مشكلات ادامه دار ثبت سفارش و تخصیص ارز در واردات كالای آی تی

مشكلات ادامه دار ثبت سفارش و تخصیص ارز در واردات كالای آی تی

اعضای كمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی كامپیوتری انتقادات خودرا نسبت به مشكلات تامین ارز و واردات كالاهای فاوا مطرح كرده و مهم ترین مشكل واردات را ثبت سفارش كالاهای آی تی و به دنبال آن تخصیص و تامین ارز از طرف بانك مركزی اعلام نمودند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، نشست خبری «کمیسیون سخت افزار» سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران با موضوع «مشکلات تامین ارز و واردات کالاهای فاوا»، امروز به صورت آنلاین انجام شد.
وضعیت فعلی بازار و کمبود شدید کالا در بازار در شرایط افزایش نیاز بیش از پیش مردم به تجهیزات IT به علت آموزش آنلاین و دورکاری و تخصیص ندادن ارز بوسیله بانک مرکزی و اعمال سیاست هایی که برای واردکننده شفاف و روشن نیست، از محورهای این جلسه بود. اینکه چرا به کالاهایی که از وزارت صمت مجوز واردات دارند، ارز تخصیص داده نمی گردد و همین طور چرا وقتی تخصیص صورت می گیرد، در صف تامین می مانند.
این اعضا این مساله را عنوان کردند که وزارت فاوا و وزارت صمت با اعمال سیاست های دولتی، بخش خصوصی را منفعل کرده اند و شرکت های خصولتی پروژه های بزرگ را به انجام می رسانند و به صورتی شرکت های خصوصی دور زده می شوند. دیگر اینکه وزارت خانه های فاوا و صمت هیچ اقدامی برای واردات کالاهایی مانند تبلت و لپ تاپ که حالا راهبردی و از اولویت بسیار بالایی برخوردار می باشند، صورت نمی دهند و این سوالات عنوان شد که سرورهای زیرساخت از چه روش هایی ارز می گیرند و آیا وزارت فاوا مستقیماً و بوسیله خصولتی ها وارد می کند؟
در این جلسه، پیامد تخصیص ندادن ارز، ورود کالای فاوای قاچاق و به تبع آن بالا رفتن قیمت ارز و خسارت دولت از بابت پرداخت نشدن حقوق گمرکی و مالیات عنوان شد و همین طور اینکه معضلاتی که به دنبال دوام شرایط سخت کنونی به وجود خواهند آمد، قطع شدن زنجیره توزیع، بیکاری و تعطیلی تعداد زیادی از واحدهای صنفی خواهد بود.
در گذشته، تحریم ها واردات را دشوار کرده بود
در این جلسه سیامک غنیمی فرد -رئیس کمیسیون سخت افزار سازمان نصر تهران- با اشاره به اینکه در دو سال اخیر و خصوصا امسال، فعالیت حوزه سخت افزار گرفتار مشکلات بی سابقه ای شده، اظهار داشت: پیش از این هم مشکلات وجود داشته و به علت تحریم ها واردات دشوار بود، اما حالا موانع جدیدی به وجود آمده و وضعیت ویژه ای بوجود آورده است. اثرات منفی این مشکلات بر وضعیت جامعه از نظر اقتصادی، سلامتی و نیازهای آموزشی موثر است، خصوصا در شرایط بحرانی سلامت جهانی و همه گیری کووید ۱۹ که در کشور ما هم وضعیت مناسب نمی باشد و چشم انداز خوبی هم در پاییز و زمستان نداریم.
وی با اشاره به اینکه مشکلاتی که برای حوزه سخت افزار ایجاد شده، در وضعیت بحرانی اثر مضاعف خواهد گذاشت، اظهار داشت: هم اکنون برای خرید یک لپ تاپ حرفه ای باید هزینه زیاد کرد. این در شرایطی است که حالا یکی از مواردی که مورد استفاده عموم است و نیاز عینی ما ایجاب می کند که به آن رسیدگی فوری شود، آموزش مجازی است. سال تحصیلی جدید شروع شده و به علت فراگیری کرونا، مدارس نمی توانند به صورت حضوری برگزار شوند و دولت تمهیدات آموزش مجازی را دیده است.
این عضو سازمان نظام صنفی کامپیوتری افزود: یکی از بسترهای آموزش مجازی، بستر ارتباطی لازم است که وزارت ارتباطات سرمایه گذاری های خوبی در این حوزه کرده که البته بی اشکال هم نیست. این بسترها از زیرساخت مورد نیاز برای ارتباطات آغاز می شود تا دستگاهی که دانش آموز و معلم نیاز دارند، ازجمله گوشی، تبلت یا لپ تاپ. در شرایط فعلی هزینه این ابزار بسیار افزایش یافته و خیلی از خانواده ها چند بچه دارند و نمی تواند برای همه آنها دستگاه تهیه کنند و برخی هم توانایی تهیه حتی یک دستگاه را هم ندارند.
استفاده از بسترهای فناوری برای کنترل کرونا
غنیمی فرد با تاکید بر ضرورت کنترل شیوع بیماری بیان کرد: وزارت بهداشت در اسفند و فروردین توانست با استفاده از بسترهای فناوری اطلاعات و تهیه اپلیکیشن های لازم، غربال گری شهرواندان را سرعت دهد و در زمان کوتاهی از ۸۰ میلیون جمعیت کشور، ۶۵ میلیون غربال گری شدند که این کار با استفاده از امکانات سنتی به این سرعت امکان پذیر نبود. اینها نشان دهنده اهمیت و جایگاه فناوری اطلاعات در زندگی روزمره و خصوصا زمان شیوع این بیماری است که در حوزه های آموزش مجازی، دورکاری، حمل و نقل و خرید مردم تاثیر گذاشته است.
وی تصریح کرد: با وجود اهمیت حوزه فناوری اطلاعات، هم اکنون کالایی که مورد نیاز استفاده از این حوزه است، با سختی به دست عموم مردم می رسد و از اول امسال با مشکلات زیادی روبه رو شده است. ابتدا ثبت سفارش کالاها بسته شد که بعدا گفتند اشتباهی رخ داده که همین اشتباه مشکلات زیادی بوجود آورده و قیمت ها را بالا برد. نیتی که مسئولان دولتی اظهار می کنند، خیر است، اما پس از همه قول و قرارها، هنوز هم با کالای آی تی بعنوان کالایی که مورد نیاز درجه یک مملکت است، برخورد نمی گردد.
واردات قاچاق، موجب خروج ارز، بدون منفعتی برای دولت می شود
پیمان مهاجر ایروانی - یکی دیگر از اعضای کمیسیون سخت افزار نصر در ادامه اظهار نمود: زمانی که شرکت ها واردات کالا را به روش رسمی و قانونی انجام می دهند، حق گمرک و مالیات به دولت داده می شود، اما ورود کالا با روش های ناشناخته و به صورت قاچاق، نه فقط موجب خروج ارز از کشور می شود، بلکه منافع دولتی هم حیف شده و به دست دولت نمی رسد. بنابراین بخش دولتی باید با ما به صورت شفاف عمل کند.
وی تصریح کرد: ما در دو سال قبل هیچ رویه مشخصی در حوزه واردات سخت افزار از دولت دریافت نکردیم و تنها تعیین سقف برای کارت های بازرگانی مشخص شده که در آن خصوص هم نمی دانیم سقف نیاز بازار را برطرف می کند یا نه. قدم اول حل این مشکلات، گفت و گو است و دولت باید از همفکری بخش خصوصی استفاده نماید تا نیازمندی و توانایی بازار را متوجه شود. کالاهای آی تی به دو بخش کالاهای مصرفی و زیرساختی تقسیم می شوند که باید به صورت جداگانه به آنها پرداخت و مشکل به روز و حاد ما هم اکنون مساله ثبت سفارش و تخصیص ارز است.
مشکل اصلی کنونی واردات، تامین اعتبار ارزی است
فرهاد غنی زاده نیز با اشاره به اینکه زنجیره تامین و اتحادیه فناوران، پلی است بین واردکننده با مصرف کننده، اظهار داشت: مشکل اصلی کنونی واردات، تامین اعتبار ارزی است. اتحادیه فناوران ویترین فروش کالاها در جامعه است و در حالیکه مدتی است که تصمیم گیری ها از طرف بانک مرکزی و شورای نظارت بر بازار گرفته شده و به صورت مقطعی بوده است. این مساله سبب خسارت و ضرر هم به واردکننده و هم توزیع کننده شده که درنهایت به مصرف کننده می رسد.
وی با اشاره به واردات غیرقانونی و غیررسمی کالاهای آی تی بیان کرد: اگر بخواهید به صورت رسمی کالایی را وارد کنید، باید منتظر تخصیص ارز باشید، در حالیکه کالای قاچاق و دست دوم الان در بازار هست. فعالان رسمی و قانونی صنف هزینه رسمی و قانونی کار کردن و تولیدکننده بودن را می پردازند. برای واردات کالاهای آی تی، ارز بمراتب با کانال های مختلف از مملکت خارج می شود، اما چون این واردات به صورت غیررسمی است، دولت از مزایای حقوق و گمرکی هم بی بهره مانده.
این عضو کمیسیون سخت افزار نصر افزود: سرور و استوریج اولویت ۲۲ و ۲۳ کالاهای وادراتی عنوان شده است و خواسته اصلی فعالین صنف این است که به ما اعلام گردد با چه سازوکاری تخصیص ارز می دهند. نوسانات نرخ ارز بعلاوه عدم تخصیص بموقع ارز دردسرهای زیادی بوجود آورده است. ما باید بدانیم چطور برای واردات کالا و تولید و پرداحت حقوق به پرسنل برنامه ریزی نماییم.
مشکلات تحریمی و ارزی واحدهای بازرگانی و تولیدکننده
حمید توسلی -عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نصر- با اشاره به اینکه واحدهای بازرگانی و تولیدکننده با مشکلاتی دست به گریبان هستند، اضافه کرد: مشکل اصلی و اساسی ما بحث تخصیص و تامین ارز است. علاوه بر تمام مشکلاتی که یک واردکننده به علت تحریم ها برای تهیه کردن تجهیزات سخت افزاری دارد، ما با مشکل تخصیص ارز هم مواجهیم. سیاست های کشور در سه سال قبل در امتداد پشتیبانی از تولید داخل بوده و امسال هم جهش تولید نام گرفت که قدم خیر و درستی است و اگر ما می خواهیم تولیدکننده باشیم، باید به مرور پیش برویم.
وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی علاوه بر مشکلات بخش بازرگانی، تولید هم مشکل دارد، اظهار داشت: برای جهش تولید و ایجاد اشتغال باید از تولیدکننده حمایت کرد. هرچند ما در زمینه تولید نسبت به دنیا فاصله بسیاری داریم اما می توانیم کالاهایی را تولید و متناسب با نیاز مصرف کننده عرضه نماییم و این یعنی تولیداتمان بازار دارد. اما مشکل تولیدکننده بحث زنجیره تامین کالا است. برای تولید یک کامپیوتر باید ۸۰ قطعه وارد کرد، چون یک کالای های تک است اما چرخه تامین کالا بسیار طولانی است و از شروع ثبت سفارش قطعات تا تخصیص و تامین ارز برای تولیدکننده، حدود هشت تا ۱۰ ماه زمان می برد که زمان زیادی است.
توسلی افزود: گله ما از سازمان ها و نهادهای دولتی این است که متوجه اهمیت کالای فناوری شدند، اما بجای اینکه از بخش خصوصی برای تامین این کالا حمایت کنند، راسا اقدام می کنند. اگر مشکل تامین ارز وجود ندارد، چرا بخش خصوصی نامحرم شده؟ شرکت های خصولتی وارد شده و بخش خصوصی نادیده گرفته شده است. اگر دولت می تواند با همین کمبود ارز، خودش تجهیزات وارد کند، اعلام نماید که بخش خصوصی کنار بکشد و در مقابل هزینه هایش را هم قبول کند، از بحث بیمه بیکاری تا تبعات اینکه دولتی ها قدرت گرفته و خصوصی ها از چرخه تولید بیرون بروند.
اشکان امیرزاده ابراهیمی -نائب رئیس کمیسیون سخت افزار سازان نصر- در ادامه با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی اظهار نمود: از واردات و چرخه توزیع کالا، تخصیص و تامین ارز توسط بانک مرکزی به نحوی مدیریت می شود که مشکلاتی را در صنف فعالان آی تی بوجود آورده است. با دیرکرد تخصیص ارز، کالاهای زیادی در گمرک ها مانده و چرخه تامین و توزیع کالا با مشکل روبه رو شده است. بانک بجای نظارت بر زیرمجموعه های خود به فعالیت بازرگانان نظارت دارد و ورود بانک مرکزی از نظر قانونی فراتر از قانون و مسوولیتی است که برای بانک مرکزی تعیین شد و چرخه توزیع کالا را کند کرده است.
وی افزود: طولانی شدن زمان تخصیص ارز، موجب واردات حجم عظیمی از کالاهای مستعمل و قاچاق شده است، کالاهایی که طبق قانون قابلیت ثبت سفارش ندارند و این یعنی بدون پرداخت حقوق گمرکی به دولت وارد شدند و از سویی هیچ آزمایشی هم روی آنها صورت نمی گیرد و از نظر امنیتی مشکل دارند. نحوه عملکرد بانک مرکزی، پروسه واردات قاچاق را تسهیل کرده و اما شرکت هایی که پروسه رسمی و قانونی دارند، از چرخه خارج شدند. چون از زمان ثبت سفارش تا تخصیص و تامین ارز، حداقل سه ماه زمان می خواهند، اما کالاهای قاچاق در سه هفته از مرکز خرید به توزیع می رسند.
ابراهیمی با اشاره به اینکه کالاهای آی تی لوکس نیستند، اظهار نمود: سرور و استوریج به هیچ وجه کالای لوکس نیست و البته باقی کالاهای آی تی از گوشی و تبلت هم دیگر در دسته بندی کالای لوکس نیستند و زندگی همه به آنها گره خورده است. با این حال، با عنایت به افزایش ارتباطات آنلاین و وجود اپلیکیشن های مختلف، سرور و استوریج مورد نیاز است. در شرایط کووید ۱۹ بیشتر بیمارستان ها هم به این تجهیزات نیاز دارند، برای اینکه تجهیزات روز دنیا، آی تی محور هستند و این موارد موجب تحمیل هزینه های زیادی به مصرف کنندگان شده است.
رضا حیدری - یکی دیگر از اعضای کمیسیون سخت افزار نیز با اشاره به اینکه بعضی از شرکت های فناوری در این زمان گرفتار مشکل شدند و دخل و خرجشان تناسب ندارد، اظهار داشت: اگر این موج مشکلات ادامه یابد، منجربه تعطیلی واحدهای صنفی فروشگاهی هم در آینده خواهد شد. چون خیلی از کالاها تولید داخل نیستند، با تعداد قابل توجهی از مصرف کنندگان مواجهیم که نمی توانیم به آنها سرویس دهیم و از طرفی به جهت اینکه زنجیره توزیع و تامین را تکمیل نماییم، با واردات کالای مستعمل هم مواجه شدیم.
کالاهای آی تی باید به صورت روتین وارد شوند
همین طور احسان بیات با اشاره به اینکه در بازار مصرفی کالاهای آی تی باید به صورت ماهانه و حتی هفتگی وارد شوند، اظهار داشت: با عنایت به نیاز به کالاهای آی تی، باید به کالاهای زیرساختی، مصرفی و قطعات کامپیوتر به صورت روتین و ماهی یک دفعه و نه فصلی، تخصیص داده شود. در حوزه موبایل صحبت های زیادی صورت گرفت و هم اکنون تخصیص ارز به این کالا بهتر از کالاهای آی تی است و حداقل آماری وجود دارد، اما در حوزه آی تی ما فقدان اطلاعات داریم. اینکه چقدر ارز تخصیص داده شده و چه میزان استفاده شده، مشخص نمی باشد. با عنایت به این که هنوز جلوی قاچاق تجهیزات کالا گرفته نشده، هنوز هم به دولت و بخش خصوصی لطمه می زنیم.
وی درباره آمار کالاهای آی تی توضیح داد: هم اکنون در گمرک هم حدود ۳۰۰ هزار گوشی وجود داشت که پروسه ترخیصش در دو هفته گذشته انجام شده است. در بازار، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار گوشی در بازار روشن نشده در بازار که ۷۰۰ هزار عدد گوشی ساده و ۹۰۰ هزار گوشی هوشمند است و بطور میانگین روزانه ۷۵ هزار دستگاه روشن می شود. این ۹۰۰ هزار گوشی برای یک ماه جوابگو است و اگر در بازار موبایل هم تخصیص جدیدی داده نشود، تا یک ماه آینده با کمبود مواجه می شویم.
این عضو کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به اینکه حالا به علت مشکلات جهانی کمبود کالا داریم و قیمت ارز هم به ۲۹ هزار تومان رسیده است، اظهارکرد: به علت افزایش تقاضا، در امارات کمبود کالا وجود دارد و با ما مشکل تامین کالا در خارج از کشور مواجه هستیم. در حوزه نوت بوک و تبلت در گمرک، کالایی نداریم و تمامی کالاها وارد بازار شده است و تا آخر سال جاری میلادی هم از وندروهایی مانند لنوو و اچ پی، کالای زیادی تامین نمی گردد.
بیات درباره تبلت های موجود در بازار نیز بیان کرد: قرار بوده بحث رجیستری تلبت بررسی شود تا این کالا به صورت قانونی وارد شود، البته هنوز این کار انجام نشده اما قول دادند که در آینده اقدامات لازم صورت گیرد. با این حال، تبلت به صورت قاچاق به وفور در بازار است و چندان هم قیمت بالاتری از امارات و دوبی ندارد، برای اینکه به صورت قاچاق وارد کشور شده و هزینه های گمرکی برای آن پرداخته نشده است.
نمی توان کالاهای آی تی را احتکار کرد
همین طور محمد متشرعی با رد این مساله که برخی شرکت ها کالاها را در انبارهایشان احتکار می کنند تا بتوانند در آینده با قیمت بیشتری به فروش برسانند، اظهار داشت: کالاهای آی تی به علت خاصیت های تک و ضرورت به روز بودن، این توانایی را ندارند که بتوان آنها را برای مدت طولانی نگه داری کرد. در صورتیکه روند ثبت سفارش و تخصیص ارز با مشکل مواجه شود، ما حداکثر تا یک ماه آینده می توانیم کالاها را تامین نماییم و بعد از آن با مشکل مواجه خواهیم شد.
علیرضا پورنقش بند نیز در تایید این اظهارات اظهار داشت: با شرایطی مواجهیم که در کل جهان به علت کرونا نیاز به کالاهای آی تی افزایش یافته و از سویی شرکت ها باید کالاهای خودرا به سرعت به فروش برسانند که با سرمایه خود بتوانند کالاهای جدید وارد کنند و بدین جهت امکان احتکار در حوزه فناوری اطلاعات وجود ندارد.1399/07/09
21:54:30
5.0 / 5
1694
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , بازار , برنامه
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
devsoft