وظیفه اصلی NIX باید جلوگیری از انتشار اطلاعات سازمان ها باشد

وظیفه اصلی NIX باید جلوگیری از انتشار اطلاعات سازمان ها باشد

به گزارش توسعه نرم افزار رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره اهمیت حریم خصوصی اشاره کرد: در حادثه ای که در وزارت بهداشت و ثبت احوال در انتشار هویت ها رخ داد، مشکل بی دقتی از طرفین بود و در صورت ورود لطمه پذیری به شبکه، طرفین خدمت باید پاسخگو باشند، اما NIX هم باید جلوگیری از انتشار اطلاعات را وظیفه اصلی خود بداند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروز آبادی در بیستمین جلسه کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی با اعلان اینکه بین شورای عالی فضای مجازی و شورای اجرائی فناوری دولت یک همکاری شکل گرفته است، اظهار داشت: تمام قوای کشور به دنبال این بودند که دولت الکترونیکی و خدمات دولت افزایش پیدا کند و به تحول دیجیتال در کشور نزدیک شویم و ما از این فرصت استقبال کردیم و الان شاهد شکل گیری یک کارگروه موفق درحوزه دولت الکترونیکی هستیم. آمارهای ارائه شده نشان میدهد که همه چیز در حد صحبت نبوده و به مصوبه رسیده و اجرائی شده است.
وی با تاکید بر توسعه شبکه ای شدن خدمات دولت الکترونیک برای شتاب در تحول دیجیتالی در کشور، اظهار داشت: مرکز ملی فضای مجازی کشور نه فقط بر تعامل پذیری دولت به دولت تاکید دارد بلکه به دنبال تعامل پذیری دولت به کسب وکار و دولت به شهروندان برای ایجاد انسجام لازم میان دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی در حوزه الکترونیک به صورت شبکه ای است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه ایجاد کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیکی در امتداد اهداف شبکه ملی اطلاعات بوده است، اظهار داشت: یکی از مباحث مهم مرکز ملی فضای مجازی در ایجاد این کارگروه بحث پایداری مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) بود که با اهمیت ترین اصل در پایداری بحث امنیت این مرکز است و باید سرعت و تلاش بیشتری دراین زمینه اختصاص یابد تا به سطح بهتری در NIX برسیم که هم پایداری کارکردی داشته باشد و هم اعتماد لازم را برای تمام کاربران بوجود آورد. در این رابطه اقدامات خوبی در دست انجام است و امیدوارم در سال ۱۴۰۰ اقدامات لازم نهایی شود.
فیروزآبادی با تاکید بر اهمیت حریم خصوصی اشاره کرد: بحث حریم خصوصی برای ما مهمست و باید از تمرکز اطلاعات در یک نقطه خاص حتی مرکز تبادل اطلاعات اجتناب کرد، برای اینکه اگر اطلاعات در یک مرکز متمرکز شود، زیان خالص است و علاوه بر مرگ تدریجی اطلاعات به سبب عدم به روزرسانی، سازمان ها نمی توانند برای پرروش خدمات جدید اقدام نمایند. تمرکز اطلاعات موجب می شود اطلاعات مرده باشد و نوآوری از بین برود، بدین سبب باید از تجمع داده ها در یک گلوگاه خاص جلوگیری شود.
وی با اشاره به نگرانی های امنیتی در جریان شبکه ای شدن اطلاعات، اشاره کرد: نگرانی از انتشار لطمه پذیری ها در جریان شبکه ای شدن وجود دارد. برای این منظور، در شبکه ملی اطلاعات گذرگاه های امن ایجاد کردیم که از انتشار لطمه پذیری ها جلوگیری می کند. در دولت الکترونیکی نیز وظیفه اصلی بر عهده NIX و سازمان فناوری اطلاعات است. در صورت ورود لطمه پذیری به شبکه، طرفین خدمت باید پاسخگو باشند، علاوه بر مرکز تبادل اطلاعات، هر سازمانی باید مدافع حریم خصوصی کاربران خود باشد. ازجمله حادثه ای که در وزارت بهداشت و ثبت احوال در انتشار هویت ها رخ داد، مشکل بی دقتی از طرفین بود، اما NIX هم باید جلوگیری از انتشار اطلاعات را وظیفه اصلی خود بدانند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه باید از فرصت پیش آمده در همکاری تمامی قوای کشور برای ایجاد دولت الکترونیک و خدمات برای تحول دیجیتالی به ویژه در زمان همه گیری کرونا استقبال نماییم، اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی، مجلس شورای اسلامی و شورای اجرائی فناوری اطلاعات مصوبات کاربردی در این عرصه دارند و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان متولی این امر تا حالا بر این مهم تاکید داشته و برهمین اساس شاهد عملکرد موفق این کارگروه بر اساس گزارش های ارائه شده در اجرائی شدن مصوبات هستیم.
منبع:

1399/12/27
19:25:00
0.0 / 5
974
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
devsoft