سه ایراد رئیس سازمان كارآفرینی به سورپرایز وزیر جوان

سه ایراد رئیس سازمان كارآفرینی به سورپرایز وزیر جوان

توسعه نرم افزار: رئیس سازمان ملی كارآفرینی معتقد می باشد به سورپرایز پستی آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سه ایراد وارد است كه باید در ارتباط با آن تصمیم گیری شود و در صورتیكه قصد اجرایی شدن این طرح وجود داشته باشد باید برای آنها فكری جدی كرد.


حسین سلاح ورزی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در شرایطی كه فعالان اقتصادی در هفته های گذشته نگران ارتباط میان تكنولوژی های جدید و فضای اقتصادی ایران بودند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طرح سرویس پست پلاس را بعنوان یك سورپرایز مطرح كرده و این مساله بعنوان یك دستاورد مهم در این حوزه معرفی شده است.
بگفته وی در این ادعا كه این فناوری صرفا در اختیار تعداد معدودی از كشورها قرار دارد، بنظر می رسد صحبتی بسیار غیردقیق انجام شده است، برای اینكه فناوری آن در اختیار خیلی از كشورها و افراد قرار دارد.
رئیس سازمان ملی كارآفرینی با اشاره به اینكه آنچه كه در كشورهای توسعه یافته رخ داده ایجاد یك اكوسیستم پست پهپادی است، توضیح داد: راه اندازی این فناوری در ایران نیازمند یك زنجیره تامین نیرومند برای تضمین ایمنی و كارآیی و یك بازار كارآمد برای سودآور كردن این خدمات و البته زیرساخت های كافی برای اجرای چنین طرحی است؛ بدین جهت بنظر می رسد شركت پست كه در سال های گذشته در اجرای كامل خدمات خود نیز با محدودیت هایی مواجه بوده، ورود انحصاری اش به این بحث چندان به مصلحت كشور نباشد.
سلاح ورزی با تاكید بر این كه در صورت نهایی شدن اجرای چنین برنامه ای سه ایراد اساسی به طرح وزیر وجود دارد، توضیح داد: از صحبت های مطرح شده باید این طور استنباط نماییم كه مقررات گذار، آسمان تهران را به روی پرواز تجاری پهپادها گشوده است كه این تصمیم عمیقا بر فضای كسب وكار كوریری (خدمات حمل بار و بسته) ایران تاثیر می گذارد؛ بدین جهت انجام این كار باید با اطلاع رسانی در زمان قبلی و مهم تر از آن با ستاندن نظر مشورتی بخش خصوصی در قالب اعطای این امتیاز صورت می گرفت.
وی افزود: دومین ایراد این طرح، ارائه ی این امتیاز به صورت انحصاری به شركت پست است كه مصداق امتیازات ناعادلانه در تجارت و كسب وكار به حساب می آید.
رئیس سازمان ملی كارآفرینی درباره سومین ایراد این طرح نیز اظهار داشت: اگر قرار بود چنین امتیاز مهمی در تهران به فعالان كوریری و پستی داده شود، طبق قانون بهبود فضای كسب وكار وقتی باید به یك شركت دولتی ارائه می شد كه شركت های خصوصی قادر به انجام این كار نباشند یا علاقه ای به انجامش نداشته باشند؛ در صورتیكه هیچ اطلاع رسانی دراین زمینه برای دریافت نظر بخش خصوصی صورت نگرفت.
سلاح ورزی اشاره كرد: امروز بازار خدمات پستی در ایران گرفتاری های زیادی دارد كه كارهای غیررسمی و زیرزمینی جزئی از آن محسوب می شود. انتظار ما این است كه اگر قصد تغییر این شرایط وجود دارد، رویكرد در مدیریت هوایی تغییر كرده و زمینه برای شفاف سازی و اصلاح این بازار غیررسمی فراهم گردد تا در نتیجه آن این صنعت و محیط كسب وكار نسبت به گذشته بهبود یابد.
به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، پنج شنبه هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خبری كه از چند روز قبل وعده آنرا داده بود اعلام نمود كه انتقال بسته های پستی با پهپاد در ایران فراهم گشته است و شركت ملی پست محوریت اجرای این برنامه را در اختیار خواهد داشت.
منبع:

1398/09/23
22:08:29
5.0 / 5
4444
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
devsoft