گزیده اخبار اقتصادی دوشنبه

دلالی كسب و كار پررونق بازارهای اقتصادی ایران

دلالی كسب و كار پررونق بازارهای اقتصادی ایران

به گزارش توسعه نرم افزار در سال های اخیر اقتصاد ایران با پدیده دلالی بیشتر از گذشته دست و پنجه نرم می كند. دلالی توانسته بازارهای مختلف همچون ارز، مسكن، خودرو و حتی شكر را از مسیر اصلی خود خارج كند و قیمت های نجومی را برای آنها به ارمغان بیاورد.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی امروز حكایت از آن دارد عموم خواندگان اخباری در زمینه قیمت مواد غذایی، حضور دلالان در بازارهای مختلف، شرایط بازار مسكن، تصمیمات حقوقی در زمینه دریافتی كارگران، ماجرای دنباله دار واردكنندگان و خودروسازان، افزایش قیمت آب بها در قبوض مصرف كنندگان، ظهور صادركنندگان به واسطه درآمدهای ارزی، واكاوی علل رشد منفی ۷.۹ درصدی در بخش صنعت و نرخ ارز را مورد توجه و پیگیری قرار دادند.
در ابتدای سال قبل بود كه به واسطه نوسانات قیمت ارز و كاهش قدرت پول ملی بازارهای مختلف گرفتار نوسانات قیمتی شد و این مورد در محصولات خوراكی خروجی بیشتری به همراه داشت دولت در آن زمان برای كنترل بازار ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات انواع كالا به خصوص واردات كالاهای اساسی در نظر گرفت كه با گذشت زمان بررسی ها حكایت از آن داشت كه ارز ۴۲۰۰ آن طور كه باید در كنترل بازار و مدیریت قیمت تأثیرگذار عمل نكرد و بعنوان یارانه پنهان و رانت به جیب برخی افراد به خصوص دلالان واریز می شد كه با گذشت زمان دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی از خیلی از كالاها و همینطور واردات كالاهای اساسی حذف نمود و به دنبال آن است تا ما به تفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی تا ارز نیمایی از راه دیگر به جیب عموم مردم واریز نماید تا از دلالی برخی افراد جلوگیری كند.
بررسی ها در بعضی از بازارها همچون شكر، حكایت از آن دارد كه با وجود آنكه قیمت مصوبی برای شكر در نظر گرفته شده اما این محصول با قیمتی در حدود دو برابر قیمت مصوب به دست مصرف كننده نهایی می رسد كه یك حساب سرانگشتی حكایت از آن دارد كه از اوایل اسفند ماه سال قبل تاكنون حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان سود غیرقانونی به جیب دلالان بازار شكر رفته است. این مورد در حالی رخ داده كه در ایام پایانی سال قبل پیش از آنكه قیمت شكر به یك باره در سطح بازار افزایش پیدا كند برخی افراد خبر از افزایش قیمت شكر می داند كه بررسی این موارد در كنار یكدیگر گواه این مورد را می دهد كه برخی افراد در بازار شكر به دنبال گرانی و كسب سود از دلالی شكر را داشتند.
رشد فروش مسكن در آینده نزدیك
یكی از اخبار مورد توجه عموم افراد در بین خبرهای اقتصادی و بسته اقتصادی ایسنا اخبار در رابطه با بازار مسكن می باشد كه با وجود آنكه قیمت مسكن به صورت میانگین در فروردین ماه به متری ۱۱ میلیون تومان رسیده اما همچنان این بازار به علت آنكه یكی از نیازهای اولیه خانوار به حساب می آید دارای ارزش قابل توجهی در بین عموم افراد است. در ایام گذشته بررسی از بازار مسكن حكایت از آن داشت كه میزان خرید و فروش در این بازار به شدت افت كرده و قیمت ها با وجود داشتن حباب قیمتی به بالاترین سطح ممكن رسیده و این مورد عاملی شده بود تا فروشندگان قدرت تصمیم گیری برای عرضه مسكن خویش را نداشته باشند.
این موارد در حالی مطرح می شود كه یك كارشناس بازار مسكن معتقد است حد مقاومت سازندگان به آخر رسیده است و مجبورند در ماه های آینده واحدهای خویش را عرضه كند سعید آسویار بر این باور است از آخر اردیبهشت معاملات افزوده می شود اما رشد یكباره قیمت رخ نمی دهد بلكه در طول سال های آینده قیمت مسكن به تدریج افزایش می یابد این گفته این كارشناس در حالی مطرح می شود كه از چند روز آینده ماه مبارك رمضان شروع می شود و عموماً در ماه مبارك رمضان میزان تقاضا در عموم بازارها به جز بازار اقلام خوراكی به شدت كاسته می شود و از جانب دیگر نكته مهم آن است كه متقاضیان مسكن به واسطه كاهش قدرت خرید خانوار آن چنان توان خرید مسكن را ندارند.
بسیاری از افرادی كه خواستار تهیه یك مسكن كوچك هستند كارگران بوده كه در ایام گذشته شورای عالی كار مصوب كرد تا حق مسكن كارگران از ۴۰ هزار تومان به صد هزار تومان افزایش یابد كه این مهم از جانب وزارت كار برای دریافت تأیید دولت به هیئت دولت ارسال شده كه متأسفانه به علت تأخیر این افزایش حق مسكن در فیش فروردین ماه حقوق تمام كارگران اعمال نشده است.
خودروهایی در ثبت شكایت ركورد زدند
نیمه اول سال قبل بود كه به واسطه برخی اتفاقات در صنعت و اقتصاد ایران شركت های خودروسازی و وارد كننده نتوانستند به تعهدات خود عمل كنند و تا حدودی نارضایتی عمومی خریداران را به همراه داشت وارد كنندگان به علت آنكه سامانه ثبت سفارش و درهای گمرك به واردات خودرو بسته شده بود نتوانستند به تعهدات خود عمل كند و در حدود ۱۳ هزار خودرو در گمركات كشور خاك می خورند و این در شرایطی است كه هیئت دولت در زمستان سال قبل مصوب كرد تا خودرو های كه مشكل قانونی ندارند از گمركات ترخیص شوند اما تا به این لحظه بدنه اجرای دولت در این زمینه اقدامی نكرده و جای سوال دارد كه چرا بدنه اجرای دولت مصوبه قانونی هیئت دولت را اجرایی نمی كند از جانب دیگر خیلی از این نارضایتی ها از جانب شركت های خودروساز داخلی انجام شده كه این شركت ها از سال قبل با شرایط كاهش تولید مواجه گشتند و با وجود آنكه با این مهم دست و پنجه نرم می كردند و نتوانستند به تعهدات گذشته خود عمل كند دولت آنها را موظف كرد تا عرضه فوری محصولات را در چارچوب طرح های فروش فوری به اجرا دربیاورد. حال با این تفاسیر یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از ثبت حدود ۱۱ هزار شكایت از خودروسازان و وارد كنندگان خودرو در سال گذشته اطلاع داد كه ۸ هزار پرونده به سازمان تعزیرات حكومتی ارسال شده است. حال نكته قابل توجه آن است كه در ایام پایانی سال قبل رئیس سازمان پشتیبانی از مصرف كننده و تولید كننده به علت آنكه بعضی از شركت های خودروسازی به تعهدات خود عمل نكرده بودند فرصتی سه روز برای پاسخگوی به تعهدات به آنها داده بود اما تا به امروز مشخص نشده كه چه سرنوشتی برای این شركت های خودروسازی در نظر گرفته شده و به نظر می آید با گذشت حدود دو ماه از این فرصت همچنان مهلت سه روزه آنها پابرجا است.
گرانی درمان درد پرمصرفی نیست
در حاشیه بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ بود كه وزارت نیرو برای كاهش مصرف برق و آب برنامه های مختلفی همچون افزایش قیمت مصرف انرژی برای پرمصرف ها و تغییر الگوی مصرف را در دستور كار قرار داد در آن زمان پیشنهاد شد كه تنها با افزایش قیمت آب و برق نمی توان از مصرف پر مصرفان كاست و باید برنامه های دیگر در دستور كار قرار داد كه در مجموع عموم پیشنهادها به صورتی بود كه پر مصرفان را از افزایش مصرف باز نمی داشت چونكه عموم افراد پر مصرف افرادی بودند كه توان پرداخت قبض آب و برق و جریمه آنرا داشتند.
حال روز گذشته اعلام گردید برای پر مصرفان ۲۳ درصد افزایش هزینه مصرف برق از آغاز اردیبهشت ماه در نظر گرفته شده است كه داریوش مختاری كارشناس منابع آبی اعتقاد دارد كه افزایش قیمت آب شهری با سازوكار پلكانی یا صرفاً برای پر مصرف ها به تنهایی نمی تواند سبب كاهش مصرف شود بلكه این راهكار در كنار سایر راهكارهای مدیریت مصرف آب شهری بخصوص فرهنگ سازی مصرف درست آب پاسخگوی بحران فزاینده آب شهری در ایران است.

ظهور ۶۴۴۷ صادركنندگان جدید در سال ۹۷
در سال قبل به واسطه رشد ارزش دلار خیلی از افراد حضور در بازارهای صادراتی را تجربه كردند و حتی عاملی شد تا نیاز بازار داخلی در راه صادرات كالا و محصولات قرار بگیرد كه كاهش حجم عرضه و افزایش قیمت در بازار داخلی رقم خورد، این اتفاق در حالی رخ داده كه محمدرضا مودودی- سرپرست سازان توسعه تجارت ایران سال قبل ۶۴۴۷ صادركننده جدید حقیقی و حقوقی ظهور كردند كه این افراد در مجموع ۵.۴ میلیارد دلار صادرات انجام دادند.
وی اضافه كرد: این آمار نشان داده است كه بیشتر این صادرات با هدفی به جز بازگشت ارز صورت گرفته، چونكه در همین سال میزان صادرات صادركنندگان اصلی و با سابقه كاهش داشته است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت تصریح كرد كه از این میان تنها ۴۴۵ فرد و شركت، صادرات بیشتر از یك میلیون دلار داشته اند و مابقی، صادراتی كمتر از یك میلیون دلار انجام داده اند و این به معنای آن است كه بخش عمده ای از این صادرات با هدف بازگشت ارز به كشور صورت نگرفته است.

دلار بانكی چند؟
روند صعودی نرخ ارز در ایام اخیر، امروز هم ادامه یافت و قیمت فروش دلار در صرافی های مجاز نسبت به روز گذشته ۵۰ تومان افزایش داشته است. امروز (۹ اردیبهشت) بانك ها هر دلار آمریكا را به قیمت ۱۳ هزار و ۷۸۰ تومان می خرند و قیمت خرید یورو هم در شعب ارزی بانك ها به ۱۵ هزار و ۳۷۷ تومان بوده است.
قیمت خرید ارز در بانك ها چند روزی است كه با افزایش همراه بوده و امروز هم قیمت خرید دلار ۸۰ تومان افزایش داشته، چونكه نرخ خرید دلار در روز گذشته ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است. امروز بانك ها هر پوند انگلیس را هم ۱۷ هزار و ۸۱۹ تومان خریداری می كنند.
از سوی دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانك ها هنوز از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به صورتی كه قیمت فروش ارز مسافرتی در بانك ها ۱۶ هزار و ۱۵۰ تومان اعلام شده كه با احتساب كارمزد به حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد.
ین در حالی است كه نرخ خرید یورو در صرافی های مجاز بانك مركزی ۱۵ هزار و ۸۹۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۵ هزار و ۹۹۰ تومان است كه نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته است. این صرافی ها همینطور امروز هر دلار آمریكا را ۱۴ هزار و ۹۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۱۹۰ تومان می فروشند.

منبع:

1398/02/10
13:38:29
5.0 / 5
4801
تگهای خبر: آمریكا , برنامه , توسعه , خرید
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
devsoft