات سیار، مطالعات انسانی بخش 5G را انجام دادیم و به نهادهای سیاست گذار ارسال شده است.

یزدانیان افزود: ما همکاری گسترده ای را با شرکت های تابعه وزارت ICT انجام دادیم و با ارتباطات زیرساخت تفاهمات گسترده ای داشتیم. پایلوت 5G برای اولین بار طی سال قبل و امسال با همکاری یکی از اپراتورها و یک اپراتور خارجی در پژوهشگاه افتتاح شد. در بحث خودرو های خودران تفاهمات گسترده ای را با ستاد حمل و نقل داشتیم و جزیره کیش بعنوان پایلوت برگزیده شد و پروژه های تحقیقاتی را در زمینه خودرو های هوشمند تدوین کردیم که در حال اجراست.

ادامه دارد...منبع:

1399/12/02
20:32:31
0.0 / 5
1037
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
devsoft