هوش مصنوعی خطرناك یا قابل اعتماد؟!

هوش مصنوعی خطرناك یا قابل اعتماد؟!

به گزارش توسعه نرم افزار كارشناسان حوزه فناوری اطلاعات معتقدند هوش مصنوعی قادر به تشخیص اطلاعات درست از نادرست نیست و در حالیكه برخی افراد فكر می كنند با هوش مصنوعی، امكان حذف افراد وجود دارد، اما فناوری هوش مصنوعی به همان اندازه افرادی كه آنرا طراحی نموده اند، كارآمد است و در این میان رگولاتورها وظیفه به حداقل رساندن تهدیدات و حداكثر كردن منافع را بر عهده دارند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، با یکپارچه شدن فزاینده هوش مصنوعی با فناوری های اطلاعات و ارتباطات (ICT) که سهم مهمی در تجارت، جوامع و زندگی ما دارد، رگولاتورها با وظیفه پیچیده به حداقل رساندن تهدیدات و حداکثر کردن منافع مواجهند. هوش مصنوعی به صورت فوق العاده ای کاربردی است؛ هوش مصنوعی در حال تعبیه شدن در هر کجاست. مهم نیست که آیا شما در حرفه پزشکی مشغول هستید یا در تولید یا حتی در کشاورزی، شما با برنامه های کاربردی هوش مصنوعی سر و کار خواهید داشت.
ماشین های دارای هوش مصنوعی قادرند حجم عظیمی از داده های به دست آمده از منابع مختلف را برای انجام طیف گسترده ای از وظایف، بررسی نموده و آنها را به کار ببرند. گسترش هوش مصنوعی دوگانگی های گوناگونی نظیر خطرات و فرصت ها، انسان و ماشین، محدودیت ها و توانمندسازها بوجود آورده است. رگولاتورها باید با این موضوعات و عدم اطمینان برای ایجاد زیرساختی امن و ایمن برای توسعه هوش مصنوعی تعامل داشته باشند.

هوش مصنوعی جهانی که ما می شناسیم را تغییر می دهد
زمانی که هوش مصنوعی فرصتی مناسب از جانب فناوری بود، خیلی وقت است که سپری شده است. بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، آناستازیا لاترباخ، نویسنده همکار کتاب «ضرورت هوش مصنوعی» می گوید: هوش مصنوعی یکی از قدرتمندترین فناوری های روی این سیاره است و پتانسیل باورنکردنی برای و بازتعریف تجارت، جوامع و سبک زندگی ما دارد. اینترنت پیش از این حدود 20 درصد از اقتصاد جهانی را متحول کرده است و هوش مصنوعی مابقی آنرا تغییر شکل خواهد داد. این یعنی همین الان که ما صحبت می نماییم، 80 درصد اقتصاد توسط هوش مصنوعی در حال تغییر شکل است.
بنا به قول کمال حسین اویچ، مدیر دپارتمان زیرساخت های ITU، هوش مصنوعی می تواند یک تغییردهنده واقعی بازی باشد اما می تواند اثرات جدی و مشکلات بالقوه ای را هم ایجاد کند. با وجود اینکه تاثیر بالقوه هوش مصنوعی در شرایط تغییر جهانی هنوز کاملاً روشن نیست، حسین اویچ از احتیاط و دقت در مقررات گذاری حمایت کرد.
همینطور طبق اظهارات الکساندر استویانویچ، مدیر اجرایی و بنیانگذار AVA، هوش مصنوعی قادر به تشخیص اطلاعات درست از نادرست نیست. وی به قضیه هکرهایی اشاره نمود که اطلاعات نادرست در مورد ترافیک شدید را روی سیستمی گذاشتند که از اطلاعات راجع به منبع ترافیک برای مدیریت خیابان های شهر استفاده می کرد، اما منجر به تأخیر شد.
از طرفی چاره کاهش خطرات هوش مصنوعی شاید در مشکلات مربوط به آن تعبیه شده باشد. نیل ساهوتا، استاد مخترع IBM و راهنمای توسعه تجارت جهانی برای گروه واتسون IBM می گوید: هوش مصنوعی به خودی خود می تواند بعنوان یک دفاع کننده ضد حملات خدمت کند. فناوری هوش مصنوعی، همان گونه که قدرتمندتر می شود، بیشتر قادر به پیشبینی حملاتی می شود که ما هنوز تصورش را نکرده ایم.
اما فیلیپ ریتینگر، مدیرعامل اتحاد جهانی سایبری می گوید: ما باید خدماتی را عرضه نماییم که امنیت سایبری را در خود داشته باشد. توسعه محصولات و خدماتی که از هوش مصنوعی برای دفاع فعالانه ضد حملات سایبری استفاده می نمایند، مهم می باشد. ما باید خدماتی را عرضه نماییم که امنیت سایبری را در خود داشته باشد. پتانسیل بزرگ هوش مصنوعی، توانایی عرضه آن خدمات زیربنایی را به یک روش امن تر امکان پذیر می کند.

انسان در مقابل ماشین
اما حالا این سوال مطرح می شود که آیا پیشرفت در هوش مصنوعی تاثیر منفی بر انسان خواهد داشت؟ لوییجی ریبافی، دبیر کل سازمان امنیت سایبری اروپایی (ECSO) می گوید: فاکتور انسانی همیشه مهم تر از فناوری خواهد بود. از طرفی سرژ دروز، معاون شرکت CERT و رئیس هیات مدیره FIRST می گوید: من واقعاً در مورد ماشین هایی که وظایف انسان ها را به عهده می گیرند نگران نیستم. من نگران غرق شدن در باتلاقی از ماشین هایی هستم که کامل نیستند.
مهندسان همچنان نقش حیاتی در طراحی الگوریتم های جامع، امن و موثر دارند. به قول ایلیا کولوشنکو، مدیرعامل شرکت High-Tech Bridge، برخی افراد فکر می کنند که با هوش مصنوعی، امکان حذف افراد وجود دارد. اما فناوری هوش مصنوعی به همان اندازه کارآمد است که افرادی که آنرا طراحی نموده اند، هستند. همینطور میهو ناگانوما، مدیر اداره تحقیقات رگولاتوری و بخش استراتژی امنیت سایبری شرکت NEC می گوید: هوش مصنوعی احتیاج به حضور متخصصان با مهارت را بوجود می آورد چونکه تصمیم آخر باید توسط انسان گرفته شود.

چطور هوش مصنوعی اخلاقی و کامل ایجاد کنیم؟
مقررات هوش مصنوعی نه تنها باید امنیت و ایمنی را در نظر بگیرد، بلکه اخلاق و جامعیت را هم باید مد نظر داشته باشد. مایک بست، مدیر موسسه دانشگاهی سازمان ملل متحد در محاسبات و جامعه (UNU-C) می گوید: ما همه باید با چشمان کاملاً باز و با ملاحظات اخلاقی و موضوعاتی که از ابتدا مطرح گردیده است، وارد این سیستم ها شویم.
هوش مصنوعی به جای اینکه جایگزین انسان شود، به ما امکان می دهد با انجام وظایف سنگین و روزمره، از آنچه که انسان می تواند تعریف کند، فراتر برویم و فراتر از آنچه که می توانیم تصور نماییم را ببینیم.
به قول آرون کلینر، مدیر صنعت بیمه و پشتیبانی از سیاست های شرکت مایکروسافت، مقررات باید از هوش مصنوعی انسان محور حمایت کند. از طرفی هوش مصنوعی نه تنها جایگزین افراد نمی گردد بلکه آنها را قادر می سازد کارهای بیشتری را انجام دهند.
خیلی از مباحث در رابطه با هوش مصنوعی بر احتیاج به هماهنگی مقررات گذاری بین پیشرفت نوآوری و اطمینان از امنیت و اعتماد، تاکید می کنند. به قول دروز، اطمینان از قابل اعتماد بودن اطلاعات، ستون اصلی هوش مصنوعی و خدمات قابل اعتماد خواهد بود. همینطور هر خدمات هوش مصنوعی که می خواهد رقابت کند، باید اطمینان حاصل کند که از داده ها و فیلترها به روشی مفید استفاده می نماید.
گایدر بالسایتایت، مدیر توسعه دولتی و بین المللی ثبت آمار توسعه نروژ (NRD) بر اهمیت چارچوب های در حال توسعه برای اطمینان از ایمنی، تاکید کرده و می گوید: فناوری حل و فصل موضوعات را امکان پذیر می کند، اما نمی تواند خودش را حل و فصل کند. اگر سازمان دهی نداشته باشیم و نتوانیم از ظرفیت های مرتبط به خوبی استفاده نماییم، حتی به سختی می توانیم به چالش های فناوری های نوین بپردازیم.
ایجادکنندگان هوش مصنوعی و رگولاتورها باید اخلاق شامل میزان فراگیر بودن الگوریتم ها را هم در نظر بگیرند. هماهنگی هدف بین خدمات اتوماتیک ماشینی و انسان، موضوعی است که از لحاظ طراحی، کدگذاری و تبدیل آن اصول به مدلهای تجاری کنونی و آینده باید بررسی شود. پیشروی با موثرترین و امن ترین مقررات هوش مصنوعی نیازمند آگاهی زیاد از فناوری از یک سو و رویکرد هماهنگ سیاستگذاران، بخش خصوصی و رگولاتورها از طرفی است.
محمد عزیزی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات افغانستان (رگولاتوری افغانستان)، هم بر اهمیت هماهنگی تاکید کرده و می گوید: در جهانی که امنیت سایبری و هوش مصنوعی در اینترنت اشیاء در شماری از موضوعات اهمیت فزاینده ای دارد، بخصوص در سیستم های مخصوص سلامت دیجیتال، زیرساخت های دیجیتال و سیستم های امنیتی و حمل و نقل، آنچه اهمیت دارد این است که سازمان های اجرای قانون و رگولاتورها نمی توانند به تنهایی عمل کنند- واقعاً ضروریست که آنها با یکدیگر کار کنند.1399/03/23
20:23:03
5.0 / 5
3291
تگهای خبر: اینترنت , برنامه , تخصص , توسعه
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
devsoft