تبلت ها هم مشمول رجیستری می شوند؟

تبلت ها هم مشمول رجیستری می شوند؟

توسعه نرم افزار: با اجرایی شدن طرح رجیستری برای تمامی برندهای تلفن همراه، با عنایت به هدف اجرای این طرح و جلوگیری از واردات قاچاق این تجهیزات، سایر تجهیزات سیم كارت خور هم در نوبت مشمولیت رجیستری بودند، اما به نظر می آید به علت برخی ملاحظات، هنوز تبلت ها و سایر تجهیزات سیم كارت خور مشمول رجیستری نشده اند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، با اجرای طرح رجیستری (ثبت شناسه گوشیهای همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت ماه، صرفا گوشیهایی كه از مبادی قانونی وارد كشور شده اند، در شبكه اپراتوری كشور فعال خواهند شد. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درراستای اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم كارت (رجیستری) تمامی گوشیهایی كه پیامك در خصوص غیرقانونی بودن گوشی دریافت نمودند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و بعد از آن از شبكه سرویس نخواهند گرفت.

با توجه به هدف اجرای رجیستری برای تمامی تجهیزات سیم كارت خور، مقرر بود بعد از گوشیهای موبایل نوبت به سایر دستگاه ها برسد. قبل از این كارگروه طرح رجیستری، اعلام نموده بود این طرح برای مودم ها، دانگل ها و روترها در حال هماهنگی است كه بزودی اجرا می گردد و محمدجواد آذری جهرمی- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - هم از اجرایی شدن این طرح برای مودم ها و مسیریاب های سیم كارت خور كه عموما وارداتی هستند، اطلاع داده بود.

اما حسین فلاح جوشقانی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در آخرین اظهارنظرها درباره اجرای طرح رجیستری تصریح كرد: در اجرای طرح رجیستری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مسئولیت كمیته راهبردی این طرح را به عهده دارد كه در دو فاز ساماندهی گوشیهای تلفن همراه و ساماندهی تبلت ها اجرایی شده است.

وی هم چنین بیان كرد: توجه بیش تر ما به فاز نخست این طرح بود كه برای جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه اجرا شد، البته وزارت ارتباطات برای اجرای مرحله دوم رجیستری كه مربوط به تبلت ها می شود، آمادگی كامل در حوزه فنی دارد اما ملاحظاتی در حوزه بازار وجود دارد كه اجرای آنرا تعویق انداخته است.

زمان بندی برندهای مشمول طرح رجیستری

اما در حالیكه بعد از تعویق چندباره ی اجرای رجیستری، صحبت ها درباره ی اجرایی شدن این طرح بار دیگر از مهرماه سال قبل بر سر زبان ها افتاد، با فراهم شدن امكانات فنی و اطلاع رسانی به كاربران، بالاخره اولین فاز رجیستری از تاریخ ۱۴ آذرسال گذشته با برند اپل شروع شد.

پس از نخستین فاز رجیستری، طبق اعلام رگولاتوری، از هشت برند، موتورولا، گوگل و بلك بری مشمول رجیستری شدند و در مرحله ی بعدی هم از ۲۸ بهمن ۹۶ برند ال جی مشمول این طرح شد. از ۱۹ اسفندماه، برندهای نوكیا و هوآوی مشمول رجیستری شدند و در آخرین مرحله ی رجیستری در سال ۱۳۹۶ هم از ۲۶ اسفند ۹۶ برندهای سونی، تكنو و شیائومی مشمول این طرح شدند. آخرین فاز رجیستری هم ۳۱ فروردین سال جاری بود كه برند سامسونگ و سایر برندها مشمول رجیستری شدند.

بنابراین باآنكه مقرر بود بعد از اجرای رجیستری برای گوشیهای تلفن همراه، سایر تجهیزات سیم كارت خور همچون تبلت ها و مودم ها و مسیریاب هایی كه از سیم كارت استفاده می كنند، هم مشمول طرح رجیستری شوند، اما به نظر می آید به علت ملاحظاتی در بازار كه رگولاتوری اشاره كرده، هنوز این مرحله آغاز نشده است.
1397/08/29
14:41:01
5.0 / 5
4446
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
devsoft