جهرمی در حاشیه جلسه دولت:

شبكه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست

شبكه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست

به گزارش توسعه نرم افزار وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه مساله عمومی تحت عنوان اختلال در اینترنت وجود ندارد، اظهار داشت: شبكه در حال خدمت رسانی است و اختلال ها برطرف شده و مشكلی هم وجود ندارد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که علت اختلال های اخیر اینترنت جهت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است یا نه، اظهار نمود: شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت اینترنت است و تضادی با اینترنت ندارد. این تصور که در اذهان شکل گرفته که اگر شبکه ملی اطلاعات بیاید اینترنت مختل می شود از اساس تفکر اشتباهی است.
وی اضافه کرد: اختلال در دسترسی در یکی از اپلیکیشن های پیام رسان رخ داد که نسخه وب آن گرفتار اختلالاتی بود و پیگیری های دوستان ما در شرکت زیرساخت کردند حاکی از این بود که برای مدیریت ترافیک خودشان، بخشی از آنرا روی سرورهای خدمات ابری آمازون می گذاشتند که این سایت هم در خدمت رسانی به کاربران ایرانی برخی محدودیت ها را بوجود آورده بود و پس از پیگیری ها مبحث حل شد.
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه مساله عمومی تحت عنوان اختلال در اینترنت وجود ندارد، اظهار داشت: شبکه در حال خدمت رسانی است و اختلال ها برطرف شده و مشکلی هم وجود ندارد.
آذری جهرمی در پاسخ به این پرسش که اخیراً گفته شده گوشیهای صاایران چینی هستند و صحت و سقم این ماجرا، اظهار نمود: من هم مثل شما دیدم. در هر حال اینکه ما تکنولوژی تولید گوشی را صفر تا صدی در کشور داشته باشیم و همه را روی پای خودمان بایستیم و انجام دهیم که هم اکنون این توان را نداریم، ازاین رو طبیعی است که در تولید با مدل هایی مثل اس کی بی یا سی کی بی شروع کنند و بعد به سایر مراحل برسند.
وی تاکید کرد: من به صورت دقیق این ماجرا را نپرسیدم اما دوستانی این تصاویر را برایم ارسال کردند که دیدم. ولی به نظرم نکته منفی وجود ندارد. اینکه با یک کشور خارجی به تفاهم رسیده باشند که محصولات آنرا در کشور تولید کنند، همین هم برای فاز اول خوب است.
وزیر ارتباطات در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات استفاده از شبکه شاد برای دانش آموزان اظهار نمود: ۸ و نیم میلیون نصب فعال این اپلیکیشن تابحال ثبت شده است که ۱ و نیم میلیون نفر از آن استفاده می نمایند و متوسط پهنای باند آن هم اکنون حدود ۱۵۰ کیلوبیت بر ثانیه است و این چیزی نیست که پهنای باند ما را گرفتار چالش کند. ازاین رو اینطور نیست که شبکه ای که ۲۰ هزار گیگابیت ظرفیت دارد بخواهد در مقابل این حجم از استفاده گرفتار مشکل شود.
آذری جهرمی اضافه کرد: مشکل از پهنای باند نیست. شاد نخستین اپلیکشن ایرانی است که رقبای خارجی خویش را پشت سر گذاشته است. استفاده از شاد از واتس اپ در ایران بیشتر شده و امکان دارد به علت این حجم استفاده نیازمند به بروزرسانی این اپلیکیشن باشیم.
وی افزود: سه اشکل اصلی که ما می بینیم یکی این است که می گویند احراز هویت صورت نمی گیرد که به سیستم آموزش و پرورش باز می گردد و دارند تلاش می کنند که این مشکل را حل کنند. مبحث دوم این است که شاد روی گوشیها نصب نمی گردد یا اگر پاک شود نمی توان آنرا باردیگر نصب کرد. این هم برمی گردد به اینکه طراحی شاد برای یک نسخه ای از اندروید به بعد است، باید تیمی این مشکل را اصلاح کند که ورژن های پایین تر اندروید هم بتوانند شاد را داشته باشند.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: سومین مشکل کندی است که به سرورها باز می گردد و کار دشواری است که در حال انجام می باشد و ترافیک آن هم دارد روز به روز بیشتر می شود و همه مساعدت و توان مان را گذاشته ایم که کمک نماییم و اعلام کردیم که مراکز داده های مان در مشهد، تبریز، شیراز و تهران در اختیار آنان است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه ما تلاش می نماییم که این مشکلات به زودی برطرف شود، خاطرنشان کرد: حال اینکه به دنبال مسئولی بگردیم که همه مشکلات را به گردن او بیندازیم، فایده ای ندارد. اصلاً مسئول همه این مشکلات من باشم! این مورد اهمیتی ندارد بلکه آنچه مهم می باشد رفع مشکلات مردم است.
وی افزود: گفته شده است که وقتی از شبکه شاد استفاده می نماییم، بسته اینترنت ایرانسل یا همراه اول ما اعلام می کند که چه میزان از شبکه شاد استفاده شده است اما چک کردیم و دیدیم که درج میزان استفاده از شاد به معنای کسر آن میزان هزینه از بسته اینترنت نیست.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: ازاین رو استفاده از شاد در همه اپراتورهای ما مجانی است. ما تا امروز یک مورد شکایت مستند هم دریافت نکرده ایم.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه حدود ۱۰۴ هزار استاد در سرتاسر کشور جهت استفاده از اینترنت مجانی به ما معرفی شده اند، اظهار داشت: تا امروز بامداد حدود ۴۶ هزار نفر از آنان به ما درخواست داده اند که از بسته های اینترنت مجانی استفاده کنند که به آنان تقدیم می شود و از ۱۵ مهر برای آنان فعال می شود.
وی خاطرنشان کرد: دانشجویان یک جامعه تقریباً چهار میلیونی هستند که استفاده از اینترنت برای آموزش هزینه هایی را برایشان به وجود آورده که ما تصمیم گرفتیم همه ۱۱۰۰ دانشگاه کشور به شبکه فیبر نوری متصل شود که این کار دارد پیش می رود. همینطور تسهیلات لازم را برای انجام خدمات آموزشی مجازی در دانشگاه ها فراهم سازیم.
وزیر ارتباطات در انتها اظهار داشت: بنا بود هفته اول مهر در مورد دانشجویان اطلاع رسانی نماییم که چون هنوز اطلاعات تکمیلی از دانشجویان از وزارت علوم به دست ما نرسیده است، ما هنوز بسته اینترنت دانشجویان را نتوانستیم که عرضه نماییم ولی ظرف سه یا چهار روز آینده این مورد را نهایی می نماییم و مساله حل شود و دیگر آموزش مجازی برای دانشجویان هزینه نداشته باشد.
منبع:

1399/07/12
13:52:46
5.0 / 5
1811
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
devsoft