شناسایی باج افزار پیچیده بدون رمزگذاری فایل ها

شناسایی باج افزار پیچیده بدون رمزگذاری فایل ها

توسعه نرم افزار: باج افزارها برای اخاذی از كاربران، از رمزگذاری فایل ها استفاده می نمایند، اما باج افزار جدیدی شناسایی شده كه فایل ها را رمزگذاری نمی كند، در عوض با نمایش یك صفحه هشدار، دسترسی به دستگاه ها را می بندد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، حملات باج افزاری (ransomware) این روزها رایج شده است و هیچ شرکتی نیز از این حملات مصون نیست. باج افزار نرم افزاری مخرب است که سیستم قربانیان را برای اخاذی پول از آنها قفل گذاری می کند. این حملات پرونده های شما را رمزگذاری می کند و داده های گران بهای شمارا برای ستاندن باج، نگه می دارند. این کار با وسوسه کردن کاربران در دانلود یک پیوست یا باز کردن یک لینک انجام می شود و با دانلود پیوست، بدافزار در دستگاه می شود.
این در حالیست که مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، بدافزار جدید پیچیده ای در اندروید شناسایی کرده است که فایل ها را رمزگذاری نمی کند، در عوض با نمایش یک صفحه هشدار، دسترسی به دستگاه ها را می بندد. این باج افزار از مجوز ویژه "SYSTEM_ALERT_WINDOW" برای نمایش نوت باج در بالای برنامه دیگر استفاده می نماید و با کلیک روی هر دکمه ای می توان آنرا رد کرد. این اجازه برای اطلاع رسانی هشدارها یا خطاهای سیستم کاربر است، اما این تهدید در اندروید برای دسترسی به صفحه نمایش و سوءاستفاده از آن است.
در نسخه جدید باج افزار اندروید، از اعلان "تماس" اندروید برای جلب توجه فوری کاربر استفاده می شود و هر زمان صفحه بدافزار به پس زمینه رانده می شود، از قابلیت (onUserLeaveHint) استفاده می نماید و موجب می شود فعالیت in-call بطور خودکار به پیش زمینه برود. پایگاه اینترنتی جی بیهکرز (gbhacker) نوشت: این باج افزار آخرین نوع از یک خانواده بدافزار است که چندین مرحله از تکامل را پشت سر گذاشته است. انتظار می رود که نسخه های جدید با تکنیک های پیچیده تر را از بین ببرد.
کارشناسان معاونت بررسی مرکز افتا می گویند این باج افزار دارای تکنیک ها و رفتارهای جدید حمله ای است که از تکامل باج افزار موبایل حکایت می کند و رفتارهایی را نشان میدهد که قبلاً دیده نشده اند و می توانند درهای دیگری را برای دنبال کردن بدافزارها، باز کنند. بدافزار سردرگمی شدیدی به وجود می آورد برای اینکه هیچ کدی مربوط به خدمات اعلام شده در فایل مانیفست ندارد. طبق تحلیل مایکروسافت، این کد به شدت مبهم و غیرقابل خواندن است و از شیوه رمزگشایی جالبی استفاده می نماید، در این عملکرد رمزگشایی با value رمزگشایی مطابقت ندارد، آنها با کد ناخواسته مطابقت دارند تا مانع تجزیه و تحلیل شوند.
منبع:

1399/07/29
20:26:46
5.0 / 5
1640
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
devsoft