آنچه باید در مورد چك الكترونیكی بدانید

آنچه باید در مورد چك الكترونیكی بدانید

توسعه نرم افزار: خراسان رضوی چک الکترونیکی (eCheck)، نسخه دیجیتالی چک کاغذی سنتی است، با این چک، پول به صورت الکترونیکی از حساب چک پرداخت کننده برداشت و به حساب چک گیرنده واریز می شود.


چک الکترونیکی قسمتی از حوزه بانکداری الکترونیکی بزرگتر و قسمتی از زیرمجموعه معاملات است که بعنوان انتقال وجوه الکترونیکی (EFT) نامیده می شود و نه فقط شامل چک های الکترونیکی بلکه سایر عملکردهای بانکی کامپیوتری مانند برداشت، سپرده، معاملات کارت به کارت و خاصیت های واریز چک ازراه دور است. این تراکنش ها برای دستیابی به داده های حساب مربوطه جهت انجام اقدامات درخواستی به فناوری های مختلف کامپیوتری و شبکه ای نیاز دارد. چک های الکترونیکی در پاسخ به معاملات انجام شده در دنیای تجارت الکترونیکی ایجادشده اند. از چک الکترونیکی می توان برای پرداخت هر معامله که چک کاغذی آنرا پوشش می دهد، بهره برد قوانین آن نیز همان قوانینی است که در مورد چک های کاغذی اعمال می شود.
پردازش چک الکترونیکی مشابه پردازش چک کاغذی است و فقط سریع تر انجام می شود. بجای این که مشتری دستی برگه چک را پر کند و آنرا به افراد مدنظر خود تحویل دهد، فناوری چک الکترونیکی اجازه می دهد تا پروسه به صورت الکترونیکی رخ دهد، با این روش هم در وقت و هم در اتلاف کاغذ صرفه جویی می شود.
چک الکترونیکی چگونه کار می کند؟
پردازش چک الکترونیکی مشابه پردازش چک کاغذی است و فقط سریع تر انجام می شود. بجای اینکه مشتری برگه چک کاغذی را به صورت دستی پر کند این فناوری اجازه می دهد پروسه به صورت الکترونیکی باشد.
برای پردازش چک الکترونیکی چند مرحله وجود دارد:
درخواست مجوز: کسب وکار مورد نظر باید پیش از انجام معامله، از مشتری مجوز بگیرد. این کار را می توان بوسیله فرم پرداخت آنلاین، فرم سفارش امضاءشده یا مکالمه تلفنی ضبط شده انجام داد.
تنظیم پرداخت: بعد از مجوز، کسب وکار اطلاعات پرداخت را به نرم افزار پردازش پرداخت آنلاین وارد میکند. اگر این یک پرداخت مکرر باشد، این اطلاعات شامل جزئیات برنامه تکرار شده خواهد بود.
تایید نهایی و ارسال: هنگامی که اطلاعات به درستی در نرم افزار پرداخت وارد شد، کسب وکار برای شروع روند معامله روی "ذخیره" یا "ارسال" کلیک می کند.
وجوه واریزی: پرداخت بطور خودکار از حساب بانکی مشتری برداشت می شود، نرم افزار آنلاین رسید پرداخت را برای مشتری می فرستد و پرداخت به حساب بانکی کسب وکار مورد نظر واریز می شود. وجوه معمولا سه تا پنج روز کاری بعد از شروع معامله به حساب بانکی فرد واریز می شود.


چگونه می توان چک الکترونیکی ارسال کرد؟
برای ارسال پرداخت الکترونیکی، باید تایید کنید که کسب وکار یا شخصی که برای وی پول واریز می کنید دارای حساب پایا (ACH) است یا خیر. این حساب به وی امکان می دهد تا از شبکه ACH برای پذیرش پرداخت بوسیله انتقال وجه الکترونیکی استفاده نماید.
بعد از تایید، نحوه پرداخت با چک الکترونیکی بدین سان است:
دریافت کننده فرم پرداخت آنلاین را برای شما ارسال می کند. شما شماره حساب جاری و شماره مسیریابی و همین طور مبلغ پرداخت را تکمیل می کنید. با کلیک بر روی "ارسال" به گیرنده پرداخت اجازه می دهید تا مبلغ پرداخت را از حساب جاری خود برداشت کند.
اگر به گزینه دیگری نیاز دارید، می توانید پرداخت های eCheck را بوسیله تلفن نیز تنظیم کنید. گیرنده بوسیله تماس تلفنی ضبط شده از حساب جاری و شماره های مسیریابی شما درخواست ارائه می کند. اعداد و همین طور مبلغ پرداخت به یک پایانه پرداخت آنلاین وارد می شود. با کلیک روی "پردازش"، پرداخت از حساب بانکی پرداخت کننده کسر می شود و به حساب دریافت کننده واریز می شود.


مزایای چک الکترونیکی
هم اکنون، بحث های زیادی در مورد پرداخت آنلاین صورت گرفته است و دلیلهای زیادی برای آن وجود دارد. مشتریان بیش از هر زمان دیگر به کامپیوتر ها و دستگاه های تلفن همراه دسترسی دارند و از این طریق قبض های خود و هزینه خدمات را پرداخت کرده و خرید می کنند. پرداخت الکترونیکی بسیار سودمند و چک الکترونیکی سبب سهولت شده است. در ذیل علت این محبوبیت ذکرشده است:
هزینه های پایین تر
هزینه چک الکترونیکی بسیار ارزان تر از چک کاغذی است.
راحتی و صرفه جویی در وقت
این مزیت چک الکترونیکی ممکنست مربوط به هزینه نباشد اما درواقع می تواند یکی از جذاب ترین مزایا باشد.
امنیت و قابلیت اطمینان
چک الکترونیکی بسیار ایمن تر از چک کاغذی است و دارای یک خاصیت رمزگذاری است که شماره حساب، مقدار پول را تایید و حتی با بهره گیری از یک امضای دیجیتال نام حساب را بررسی می کند.
باب کاستاندا، مدیر برنامه های حسابداری و امور مالی دانشگاه والدن ایالات متحده می گوید: چک الکترونیکی هم برای مشاغل و هم برای مشتریان یک برد شمرده می شود برای اینکه پردازش سریع تر پرداخت و دسترسی فوری به وجوه سپرده شده را امکان پذیر می کند.
چک های الکترونیکی معمولا توسط مشاغل و مشتریان برای پرداخت صورتحساب مورداستفاده قرار می گیرند برای اینکه قابل اعتماد هستند و بوسیله آنها بلافاصله معاملات انجام می شود. همین طور این معاملات برای مشاغل ارزان تر از خرید چک و ارسال آنها به صورت منظم است.
کاستاندا اظهار نمود: «چک های الکترونیکی همین طور هزینه های استخدام کارمندان برای پردازش چک ها را در مشاغل می کاهد.»
احتمال تاخیر پرداخت را از بین می رود. پرداخت ها می توانند به صورت دیجیتالی ردیابی شوند و این امر موجب می شود تا کسب وکارها بتوانند پیگیری پرداختی برای کارمندان و فروشندگان را کنترل و دریابند چه زمانی مشتریان هزینه مربوطه را پرداخت می کنند.
مشتریان نیز می توانند بودجه و برنامه ریزی بهتری داشته باشند برای اینکه می دانند چه زمانی باید هزینه هایی مانند وام دانشجویی یا وام خودرو را پرداخت کنند. هنگامی که آنان چک الکترونیکی دریافت نمایند دیگر نیاز به مراجعه به بانک برای واریز چک و یا استفاده از برنامه تلفن همراه بانک برای واریز نیست.
مایکل رید، رئیس بخش پرداخت یک شرکت خدمات تجاری مستقر در مینه سوتا ایالات متحده می گوید: ازآنجاکه هیچ هزینه مبادله ای برای پذیرش چک الکترونیکی وجود ندارد، برای افراد یا مشاغل سودآور است.
وی می گوید: به خصوص در وضعیت فعلی، چک های الکترونیکی راهی برای ارسال پرداخت بدون دخالت انسان یا فرآیندهای دستی را فراهم می کنند.
سپرده های مستقیم معمولا توسط کارفرمایان برای پرداخت حقوق به کارمندان خود و ایجاد سهولت در برنامه پس انداز خودکار برای مشتریان استفاده می شود.
گرگ مک براید، تحلیلگر ارشد مالی در یک شرکت مالی مستقر در نیویورک اظهار نمود: استفاده از سپرده مستقیم خطر گم شدن یا سرقت چک کاغذی را از بین می برد، وجوه زودتر از زمان ثبت شده در روی چک کاغذی، موجود است و سپرده مستقیم را می توان بین بیش از یک حساب تقسیم کرد.
وی افزود: «درحالی که ممکنست خیلی از سپرده ها برای پرداخت منظم قبوض به یک حساب جاری متصل باشند، یک سپرده مستقیم اضافی می تواند به حساب پس انداز، جهت پس انداز اضطراری، پس انداز برای تعطیلات یا هدف مالی دیگر بطور خودکار صورت گیرد.»
بلیندا ریانی، مدیرکل سرمایه گذاری خدمات مالی کارمندان یک شرکت خدماتی می گوید: یکی از نسخه های متداول استفاده از چک الکترونیکی، سیستم سپرده مستقیم است که توسط خیلی از کارفرمایان ارائه شده است.
وی بیان کرد: «پیش ازاین مشکلی برای برداشتن چک و پول نقد وجود نداشت و الان نگرانی های بهداشتی و ایمنی مربوط به آن وجود دارد.»
مزیت دیگر چک الکترونیکی این است که نمی توان آنرا از کیف پول یا صندوق پستی شخصی سرقت کرد اما چک های کاغذی هنوز هم باید توسط یک بانک تایید شوند.
وجوه حاصل از چک الکترونیکی بلافاصله دردسترس است و مشتریان می توانند از واریز مستقیم توسط کارفرمای خود به آسانی بوسیله بررسی آنلاین یا بوسیله یک برنامه تلفن همراه آگاه شوند.
کوین پویندکستر، مشاور یک شرکت امنیت سایبری مستقر در مک لین، ویرجینیا اظهار داشت: «چک های الکترونیکی می توانند موارد کلاه برداری را از بین ببرد یا کاهش دهند. یک شرکت با بهره گیری از مسیریابی و اطلاعات حساب بانکی مشتری یا بنگاه کسب وکار، اطلاعات رمزگذاری شده را به سرویسی منتقل می کند که اطلاعات بوسیله ابزارهای پیش گیری از کلاه برداری و پایگاه های داده برای تایید هویت پرداخت کننده و خطر معاملات، تایید یا رد می شوند.»


چه نوع پرداخت هایی را می توان با چک الکترونیکی انجام داد؟
چک الکترونیکی و پرداخت الکترونیکی برای هر فردی قابل دسترس است. چک های الکترونیکی عملکرد خوبی برای پرداخت های مکرر دارند. تعدادی از نمونه ها عبارت هستند از پرداخت وام، عضویت در کلوپ های سلامتی، پرداخت وام خودکار، پرداخت اجاره، پرداخت کارت اعتباری.
در بعضی موارد این امکان را برای شما فراهم می آورد که برای تعدادی از صورتحساب ها، از حساب خود یک دوره پرداخت را تنظیم کنید. این مورد در میان مالکان برای مستاجران امری غیرمعمول نیست، درواقع تعدادی از املاک این امر را بعنوان یکی از شرایط اجاره در نظر می گیرند. اجاره ماهانه هرماه در همان تاریخ از حساب مستاجر کسر می شود.
اکوسیستم جامع
چک الکترونیکی یک اکوسیستم جامع فراهم می آورد که با تمام طرف های درگیر در روند چک ادغام می شود و رابط برنامه نویسی برنامه کاربردی بانکی (APIs) را برای ادغام با سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، شناسایی هویت مشتری (KYC)، مدیریت ریسک، صدور، تسویه حساب، سیستم های بانکی اصلی، کانال های بانکی و سایر خدمات ارائه شده توسط کاربر نهایی را بررسی می کند.
فرآیند نوشتاری ساده
چک سریع الکترونیکی روند نوشتن چک الکترونیکی بوسیله خاصیت های پر کردن خودکار بوسیله شناسه های ملی، کدهای ثبت شرکتها یا شماره های تلفن همراه را ساده می کند. تاریخ های چک نیز بر روی یک مقدار پیش فرض تنظیم می شوند که بطور هوشمندانه عادات نوشتاری چک کاربر را کنترل و سازگار می کند. جهت بررسی های مکرر پرداخت چک الکترونیکی از فناوری های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) برای ردیابی رفتار و تشخیص هوشمندانه این چک ها استفاده می شود.
امضای دیجیتال
چک الکترونیکی با امضای دیجیتال که توسط زیرساخت کلید عمومی (PKI)، یک مرجع معتبر و مجاز تایید امضاء، جایگزین امضاهای دستی می شود. تایید امضاهای الکترونیکی دیجیتال که به صورت مرکزی نگهداری می شوند، نیاز به سیستم های فعلی تایید امضاء را برطرف می کند، به این جهت تایید انجام شده توسط کاربران بانک حداقل ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.
صدور دفترچه الکترونیکی
چک الکترونیکی سبب کاهش چاپ چک های فعلی شده و روند صدور چک را بهینه می کند و زمان آنرا از روزها به ساعت ها تبدیل می کند. یکپارچه سازی با سیستم های مدیریت چک، این چاره با کاهش هزینه های اضافه مربوط به روند فعلی پروسه صدور دفترچه الکترونیکی را نیز بهینه می کند.
منابع

progressoft.com

thestreet.com

money.usnews.com

investopedia.com

corporatefinanceinstitute.com

paysimple.com
منبع:

1399/12/03
23:21:05
0.0 / 5
1238
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
devsoft