معاون گمرك به توسعه نرم افزار خبر داد

ممنوعیت رجیستری گوشی اتباع تا یك ماه

ممنوعیت رجیستری گوشی اتباع تا یك ماه

توسعه نرم افزار: معاون فنی گمرک ایران از مصوبات جدید در ارتباط با گوشیهای همراه مسافر آگاهی داد و اعلام نمود که گوشیهای اتباع خارجی تا یک ماه از تاریخ ورود آنها رجیستر نمی گردد. همین طور معافیت و ارز 4200 تومانی گوشیهای پستی حذف شد.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، طی روزهای اخیر مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - با تشریح شرایط پیش آمده در جریان ورود گوشیهای همراه مسافر و رجیستری غیرحضوری که از شروع دی ماه اجرائی شد، اعلام نمود که رصد ورود گوشیهای همراه مسافران ایرانی، اتباع و همین طور بوسیله پست گاهی با تشخیص گمرک ایران در ارتباط با جریان تجاری آن همراه بوده است که موضوع در دست بررسی قرار داشته و طی هفته جاری در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد.

این در حالی است که تازه ترین اعلام معاون فنی گمرک ایران به ایسنا از این حکایت دارد که طی جلسه روز گذشته (یک شنبه) ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز آخرین وضعیت ثبت تلفن همراه در رویه مسافری و پستی مورد بررسی قرار گرفته و درنهایت با مصوبات بسیار مهمی همراه بوده است.

مصوبه گوشیهای پستی

ارونقی در تشریح اهم مصوبات اخیر، به تصمیمی در مورد ثبت گوشیهای پستی در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره نمود و اظهار داشت که قرار شد در صورت تصویب ستاد تنظیم بازار، گمرک ایران نسبت به اعمال نرخ ارز برمبنای سامانه سنا برای محاسبه و عوارض گمرک و حذف ۵۰ دلار معافیت پستی فقط برای گوشی تلفن همراه که از تاریخ ابلاغ مصوبه مربوطه وارد کشور می شود، اقدام نماید.

این در حالی است که تا قبل از این، ترخیص کالاهای پستی به استثنای اقلامی که ورود آن از نظر شرعی یا قانونی ممنوعیت دارد، اگر کالا «جنبه تجاری» پیدا نمی کرد به ارزش حداکثر ۵۰ دلار بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر بلامانع بود، در عین حال حقوق و عوارض گمرکی با نرخ ارز رسمی (۴۲۰۰ تومان) محاسبه می شد.

اما بتازگی در ارتباط با گوشیهای پستی ورودی مسایلی وجود داشت و احتمال جریان تجاری عنوان شد که معاون فنی گمرک ایران اعلام نموده بود این مساله مورد رصد قرار گرفته و تصمیم گیری می شود. بر این اساس با مصوبه اخیر معافیت ۵۰ دلاری برای گوشیهای همراه مسافر برداشته شد و محاسبه حقوق و عوارض گمرکی با نرخ سامانه سنا انجام می شود.

گوشی اتباع تا یک ماه رجیستر نمی شود

آنطور که معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود دیگر تصمیم ستاندن شده مورد توجه در این نشست مربوط به گوشیهای همراه اتباع خارجی است که مصوب شده ثبت گوشیهای تلفن آنها ضمن ورود اطلاعات در هنگام ورود تبعه خارجی به کشور در مبادی ورودی، فقط بعد از انقضاء مدت یک ماه از تاریخ ورود به کشور و به صورت «حضوری» صورت گیرد.

گفتنی است طی مصوبه خردادماه امسال، قرار بر این شده بود که اتباع خارجی که قصد اقامت بیش از یک ماه را داشتند به هنگام ورود به کشور شامل مرزهای هوایی، زمینی و دریایی باید نسبت به رجیستر کردن دستگاه گوشی تلفن همراه خود فقط توسط گیت ورود به کشور گمرک اقدام می کردند.

شرایط جدید زمانی برای مسافران قبلی

مصوبه دیگر در این نشست به شرایط زمانی برای مسافران قبلی برای ثبت گوشی بر می گردد و معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه طی مصوبه آبان ماه گمرک می تواند با رعایت چارچوب قانونی آن دسته از مسافرانی که پیش از ۳۰ مهر ماه وارد کشور شده اند و فرصت سه ماهه آنها تمام نشده را شناسایی و حداکثر تا ۱۲ دی ماه برایشان فرصت ثبت اطلاعات تعیین کند، اظهار داشت: اما قبل از این گمرک ایران درخواست تغییر تاریخ ۳۰ مهر به ۳۰ آبان ۱۳۹۹ را مطرح کرده بود که مورد موافقت ستاد قاچاق کالا و ارز قرار گرفت، بر این اساس مسافران ورودی ایرانی از ۱۲ تیر ماه سال جاری تا ۳۰ آذرماه می توانند حداکثر تا ۳۰ دی ماه امسال به صورت غیرحضوری نسبت به پرداخت حقوق ورودی متعلقه و ثبت تلفن همراه خود اقدام نمایند.

به گفته وی، مسافران ورودی از اول دی ماه به بعد نیز با ثبت اطلاعات در بدو ورود می توانند نسبت به پرداخت حقوق ورودی متعلقه و ثبت تلفن همراه خود اقدام نمایند.

ارونقی تصریح کرد طی جلسه اخیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بمنظور اطلاع رسانی بهتر به دستگاهها، رده های استانی و مسافران، موضوع تهیه محتوای اطلاع رسانی شرایط جدید ثبت حضوری تلفن همراه، لزوم تهیه محتوای اطلاع رسانی و انتشار آن بوسیله رسانه ها مورد تاکید قرار گرفته و مقرر شده دستگاه های مربوطه همچون سازمان هواپیمایی کشور و صدا و سیما همکاری لازم را بمنظور اطلاع رسانی بهینه با گمرک ایران داشته باشند.

منبع:

1399/10/08
12:58:25
5.0 / 5
1402
تگهای خبر: بازار , حقوق
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
devsoft