آذری جهرمی:

اندازه اقتصاد دیجیتال ایران 6 و نیم درصد است

اندازه اقتصاد دیجیتال ایران 6 و نیم درصد است

به گزارش توسعه نرم افزار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: مجموع اندازه اقتصاد دیجیتال كشور هم اكنون 6.5 درصد است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اضافه کرد: پیگیری و پیشرفت در حوزه اقتصاد دیجیتال جزو برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. اقتصاد دیجیتال در دولت دوازدهم نیز به صورت جدی مورد پیگیری قرار|گرفت.
وی بازار را از نکات بسیار مهم در حوزه اقتصاد دیجیتال دانست و اظهار داشت: ایران در منطقه خاورمیانه ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که ظرفیت بسیار بزرگی است. کشور ایران با این وصف، مستعد یک جهش بزرگ در حوزه اقتصاد دیجیتال است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد دیجیتال را دارای سه لایه از قبیل هسته، محدود و وسیع برشمرد و اظهار داشت: لایه اول مربوط به هسته اقتصاد دیجیتال است. این لایه بیشتر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فعالیت اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی، تولید و صادرات نرم افزار، سخت افزار، تولیدات داخلی و بازرگانی این تولیدات و بخش خدمات حوزه آی. سی. تی ربط پیدا می کند.
وی ادامه داد: لایه دوم (محدود) اقتصاد پلتفرمی و لایه سوم (وسیع) دیجیتالی شدن فرآیندها مثل کشاورزی، بهداشت، انرژی و خیلی از حوزه های دیگر در این لایه قرار می گیرند. مجموع اندازه هسته اقتصاد دیجیتال در ایران چهار درصد و لایه دوم و سوم در مجموع ۲.۵ درصد شده است.
بگفته آذری جهرمی، سال ۱۳۹۵ سهم اقتصاد بخش تلکام که جزو هسته بود به تنهایی در تولید ناخالص داخلی ۱.۷۵ درصد بود که امسال به ۲.۵ درصد رسیده است. حجم بازار حوزه تلکام در ابتدای دولت یازدهم ۱۹ هزار میلیارد تومان، ابتدای دولت دوازدهم ۳۶ هزار میلیارد تومان و امسال به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. افزایش حجم حوزه بازار تلکام از ۳۶ به ۵۰ هزار میلیارد تومان در دو تا ۲.۵ سال قبل ناشی از توسعه بازار بوده است.
وی با اعلان اینکه سیاست مهم این وزارتخانه در رشد بازار اپراتورهای ارتباطی تثبیت و کنترل قیمت ها و استراتژی توسعه بازار بوده است اظهار داشت: پنج میلیون نفر در ابتدای دولت یازدهم به اینترنت دسترسی داشته اند که این عدد در ابتدای دولت دوازدهم به ۳۶ میلیون نفر و الان به ۷۰ میلیون نفر ایرانی رسیده است.
وی ادامه داد: این وزارتخانه قیمت ها را بالا نبرد و تلاطم های ارزی را از جیب مردم تامین نکرد.
آذری جهرمی افزود: رشد و توسعه خوبی در حوزه «۳» و «۴G» طی دولت دوازدهم در کشور اتفاق افتاد؛ به نحوی که ۱۰۰ درصد شهرها و ۸۷ درصد روستا هابه «۳» و «۴G» متصل شدند. این عدد تا اختتام امسال در روستاهای بالای ۲۰ خانوار به ۱۰۰ درصد می رسد. اینها همان استراتژی توسعه بازار بود که اقتصاد را بزرگ کرد.
وی با اعلان اینکه سهم بخش خدمات ۰.۴ درصد بود که حالا به ۰.۸ درصد رسیده است افزود: استارت آپ ها در این رسته قرار می گیرند که در طول ۲.۵ سال قبل رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: الان ۵۰۰۰ استارت آپ در سامانه نوآفرین سازمان فناوری اطلاعات ثبت ودر حال فعالیت اقتصادی هستند. این کسب و کارها ضمن ایجاد اشتغال بستر خدمات را در حوزه های مختلف برای مردم فراهم می کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه مجموع اندازه اقتصاد دیجیتال کشور ۶.۵ درصد است، اضافه کرد: الان متوسط هسته اقتصاد دیجیتال در دنیا ۴.۵ درصد است.
وی یادآورشد: هسته اقتصاد دیجیتال در آمریکا و چین به ترتیب ۶ و ۶.۹ درصد است؛ آن هم بواسطه تولیدتجهیزات سخت افزاری وسیعی که در این عرصه دارند.
منبع:

1399/02/31
16:11:10
5.0 / 5
2900
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
devsoft