نامه وزیر علوم به وزیر ارتباطات؛

تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع گردید

تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع گردید

توسعه نرم افزار: معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اقدامات این وزارتخانه درباره مقابله با تقلب علمی را تشریح نمود و اظهار داشت: تبلیغ پایان نامه فروشی توسط اپراتورهای موبایل ممنوع گردید.حسین سیمایی صراف در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» اظهار داشت: تقلب علمی پدیده شومی است كه فقط مختص نظام آموزش عالی و دانشگاهی ما نیست، در پیشرفته ترین دانشگاه ها، دقیق ترین و سختگیرانه ترین دانشگاه های دنیا با پدیده تقلب مواجه هستیم.
وی افزود: منتهی، متاسفانه در بعضی از كشورها مثل كشور ما، این پدیده رواج زیادی پیدا كرده است و باید در یك تحقیق علمی مشخص شود كه دلایل شیوع پدیده تقلب علمی در نظام دانشگاهی ما چیست؟ آنچه كه به وزارت علوم مرتبط میگردد این است كه این وزارتخانه، عزم جدی برای مقابله با تقلب دارد به همین دلیل، در تبیین لایحه ای به نام «لایحه مقابله با تقلب و پیشگیری» پیش قدم شد.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم بابیان اینكه لایحه مذكور تحت عنوان «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» به مجلس ارسال شد، اضافه كرد: این قانون سال ۹۶ به تصویب رسید، مطابق این قانون، وزارتخانه های علوم و بهداشت با همكاری وزارت دادگستری مكلف شدند كه آیین نامه اجرای قانون را تهیه كنند.
بررسی آیین نامه اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» در دولت
وی افزود: دراین مورد باز دوباره وزارت علوم پیش قدم شد و با حضور حقوق دانان، استادان دانشگاه و جامعه شناسان، آیین نامه این قانون را تدوین كرد، درتدوین این آیین نامه از وزارت بهداشت باز درخواست نمود تا در جلسات حضور داشته و از وزارت دادگستری باز كمك گرفت و در نهایت آیین نامه اجرای «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» با امضاء وزیر علوم به دولت ارسال شد و الان در دستور كار كمیسیون علمی دولت قرار دارد، امیدواریم این كمیسیون تسریع كرده و در اسرع وقت سوژه را بررسی كند تا سهم دولت به تصویب برسد.
همكاری معاونت های مختلف وزارت علوم در بحث تقلب علمی
سیمایی صراف اشاره كرد: اجرای قانون متوقف به تصویب آیین نامه نیست و بخش های از این قانون در بخشنامه ای توسط معاونت حقوقی، آموزشی و اداری مالی وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ گردیده است.
نشست وزارت علوم با معاون دادستان كل كشور و رئیس پلیس اماكن
وی افزود: علاوه بر كارهایی كه انجام شده ما یك نشست با معاون دادستان كل كشور و رئیس پلیس اماكن داشته و از آنها درخواست كردیم، با پدیده پایان نامه فروشی بعنوان یك جرم مشهود مقابله كنند، چون در جرایم مشهود، نیازی به اقدام زیان دیده از جرم نیست.
همكاری وزارت علوم و نیروی انتظامی برای مقابله با تقلب علمی
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اضافه كرد: مقرر است یك تفاهم نامه بین نیروی انتظامی و وزارت علوم دراین خصوص منعقد شود كه وزارت علوم پیش نویس این تفاهم نامه را تهیه كرده و امیدواریم بزودی این جلسه را با حضور دادستان كل كشور و فرمانده نیروی انتظامی این جلسه را در وزارت علوم برگزار نماییم.
سیمایی صراف افزود: این تفاهم نامه كه امضا شود، حدود مسئولیت نیروی انتظامی بیشتر مشخص شده و قوه قضائیه باز به ما كمك خواهدنمود. دركنار این اقدامات ما به وزرایی كه دراین سوژه می توانند به وزارت علوم كمك كنند، مكاتبه كرده ایم.
مكاتبه وزیر علوم با وزرای كشور و ارتباطات برای مقابله با تقلب علمی
وی یادآورشد: نامه ای با امضاء وزیرعلوم به وزیر كشور ارسال و تقاضا شده كه به نیروی انتظامی و سایر زیر مجموعه ها دستور داده شود تا در سوژه مقابله با تقلب علمی، اقدامات آشكارتر و متراكم تری انجام گیرد.
درخواست وزارت علوم از وزارت ارتباطات برای اجتناب از تبلیغ پایان نامه فروشی
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم اضافه كرد: همین طور به وزیر ارتباطات نامه زده و درخواست كرده ایم به شركت های تلفن همراه اطلاع دهند، تا از تبلیغ پایان نامه فروشی و تقلب در تهیه آثار علمی اجتناب شود.
ارسال نامه به اپراتورهای تلفن همراه
وی افزود: همین طور به صورت مستقیم به اپراتورهای موبایل نامه زده و مفاد قانون را یادآوری كرده و به آنها اطلاع داده ایم كه تبلیغ موسسات و سایر انواع خبرهایی كه به نحوی به تقلب در تهیه آثار علمی دامن بزند، جرم است و قانون برای آنها مسئولیت كیفری مشخص كرده است.

1397/09/07
18:24:07
5.0 / 5
4980
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
devsoft