اینترنت آزاد و قبض های سرسام آور برای زائرین

اینترنت آزاد و قبض های سرسام آور برای زائرین

به گزارش توسعه نرم افزار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود با عنایت به اعتراض زائرین اربعین نسبت به هزینه های بالای اینترنت آزاد، احتمال محاسبه دیتای مصرفی به صورت بسته های اپراتورها وجود دارد.


‏به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، در روزهای اربعین حسینی، علاوه بر برنامه ریزی های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباطات در كربلا به زائرین، هر یك از اپراتورها هم اقدامات ویژه ای مختص این ایام برای كاربران در نظر گرفته بودند.
سال قبل محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اعلام نموده بود با عنایت به كاهش نرخ مكالمه از ایران به عراق، استفاده از سیمكارت عراقی به صرفه تر از رومینگ است. وی همینطور با اشاره به مشكلات افزایش هزینه دیتای سیمكارت های ایرانی در عراق، اظهار داشته بود: با افزایش نرخ ارز، استفاده از خدمات رومینگ و بخصوص رومینگ دیتا بسیار گران خواهد بود.
چندی قبل هم آذری جهرمی با اشاره به نرخ بالای سرویس رومینگ برای زائرین اربعین، اظهار كرده بود: رومینگ سرویس گرانی است و به علت بالا بودن نرخ خدمات رومینگ در عراق سفارش می شود مردم از سیمكارت عراقی استفاده كنند. البته او بعد از آن، با عنایت به نرخ های اعلام شده برای رومینگ اپراتورها، نوشته بود: برای مكالمه سیمكارت های ایرانی نرخ مناسب تری دارند و برای اینترنت سیمكارت های عراقی.
البته درحالی كه وزیر ارتباطات به كاربران سفارش كرده بود درحالی كه مكالمه با سیمكارت های ایرانی ارزان تر است، اما بهتر است برای اینترنت از سیمكارت های عراقی استفاده كنند كه در مقایسه با تعرفه های رومینگ سیمكارت های ایرانی به صرفه تر هستند، اما اینترنت در كشور عراق و سیمكارت های این كشور با مشكلاتی روبه رو بود.
از طرفی اینترنت آزاد برای هر یك از اپراتورهای ایرانی، به ازای هر مگابایت ۸۵۰ تومان بوده كه با احتساب هر گیگابایت (۱۰۲۴ مگابایت) مبلغی معادل ۸۷۰ هزار تومان می شود؛ در حالیكه اپراتورها با عرضه بسته های اینترنتی و سفارش به كاربران به استفاده از این بسته ها، تلاش در كاهش این هزینه داشتند، بدین ترتیب هر گیگابایت اینترنت در بسته های اپراتورها ۱۵۰ هزار تومان بود كه در مقایسه با اینترنت آزاد، هزینه كمتری محسوب می شد.
در حالی كه ترافیك دیتای مبادله شده در روزهای اربعین، امسال به نسبت سال قبل رشد ۱۵۰ درصدی (۱.۵) برابری داشته است. تعداد مشتركین رومر دیتا هم نسبت به اربعین سال قبل به میزان ۱۴۰ درصدی(۱.۴) برابری افزایش داشته است. با این حال، به نظر می آید بعضی از كاربران بدون خریداری بسته، از اینترنت آزاد سیمكارت های ایرانی خود بهره برده و این مورد باعث تحمیل هزینه های بسیاری برای آنها شده است. در این راستا وزیر ارتباطات در توییتر نوشت: خدمت به زائرین اربعین شرف ماست. دیشب با ۳۰ زائر درباره كیفیت خدمات ارتباطی صحبت كردم، گلایه اصلی اینترنتی است كه خارج از بسته و با نرخ آزاد محاسبه شده است. از اپراتورها می خواهم با كسب رضایت سهامداران عمده خود، همه مصارف را در چارچوب بسته محاسبه و پول های اخذشده را به زائرین بازگردانند.
هرچند بعضی از كاربران توییتری معتقدند آنچه باعث اعتراض زائرین شده، هزینه اینترنت خارج از بسته نبوده، بلكه قبوض چندصدهزار تومانی، بسته های اینترنتی گران و بی كیفیت، آنتن دهی نامطلوب و مسائلی از این دست را از مشكلات اصلی دانستند. برخی دیگر هم معتقدند در صورتیكه به كاربران اعلام شده از بسته آزاد استفاده می نمایند، دیگر دلیلی ندارد كه هزینه اینترنت آزاد برای آنها به صورت بسته های اینترنتی محاسبه شود و درصورتی كه اعلام نشده كه اینترنت آزاد برایشان محاسبه می گردد، اپراتورها هستند كه باید جریمه شوند.
منبع:

1398/07/28
16:42:29
5.0 / 5
4837
تگهای خبر: اینترنت , برنامه , خدمات , خرید
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
devsoft