گزیده اخبار اقتصادی امروز ایسنا

كرمانشاه مقاوم تر شده است

كرمانشاه مقاوم تر شده است

توسعه نرم افزار: یك سال پس از زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان پارسال استان كرمانشاه با ۶۲۱ فوتی و ۷۶ هزار مصدوم، شب گذشته پس لرزه مهیب ۶.۴ ریشتری باردیگر این استان را لرزاند اما تا ساعت ارسال این گزارش تنها تخریب چهار واحد تجاری گزارش شده و با عنایت به بازسازی سال گذشته، سایر خسارت ها جزئی بوده است و فوتی هم نداشتیم.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، شب گذشته، یكشنبه ۴ آذرماه ساعت ۲۰: ۰۷ زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر در عمق ۷ كیلومتری زمین، استان كرمانشاه حوالی سرپل ذهاب را لرزاند. مسوول شبكه لرزه نگاری استان كرمانشاه اظهار داشت كه زلزله شب گذشته پس لرزه زلزله آبان پارسال بود. طبق آخرین آمار ۷۷۱ نفر بر اثر زلزله شب گذشته استان كرمانشاه، تا ساعت ۱0 امروز (۵ آذر) به مراكز درمانی استان مراجعه نموده اند. اما هنوز هیچ آمار فوتی گزارش نشده است.
در ساعات اولیه در بعضی از نقاط گاز و برق قطع و آب كدر شد كه شب گذشته برق وصل شد و بر اساس گزارش ها تا ظهر امروز مشكل قطعی گاز كل مناطق زلزله زده باز برطرف شده است. اما برمبنای اعلام وزارت نیرو، كدورت آب در گیلان غرب بالاست. جزییات را این جا بخوانید.
فوتی نداشتیم؛ خداراشكر
اما رییس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده كرمانشاه به ایسنا اظهار داشت: هیچ گزارشی در خصوص تخریب كامل واحدهای مسكونی بر اثر زلزله شب گذشته كرمانشاه گزارش نشده و فقط چهار واحد تجاری قدیمی ساز تخریب شده اند كه خسارات جانی نداشته است. متن صحبت های رضا خواجه ای را این جا مشاهده كنید.
زلزله دیشب پس لرزه پارینه بود
زلزله ۶.۴ ریشتری شب گذشته پس لرزه زلزله آبان پارسال بود. این صحبت را فرهاد فروزی - مسئول شبكه لرزه نگاری استان كرمانشاه - بیان كرده است. او اظهار داشت: بااینكه محل گسل این زلزله كمی با گسل زمین لرزه بزرگ آبان پارسال فاصله دارد، اما در همان زون گسلی خردشده قرار گرفته و پس لرزه همان زلزله شمرده می شود.
پاسخ به چند سوال كلیدی درباره كارت سوخت
از اخبار زمین لرزه به یكی از مهم ترین موضوعات روز یعنی كارت سوخت برویم. ثبت نام كارت سوخت المثنی طبق اعلام شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، از روز شنبه شروع شده و تا ۲۴ آذرماه ادامه دارد. در این میان چند سوال كلیدی درباره نحوه بازیابی رمز، ثبت نام كارت سوخت برای خودروهای خارجی و... از طرف متقاضیان مطرح شده كه ایسنا در این گزارش اهتمام كرده به آنها پاسخ دهد.
از طرف دیگر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نحوه اتصال كارت سوخت به كارت بانكی را اعلام نمود. محمدجواد آذری جهرمی اظهار داشت كه ۵۵ درصد نازل های پمپ بنزین ها به سیستم های متمركز ما متصل شده اند و ۴۵ درصد نازل ها به دستگاه های pos (پرداخت) متصل هستند. وی با بیان این كه افراد باید درخواست خود برای اتصال كارت سوخت به كارت بانكی را عرضه كنند، اظهار داشت: سپس اعلام درخواست، ظرف دو ساعت این كارت قابل استفاده می باشد. تنها ۳۳۰ میلیارد تومان هزینه صدور كارت بوده كه این هزینه در این روش صرفه جویی میگردد. هم چنین در هزینه ی توزیع و وقت مردم هم صرفه جویی خواهد شد.
ثبات قیمت ها در بازار سكه و طلا
بازار طلا و سكه در ایام گذشته، روند نزولی به خود گرفته و امروز نسبتا ثابت بود. برمبنای اعلام ابراهیم محمدولی - رییس اتحادیه طلا و جواهر - امروز قیمت هر عدد سكه طرح جدید تمام بهار آزادی ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان و سكه طرح قدیم باز ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. همین طور نیم سكه دو میلیون و ۵۰ هزار تومان، ربع سكه یك میلیون و ۱۷۵ هزار تومان و سكه گرمی ۶۶۱ هزار تومان در بازار امروز معامله میگردد. محمدولی این را هم اظهار داشت كه پیش بینی میگردد همچنان روند كاهشی قیمت ها در این بازار ادامه داشته باشد كه البته مشروط به نگاه و سیاست گذاری های مسئولان است.
هنر نماییم قدرت خرید مردم را نگه داریم
زمزمه های افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی حقوق را با عنایت به افزایش نرخ تورم با یك كارشناس اقتصادی بررسی كردیم. حمید نجف به ایسنا گفت كه معتقدم كه افزایش ۲۵ درصدی به هیچ عنوان هزینه های زندگی را پوشش نخواهد داد و هنر نماییم بتوانیم قدرت خرید مردم را برای سال آینده نگه داریم.
مبلغ وام مسكن افزایش می یابد؟
كاهش سهم پوشش دهی تسهیلات مسكن قیمت منازل مسكونی، مسئولان بانك مركزی را به بررسی این سوژه وا داشته و این احتمال می رود كه در آینده نزدیك، رقم این تسهیلات افزایش پیدا كند. در این شرایط جزییات پرداخت تسهیلات بانك مسكن در هفت ماهه نخست سال جاری را بررسی كردیم كه نشان داده است نسبت به مدت مشابه پارسال بیشتر از ۳۵ درصد افزایش یافته است.1397/09/06
19:05:09
5.0 / 5
4583
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
devsoft