گزارش توسعه نرم افزار؛

شبكه های اجتماعی ترامپ را تحریم كردند

شبكه های اجتماعی ترامپ را تحریم كردند

شبکه های اجتماعی به دنبال ناآرامی ها اخیر در آمریکا و در واکنش نسبت به پستهای ترامپ به یک باره به رئیس جمهور آمریکا پشت کرده و حساب های کاربری وی را مسدود کردند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از مهر، آخر هفته گذشته همزمان با برگزاری نشست کنگره برای تأیید آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا در توئیتر و فیسبوک حامیانش را به اعتراض در مقابل کنگره و تظاهرات برای تقلب در انتخاب ریاست جمهوری این کشور دعوت کرد.
در پی این دعوت عده ای از طرفداران وی با رفتار خشونت آمیز به کنگره آمریکا حمله کردند و خسارت هایی به بار آوردند. همینطور طی این رویداد ۴ نفر کشته شدند.
هرچند ترامپ در پیام های بعدی خود در شبکه اجتماعی توئیتر خواهان آرامش شد اما از طرفدارانش نخواست به منازل خود بازگردند.
در چنین شرایطی شبکه های اجتماعی و شرکتهای فناوری یکی بعد از دیگری نسبت به اقدامات ترامپ واکنش نشان دادند. حالا بعد از دو روز بعد از حمله حامیان دونالد ترامپ به کنگره آمریکا، شبکه های اجتماعی دسترسی رئیس جمهور آمریکا به پلت فرم هایشان را ممنوع کرده اند.
درهمین راستا فیسبوک، اسنپ چت و توئیچ (شبکه اجتماعی مخصوص گیمرها) حساب کاربری ترامپ را به مدت نامعینی مسدود کردند.
حساب کاربری فیسبوک و اینستاگرام ترامپ مسدود شد
پس از این رویدادها مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی فیسبوک اعلام نمود: «این پلت فرم و اینستاگرام حساب های کاربری دونالد ترامپ را به مدتی نامحدود و حداقل دو هفته آینده مسدود نگه می دارند.»

البته پیش از این، فیسبوک و اینستاگرام حساب کاربری رئیس جمهور آمریکا را به مدت ۲۴ ساعت مسدود کرده بودند. اما بعد از آن زاکربرگ ادعا کرد اجازه به ترامپ برای ارسال پست در شبکه های اجتماعی خطر بالایی در بر دارد.
نامه ۳۵۰ کارمند توئیتر برای مسدود کردن حساب ترامپ
در واکنش به رویدادهای مذکور، توئیتر نخست به صورت موقت حساب کاربری ترامپ را مسدود کرد. به صورت دقیق تر توئیتر ابتدا بازنشر و لایک توئیت های مروج خشونت ترامپ را ممنوع کرد و سپس دسترسی وی به حساب کاربری اش به مدت ۱۲ ساعت معلق شد. همینطور به رئیس جمهور آمریکا اخطار داده شد در صورت نقض قوانین، توئیتر حساب کاربری وی به صورت دائمی مسدود می شود.
تصمیم توئیتر برای تعلیق حساب کاربری ترامپ در حالی اجرا می شود که به قول تویئتر روز گذشته او ۲ توئیت خلاف قوانین این پلت فرم منتشر نمود.
از سوی دیگر نشریه واشنگتن پست در گزارشی نوشت حدود ۳۵۰ کارمند توئیتر در نامه ای از جک دروسی مدیر ارشد اجرایی توئیتر و دیگر مدیران این پلت فرم خواسته اند تا حساب کاربری دونالد ترامپ را به صورت دائم مسدود کنند.
در نامه این گروه از کارمندان آمده است: «ما نقشی بی سابقه در جامعه مدنی داریم و چشمان جهان به ما دوخته شده است. تصمیم های ما در هفته گذشته جایگاهمان را در تاریخ مشخص می کند». در بخش دیگری از نامه آمده است: «با وجود تلاش ها برای ایجاد گفتگوی عمومی، اما بعنوان بلندگوی ترامپ ما به رویدادهای خشونت آمیز ششم ژانویه دامن زدیم».

این درحالی است که صبح امروز توئیتر اعلام نمود حساب کاربری دونالد ترامپ را برای همیشه مسدود کرده است. این شبکه اجتماعی دلیل اقدام خویش را نقض قوانینش اعلام نمود.
توئیتر در بیانیه خود اعلام نمود با بررسی دقیق تر پیام های وی در شبکه اجتماعی به علت ریسک تحریک بیشتر خشونت آنرا برای همیشه مسدود کرده است. این حساب کاربری بیشتر از ۸۸ میلیون کاربر در سرتاسر جهان داشت. همینطور طبق سیاستهای توئیتر، یک حساب کاربری جداگانه نمی تواند از جانب ترامپ در این شبکه فعالیت کند. علاوه بر این موارد حساب کاربری کمپین ترامپ هم به صورت دائمی مسدود شد. توئیتر حساب کاربری بعضی از نزدیکان ترامپ را هم تعلیق کرد. مایکل فلین مشاور اسبق امنیت ملی کاخ سفید یکی از افرادی است که در این شبکه اجتماعی تعلیق شده است. علاوه بر او سیدنی پاول عضو تیم حقوقی ترامپ هم از جانب توئیتر تحریم شده است.
واکنش اتحادیه کارگری گوگل به ضعف پاسخگویی یوتیوب
به نوشته ورج، اتحادیه کارگری آلفابت (شرکت مادر گوگل) هم در سایه رویدادهای مذکور از یوتیوب خواست تا به صورت دائم رئیس جمهوری فعلی آمریکا را ممنوع کند. این اقدام نشان داده است اتحادیه کارگری تازه تأسیس شده، تلاش دارد تا بر موضوعاتی فراتر از حقوق کارگری تأثیرگذار باشد.
این درحالی است که روز چهارشنبه یوتیوب ویدئویی از ترامپ را حذف نمود که در آن به حمله به کنگره اشاره کرده بود. این پلت فرم اشتراک گذاری ویدئو اعلام کرد، محتوای مذکور برخلاف قوانینش است. همینطور یوتیوب اعلام کرد، طی ماه گذشته هزاران ویدئو در ارتباط با اخبار جعلی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را حذف کرده همچون چند ویدئویی که دونالد ترامپ در کانال خود در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته بود.
با این وجود اتحادیه کارگری آلفابت این واکنش ها را کم رمق و ناکافی خواند و در بیانیه این اتحادیه آمده است: «یوتیوب می خواهد قوانین پلت فرم را برای دونالد ترامپ اجرا نماید و به جای حذف او به صورت کامل از شبکه اجتماعی، به حذف تنها چند ویدئو بسنده کرده است.»
این درحالی است که یوتیوب اعلام نموده بود کانال هایی که ویدئوهایی درباره ادعاهای گسترده تقلب در انتخابات را حذف می کند.
در بیانیه این شرکت آمده بود: به علت رویدادهای اخیر و با عنایت به آنکه نتایج انتخابات تأیید شده اند، با کانال هایی که ویدئوهای جدید با محتوای خلاف قوانین ما پست کنند، برخورد می شود.
چنین کانال هایی بعد از یک مرتبه پست محتوای خلاف قوانین به مدت یک هفته از ثبت پست ممنوع می شوند. در صورتیکه این روند طی ۹۰ روز ۳ بار تکرار شود، یوتیوب برای همیشه کانال مذکور را می بندد.
تحریم ترامپ در اسنپ چت
اما فیسبوک و توئیتر تنها پلت فرم های اجتماعی نبودند که دونالد ترامپ را ممنوع کردند. ایندپندنت در گزارشی در اینباره نوشت: شبکه اجتماعی آمریکایی اسنپ چت (اپ ارسال و دریافت تصاویر مخصوص تلفن همراه) هم به تحریم رئیس جمهور آمریکا پیوست. ریچل راکوزن سخنگوی این شبکه اجتماعی در اطلاعیه ای در اینباره اظهار داشت: ما حساب کاربری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را قفل کردیم.

به این ترتیب تا زمانیکه ممنوعیت از جانب اسنپ چت رفع نشود، وی قادر به اشتراک گذاری محتوای جدید نخواهد بود. دونالد ترامپ در این شبکه اجتماعی حدود ۲ میلیون کاربر دارد و هنوز معلوم نیست آیا دسترسی او به اپلیکیشن باردیگر فراهم خواهد شد یا خیر. این شبکه اجتماعی همینطور از ترویج حساب کاربری ترامپ هم خودداری و اعلام نمود اصوات مروج خشونت نژادی و بی عدالتی را گسترش نمی دهد.
به نوشته نشریه گاردین، این اقدامات در حالی انجام می شود که چند روز دیگر دوره ریاست جمهوری ترامپ آخر می یابد و کارشناسان حقوق بشر معتقدند چنین ممنوعیت هایی بسیار کوچک هستند و البته بسیار دیر انجام شده اند.
آنها از مدت ها قبل نسبت به افزایش اخبارجعلی و خشونت طلبی در شبکه های اجتماعی و نقش رئیس جمهور آمریکا در دامن زدن به آن اخطار داده بوده اند.


منبع:

1399/10/20
14:16:58
0.0 / 5
1138
تگهای خبر: آمریكا , اپل , حقوق , شبكه
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
devsoft