آلودگی های اینترنتی افزایش یافت

آلودگی های اینترنتی افزایش یافت

به گزارش توسعه نرم افزار گزارش های منتشره از آلودگی های اینترنتی حاكی از افزایش بات ها و صدمه پذیری های گزارش شده در مهرماه در مقایسه با ماه گذشته است.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، مركز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای كامپیوتر ای) آمار آلودگی یك سال گذشته كشور را منتشر نموده است. در نمودارهای زیر تعداد بات نت ها و صدمه پذیری هایی كه در ماه های اخیر تا آخر مهر ماه سال جاری ثبت شده، قابل مشاهده می باشد. منحنی distinct تعداد IPهایی را نشان داده است كه برای آنها حداقل یك مورد گزارش آلودگی ثبت شده و منحنی total مجموع كل آلودگی های این IPها را نمایش می دهد.
بات نت (Botnet) شبكه ای از چندین كامپیوتر است كه مخفیانه و بدون اطلاع صاحبانشان، توسط یك بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل های هرزنامه تحت كنترل گرفته شده است. در مهرماه، در مجموع هشت میلیون و ۲۹۹ هزار و ۳۵۹ بات گزارش شده است. تعداد بات ها تا خردادماه كمتر از ۵.۵ میلیون بوده، در ماه های تیر و مرداد افزایش داشته و به ۱۰ میلیون هم رسیده است.


همینطور صدمه پذیری (Vulnerability) به مفهوم ضعف در روش های امنیتی سیستم، كنترل های داخلی، یا پیاده سازی است، كه می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد. در مهر ماه، شش میلیون و ۹۲۴ هزار و ۲۶۰ صدمه پذیری گزارش شده است. تعداد صدمه پذیری ها باآنكه در مقایسه با شهریور كه پنج میلیون بوده افزایش داشته، اما در مجموع در یك سال گذشته، تعداد صدمه پذیری ها روبه كاهش بوده است.


منبع:

1398/08/03
22:39:33
5.0 / 5
4620
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
devsoft