رییس سازمان فضایی اعلام كرد

مدیریت و حکمرانی بدون حضور در عرصه فضا امکان پذیر نیست

مدیریت و حکمرانی بدون حضور در عرصه فضا امکان پذیر نیست

به گزارش توسعه نرم افزار، رییس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: مدیریت، حکمرانی و تامین امنیت کشورها بدون حضور در عرصه فضا و استفاده از پایش های ماهواره ای در سطح زمین امکان پذیر نیست و امروزه منابع فضایی را در اختیار کشورها قرار دادن و رقابت بر سر سلطه در فضا از حالت انحصاری خارج شده و همه کشورها به جهت اینکه آینده خودرا بسازند، ناگزیر از استفاده از مواهب فضا هستند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، دکتر حسن سالاریه در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا ۱۴۰۱ ضمن تبریک شروع هفته جهانی فضا؛ آزمون موفقیت آمیز زیرمداری بلوک انتقال مداری سامان و عملکرد موفق تمامی اجزای زیرسیستم این سامانه در آستانه هفته جهانی فضا را نقطه عطفی برای حوزه فضایی کشور عنوان نمود.
وی درباب اهمیت و نقش علوم و فناوری فضایی در بهبود شرایط زندگی و توسعه پایدار، اظهار داشت: فضا جزء لاینفک زندگی امروز و آینده بشر است. هر کشوری که می خواهد در راستای توسعه پایدار عمل کند، ناگزیر باید به سمت فضا حرکت نماید. مدیریت شهری و روستایی، مدیریت منابع آبی، منابع کشاورزی، معدنی، محیط زیست، ارتباطات، علوم و اکتشافات نوین، شناسایی منابع طبیعی در سایر کرات و مهیا کردن شرایط مناسب جهت زندگی بشر در آینده، بدون بهره برداری از فضا میسر نخواهد بود.
سالاریه اشاره کرد: هم اکنون، مدیریت، حکمرانی و تامین امنیت کشورها بدون حضور در عرصه فضا و استفاده از پایش های ماهواره ای در سطح زمین امکان پذیر نیست. امروزه منابع فضایی را در اختیار کشورها قرار دادن و رقابت بر سر سلطه در فضا از حالت انحصاری خارج شده و همه کشورها به جهت اینکه آینده خودرا بسازند، ناگزیر از استفاده از مواهب فضا هستند.
رییس سازمان فضایی ایران افزود: این سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران نیز به عنوان نهادهای حاکمیتی در عرصه فضا در کشور تاسیس شده اند و دستیابی به فناوری بومی فضایی همچون ماموریت های جدی این دو نهاد است. همچنین، خیلی از نهادها و شرکت های خصوصی نیز در این حوزه شکل گرفته و به ارائه خدمات می پردازند.
به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی، وی اشاره کرد: هر جایی که صنعتی پیشرفت کرده است، یکی از عوامل پیشران آن صنعت فضایی بوده است و سرریز فناوری فضایی در همه عرصه ها و صنایع به کار می آید. صنعت فضایی به سبب ماهیت بین رشته ای آن از جذاب ترین عرصه ها برای جذب نیروی انسانی نخبه است و جذب، به کارگیری و پشتیبانی از نیروهای نخبه از برنامه های اصلی سازمان و پژوهشگاه است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تقدیر از تیم المپیاد نجوم ایران که توانسته بود مقام های اول و دوم المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک سال ۲۰۲۲ را کسب کند، اظهار داشت: سازمان و پژوهشگاه فضایی ایران خانه این جوانان نخبه کشور است و ما با علاقه فراوان برای حمایت و همراهی آنها از هیچ تلاشی فروگذار نیستیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در سالهای اخیر باتوجه به تغییر سبک زندگی مردم، توجه به ماهیت علم، ترویج و جاری سازی آن در زندگی تمامی اقشار جامعه به عنوان یک نیاز اساسی شناخته شده است. در عصر حاضر نیز مردم بیش از گذشته متأثر از یافته ها و تحولات علمی و فنی هستند و علم و تکنولوژیهای جدید با زندگی و آینده مردم گره خورده است، به این جهت ترویج علم حالا از نیازهای مهم و قابل توجه جامعه امروزی است.
سالاریه با تأکید بر این که مهم ترین هدف ترویج علم، ترویج تفکر علمی بمنظور ایجاد زمینه مناسب برای همگانی کردن علم است، اظهار داشت: امروزه علم و فناوری یکی از ابزارهای کلیدی توسعه کشورها شمرده می شود و ترویج علم پلی است میان ادبیات علمی و گفتمان عامه مردم. به زبان ساده، ترویج علم ابزاری است برای پیوند و برقراری ارتباط میان جامعه و جهان علم.
به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا ۱۴۰۱ با شعار فضا و توسعه پایدار، بدون حضور خبرنگاران بامداد روز سه شنبه، ۱۲ مهر سال جاری با حضور تعدادی از اساتید، نخبگان و متخصصان حوزه فضایی کشور اجرا شد. در این مراسم نیز از مهندس احمد دالکی به خاطر یک عمر کارهای باارزش علمی و ترویجی در زمینه فضایی تقدیر گردید.
منبع:

1401/07/14
13:00:59
5.0 / 5
153
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
devsoft