رئیس مركز ملی فضای مجازی:

خلا توسعه امنیتی باعث جذب نیروهای متخصص ایرانی شده است

خلا توسعه امنیتی باعث جذب نیروهای متخصص ایرانی شده است

رئیس مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: لطمات سایبری در کشورهای توسعه یافته چیزی حدود۱۰۰ میلیارد دلار در سال است و این خلا توسعه امنیتی در جهان سبب شده که کشورهای توسعه یافته مبادرت به جذب نیروهای متخصص دیگر کشورها همچون کشور ایران کنند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، پنجمین کنفرانس ظرفیت امنیت شبکه ملی اطلاعات با هدف آشنایی حاکمیت با توانمندی های شرکتهای خصوصی در حوزه امنیت شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات روزهای پنجم و ششم مرداد ماه برگزار گردید. دومین روز از کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات با مبحث «امنیت، تاب آوری و پایداری» امروز پایان یافت.
در این مراسم، سیدابوالحسن فیروز آبادی -دبیر شورایعالی فضای مجازی- ضمن مهم شمردن بحث فضای امنیت در جامعه، بیان نمود: در تمام حکومت ها و دولت ها امنیت در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است، به صورتی که تمامی آحاد جامعه هم در ارتباط با بحث امنیت احساس مسئولیت می کنند.
وی ضمن اشاره به توسعه صنعت ICT در خیلی از کشورها، اشاره کرد: میزان لطمات امنیتی از نظر سایبری در کشورهای توسعه یافته چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار در سال است، که این خلا توسعه امنیتی در جهان سبب شده که کشورهای توسعه یافته مبادرت به جذب نیروهای متخصص دیگر کشورها همچون کشور ایران کنند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی همینطور در ارتباط با بازار حوزه امنیت در صنعت ICT تاکید کرد: ما باید بتوانیم بازار حوزه امنیت را بزرگ نماییم و بزرگ کردن بازار، تنها با افزایش ایجاد نقش ها و وسعت دادن به ساختارها در بخش دولتی و خصوصی اتفاق می افتد.
اگر امنیت به درستی فراهم نباشد، صدمه پذیری بیشتری اتفاق می افتد
عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم ضمن قدردانی از برگزاری این کنفرانس که باعث همفکری و هم افزایی در جهت توسعه امنیت در بخش ICT خواهد شد، اظهار نمود: حالا ارتباطات و فناوری اطلاعات یک مقوله اجتماعی است و تمام جوانب زندگی بشر را تحت تأثیر خود قرار داده و در تمام اقشار مختلف جامعه وابستگی های گوناگونی را به وجود آورده است، اگر امنیت به شکل درستی فراهم نباشد، صدمه پذیری بیشتری اتفاق می افتد.
وی با اعلان اینکه امنیت نه تنها یک نیاز برای متخصصین است بلکه امروزه به نیاز اجتماع و مردم تبدیل گشته است، اظهار داشت: اگر امنیت این فضا را نتوانیم تأمین نماییم، بستر صدمه پذیری را برای کسب و کارها و عموم جامعه فراهم نموده ایم. این مساله به روز توسعه می یابد و دیگر یک مساله سازمانی نیست. در چنین شرایطی نقش دولت و حاکمیت بعنوان حافظ مردم این است که فضا را برای مردم و کسب و کارها امن کنند، چونکه جامعه جهت استفاده از این فضا به امنیت نیازی جدی دارد و ما موظف هستیم برای این مورد برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور با اعلان اینکه در حوزه تولیدات بومی و تجهیزات امنیتی نسبت به سالهای قبل پیشرفت های قابل ملاحظه ای را داشته ایم، بیان نمود: هم اکنون برای دسترسی به برخی تجهیزات امنیتی با محدودیت های زیادی مواجه هستیم، که جوانان کشور توانسته اند با تلاشهای خود خیلی از این کمبودها را جبران کنند و می توانند تهدیدات را به فرصت تبدیل کنند. الزامات دستیابی به این هدف، نظام ها و تقسیم کارهایی است که برای این مساله انجام شده است. اما این ها کفایت نمی کند و احتیاج به بازبینی دارد.
بازار کوچک به شکل نگرفتن بازار رقابتی بزرگ منجر می شود
زارع پور با اعلان اینکه یکی از نکاتی که در حوزه صنعت اهمیت دارد، بازار کوچکی است که داریم و این مساله به شکل نگرفتن بازار رقابتی بزرگ منجر می شود، اضافه کرد: بازارسازی یکی از اقدامات مهمی است که در این حوزه باید انجام گیرد. حتی اگر نیاز باشد باید یارانه ای در نظر گرفته تا محصولات حوزه امنیت در ابتدای راه از حمایت دولت استفاده کنند. خیلی از تجهیزات شبکه، قالب صادرات به کشورهای دیگر را دارند و بعضی از آنها در کشورهای صاحب فناوری مانند روسیه وجود ندارد و در مسافرت اخیر من به این کشور آنها دست یاری به سمت ما دراز کردند.
وی ادامه داد: بحث دیگر تربیت و پشتیبانی از نیروی انسانی است. باید بتوانیم در دستگاههای دولتی جایگاه مناسبی برای نیروهای کار حوزه امنیت در نظر بگیریم و در بالاترین سطح در دستگاه ها مرکز امنیت در نظر گرفته شود. تلاش ما در وزارت ارتباطات این است که شبکه ملی اطلاعات یک شبکه امن برای مردم و کسب و کارها باشد. حالا خیلی از ابزارها در دسترس می باشد اما مردم اطلاعی از آن ندارند و از آن استفاده نمی کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: امنیت یک مقوله بین بخشی است و نیازمند توجه تمام دستگاه ها است و باید همگی با محوریت مرکز ملی فضای مجازی دست به دست یکدیگر بدهیم تا بتوانیم حداکثر استفاده از فناوری اطلاعات برای تسهیل زندگی مردم را ببریم.
همینطور رسول جلیلی -رئیس دانشگاه شریف و عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی- درباره وضعیت نیروی انسانی متخصص افتا صحبت کرده و بر لزوم توجه جدی به آموزش و کوشش برای حفظ نیروی انسانی متخصص با تمهیداتی مانند اعطای بورس تحصیلی از مقطع کارشناسی توسط بخش خصوصی تاکید نمود.
در این کنفرانس پنل تخصصی با عنوان «اعتبارسنجی محصولات و تجهیزات افتا» هم برگزار شد؛ در این پنل نماینده هایی از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات، لابراتوار های امنیت در کشور، سازمان نظام صنفی کامپیوتری و همینطور نماینده افتای ریاست جمهوری حضور داشتند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه دبیر شورایعالی فضای مجازی از نمایشگاه که ظرفیت های داخلی و محصولات امنیتی بومی تولیدشده را به نمایش گذاشته بودند، بازدید به عمل آوردند.1401/05/07
13:39:29
5.0 / 5
413
تگهای خبر: آموزش , بازار , برنامه , تخصص
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
devsoft