ارز دیجیتالی چیست و چه كاربردهایی دارد؟

ارز دیجیتالی چیست و چه كاربردهایی دارد؟

توسعه نرم افزار: در چند سال اخیر ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده بسیاری همچون بیت كوین، مونرو، ریپل و اتریوم از محبوبیت و استقبال بی نظیری برخوردار شده و كاربران بسیاری در جهان به دنبال استخراج و تبدیل پول های خود به ارزهای دیجیتالی هستند؛ چراكه این روزها خیلی از افراد با خرید و استخراج این ارز توانسته اند به پول زیادی دست پیدا كنند. این گزارش به مرور و معرفی مختصری بر تعاریف و انواع مختلف ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده موسوم به cryptosurrency می پردازد.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت blockchain.com، خیلی از كشورهای جهان در تلاشند تا این پول بی افسار را كنترل كرده و معاملات با آن را تا حد امكان محدود كنند؛ چراكه آن ها بر این باورند بیت كوین به تجارت های غیرقانونی و غیرمجاز همچون تجارت اسلحه، تجهیزات تروریستی، قاچاق داروو مواد مخدر دامن زده و به دلیل آنكه مقامات قضایی و پلیس نمی توانند طرفین معامله را شناسایی و ردگیری كنند، سبب سهولت استفاده از آن می گردد. این درحالیست كه برخی دیگر از كشورها با وضع قوانین دقیق و درست، استفاده از این ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده را مجاز اعلام نموده اند.

براساس گفته های تحلیلگران، زمانی كه بیت كوین در سال ۲۰۰۹ برای اولین بار در بازارهای جهانی ظهور پیدا كرد، ارزش آن حتی از یك دلار هم كمتر بود اما در ماه های گذشته حتی تا مرز ۲۰ هزار دلار هم رسید. درواقع، فناوری بیت كوین كه یك پول رمزنگاری شده است، این امكان را به كاربران می دهد كه بدون نیاز به هیچ بانكی مبادلات مالی خویش را انجام دهند و همینطور هویت طرفین معامله هم ناشناس باقی می مانند.

نكته ای كه باید در نظر داشت آن است كه بیت كوین تنها یك نوع خاص از یك ارز دیجیتالی رمزنگاری شده و این در حالیست كه مردم و كاربران بیشتر با بیت كوین آشنایی دارند و باید بدانند كه این ارزها انواع و دسته بندی های متفاوت و گوناگونی دارند كه در این گزارش به بررسی و مرور مختصری بر مهم ترین آنها خواهیم پرداخت.

بیت كوین: بیت كوین از سال ۲۰۰۹ میلادی ارائه شد و به تدریج به مشهورترین ارز دیجیتال در سراسر جهان كه ارزش بسیار بالایی پیدا كرد، تبدیل شد. گفته می گردد ارزهای دیجیتالی رمزپایه غیرقابل هك هستند و باید به صورت ناشناس و با استفاده از سخت افزارهای قدرتمندی از پلت فرم های مخصوص استخراج این نوع ارزهای مجازی، استخراج یا به اصطلاح ماینینگ شوند.

در واقع باید اظهار داشت كه ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده بر پایه فناوری بلاك چین (Blockchain) هستند كه حقیقتا نقش یك پایگاه داده را برای رمزنگاری، ثبت و ایمن سازی تراكنش های دیجیتالی بازی می كنند.اتریوم: اتریوم ارز دیجیتالی رمزپایه ای است كه در سال ۲۰۱۳ میلادی توسط ویتالیك بوترین ارائه شد و به سرعت مورد استقبال كاربران فعال در فضای مجازی و اینترنت قرار گرفت. اتریوم بیش از اینكه یك ارز مجازی باشد، یك پلت فرم نرم افزاری قابل برنامه ریزی غیرمتمركز بر پایه بلاك چین است كه به كاربران اجازه می دهد نرم افزارهای مستقل توزیع شده را به راحتی و در كمال امنیت و سهولت اجرا كنند.Zcash: این ارز مجازی رمزپایه هم بر پایه بلاك چین است؛ با این تفاوت كه تمامی اطلاعات مربوط به تراكنش ها به صورت كامل رمزنگاری شده و پنهانی است. به قول كارشناسان فعال در این حوزه، اگر بیت كوین را http در نظر بگیریم، zcash عبارت ایمن شده httpsخواهد بود.لایت كوین: این ارز مجازی رمزپایه در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط چارلز لی در گیت هاب ارائه شد كه از شبكه انتقال همتا به همتا یا P۲P بهره میبرد و همینطور به منظور افزایش امنیت و حصول اطمینان از تراكنش های انجام شده هم از معادلات پیچیده ریاضی استفاده می نماید. این پول مجازی ارزش كمتری نسبت به بیت كوین دارد؛ به گونه ای كه تحلیلگران معتقدند لایت كوین در مقایسه با بیت كوین، همچون نقره در برابر طلاست.داج كوین: این پول مجازی هم با بهره گیری از سامانه همتا به همتا (P۲P) به كاربران در فضای اینترنت این امكان را میدهد تا مبالغ پرداختی موردنظر خویش را به صورت آنلاین ارسال كرده و پرداخت امنی داشته باشند.دَش كوین: این نوع خاص از ارزهای مجازی هم برپایه بلاكچین بوده كه از شبكه همتا به همتا (P۲P) بهره میبرد. دش كوین اولین شبكه غیرمتمركز كاملا خصوصی است كه به كاربران اجازه می دهد با قابلیت ارسال خصوصی بتوانند به تمامی تاریخچه فعالیت و موجودی خود دسترسی پیدا كنند و تراكنش های خویش را در یك فضای كاملا ایمن و سریع انجام دهند.البته استخراج ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده به همین سادگی ها هم نیست و استخراج كنندگان (Miners) باید مبلغی را تحت عنوان سرمایه گذاری در پلت فرم مربوطه به وثیقه بگذارند و هنگامی پول خویش را در قالب بیت كوین پس می گیرند كه استخراج آن ها برای شبكه مفید، سودمند و سودآور بوده باشد. در واقع، این مبلغ برای حراست از شبكه و امنیت آن پرداخت می گردد. بیت هایی كه در طول زمان به آرامی تولید می شوند، به كاربرانی افزوده می گردد كه یك بلوك از تبادلات به بلاك چین اضافه كنند.
1397/07/02
14:42:19
0.0 / 5
4426
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
devsoft