در گفت وگو با توسعه نرم افزار اعلام شد

نهایی شدن پروانه اپراتورها در انتظار ورود به صحن كمیسیون تنظیم مقررات، ارائه ۴ درخواست بخش خصوصی

نهایی شدن پروانه اپراتورها در انتظار ورود به صحن كمیسیون تنظیم مقررات، ارائه ۴ درخواست بخش خصوصی

توسعه نرم افزار: رئیس سازمان فضایی ایران از رفع ابهامات پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای آگاهی داد و اظهار داشت: با نهایی شدن پروانه فعالیت اپراتورها، در فاز اول اپراتورها از ماهواره های سایر كشورها برای ارائه خدمات بهره مند می شوند و در گام بعدی بهره مندی اپراتورها از توان داخلی است.


دكتر مرتضی براری در گفت و گو با ایسنا درباب صدور پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای با تاكید بر اینكه این پروانه در سازمان فضایی ایران تدوین شده است، اضافه كرد: پروانه های فعالیت اپراتورهای خصوصی جهت بررسی به كمیسیون سازمان تنظیم مقررات ارسال شده و ایراداتی از طرف این كمیسیون به ابهامات این پروانه وارد شده است.
وی افزود: هم اكنون این ابهامات برطرف شده و در دستور كار جلسات كارشناسی كمیته تخصصی سازمان تنظیم مقررات قرار گرفته است. با نهایی شدن در این نشست، پروانه فعالیت اپراتورهای خصوصی، در صحن كمیسیون تنظیم مقررات مطرح خواهد شد.
براری اظهار نمود: با عنایت به فرصت اقتصادی كه ماهواره های سنجشی می توانند ایجاد كنند، این زمینه می تواند پذیرای حتی شركت های فعال در این حوزه باشد و آنها قادر خواهند بود تا خدمات خودرا به سایر كشورها عرضه كنند.
رئیس سازمان فضایی ایران از ارائه درخواست شفاهی ۴ شركت بخش خصوصی برای فعالیت در زمینه اپراتور ماهواره های سنجشی آگاهی داد و ابراز امیدواری كرد كه در آینده نزدیك پروانه فعالیت این اپراتورها تصویب شود و بخش خصوصی بتواند در حوزه ماهواره های سنجشی هم وارد شود و هم سرمایه گذاری كند.
وی، داده های دریافتی از ماهواره های سنجشی را موتور محرك توسعه كسب و كارها و ارائه خدمات به جامعه دانست و افزود: امیدواریم بزودی زمینه حضور اپراتورهای خصوصی در كشور فراهم گردد.
براری در عین حال با تاكید بر اینكه صدور پروانه فعالیت اپراتورهای سنجشی به بررسی های كارشناسی نیاز دارد، اظهار داشت: بدین جهت نیاز است تا این بحث ها صورت گیرد و ما منتظر وارد شدن این پروانه به صحن كمیسیون سازمان تنظیم مقررات هستیم.
رئیس سازمان فضایی در پاسخ به این سوال كه در صورت نهایی شدن پروانه ها آیا از ماهواره های بومی استفاده می شود یا مبادرت به خرید ماهواره می شود، پاسخ داد: برنامه ما این است كه در فاز اول از ماهواره سنجشی سایر كشورها استفاده نمائیم و این تجربه ای است كه در صنعت هوایی كسب كردیم.
وی افزود: در صنعت هوایی از ظرفیت سایر كشورها استفاده شد، به شكلی كه هواپیما نداشتیم؛ اما شركت های هواپیمایی شكل گرفتند و نیازهای جامعه را برطرف كردند و مسافران ایرانی با هواپیماهای خارجی سرویس دریافت می كنند.
براری افزود: بر این اساس در فاز اول، اولویت ما این است كه با استفاده از ماهواره های دیگر كشورها خدمات را ارائه نماییم و در آینده به دنبال این هستیم كه این اپراتورها با استفاده از شركت های بومی كه در حوزه ساخت ماهواره های سنجشی فعال می باشند، بتوانند ماهواره های مورد نیاز خودرا از صنعت داخلی استفاده كنند.
بگفته وی، اولویت سازمان فضایی، استفاده اپراتورها از توان داخلی است.
منبع:

1398/04/24
14:00:28
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: برنامه , تخصص , توسعه , خدمات
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
devsoft