دوربینی که از مخفی ترین اجزای اشیا عکس می گیرد

دوربینی که از مخفی ترین اجزای اشیا عکس می گیرد

به گزارش توسعه نرم افزار، محققان دانشگاه های ام آی تی و مینه سوتا دوربین جدیدی ساخته اند که با استفاده از طول موج تراهرتز قادر به عکسبرداری از دوربین اشیا و ثبت دقیق ترین جزئیات آنهاست.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از نیواطلس، این سیستم جدید تصویربرداری در اسکنر دوربین های امنیتی و هم در انواع حسگرها قابل استفاده و نصب است.
بدین منظور از فناوری تشعشعات رادیوهرتز استفاده شده که مبتنی بر استفاده از طول موجی درخلال امواج ماکروویو و نور قابل مشاهده می باشد. استفاده از این فرکانس ها دستگاههای فعلی تصویربرداری را متحول می کنند و نفوذ به درون انواع اشیا و وسایل را ممکن می کنند.
مزیت مهم این روش یونیزه نشدن در حین تشعشع و هم افزایش ایمنی افراد و صدمه نرسیدن به سلامتی آنها است. تا پیش از این هم جهت استفاده از فناوری مذکور سعی شده بود، اما گران بودن، کندی و نیاز به استفاده از آن در شرایط خاص مشکلاتی را به وجود آورده بود. اما سرانجام چاره ای دقیق، سریع و قابل استفاده در دما و فشار عادی محیط به دست آمده که هزینه زیادی هم دربر ندارد.
بخش اساسی این سیستم به نقاط کوانتومی معروف است که مبتنی بر استفاده از ریز ذراتی برای برخورد با امواج تراهرتز و تبدیل آنها به آشکارسازهای قابل استفاده در دوربین های معمولی است. همچون بخش های این سیستم میتوان به یک لایه طلا در مقیاس نانو با شکاف های باریک، لایه نقاط کوانتومی و در نهایت سنسور CMOS اشاره نمود که نور مرئی تابانده شده توسط نقاط کوانتومی بعد از برخورد با امواج تراهرتز را دریافت می کنند. ازاین فناوری در آینده میتوان در شبکه های نسل ششم تلفن همراه برای ارتقای سرعت و کیفیت تبادل داده ها هم استفاده نمود.

1401/08/17
08:57:52
5.0 / 5
206
تگهای خبر: دوربین , سیستم , شبكه , فناوری
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
devsoft