برای نسل چهارم ؛

آنتن های کوچک و کم حجم تلفن همراه طراحی شد

آنتن های کوچک و کم حجم تلفن همراه طراحی شد

به گزارش توسعه نرم افزار محققان کشور موفق به طراحی آنتن کوچک و کم حجم، چندبانده و بازشکل پذیر تلفن همراه جهت پوشش اغلب باندهای فرکانسی مخابرات بدون سیم نسل چهارم شدند.به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، افشین شاه قلی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و پیاده سازی آنتن های بازشکل پذیر چندبانده مخابرات بدونسیم نسل چهارم با ساختارCRLH » اظهار داشت: طراحی آنتن کوچک و کم حجم تلفن همراه جهت پوشش اغلب باندهای فرکانسی مخابرات بدون سیم نسل چهارم به خصوص باندهای فرکانسی پایین ۷۰۰، ۸۵۰ و ۹۰۰ مگاهرتز را در این پروژه مورد هدف قرار دادیم.
وی اضافه کرد: در این پروژه، دو آنتن قابل استفاده در تلفن همراه طراحی شده که نخستین آنتن مبتنی بر آنتن تک قطبی است که ۱۰ باند فرکانسی نسل چهارم یعنی ۷۰۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰، ۲۱۰۰، ۲۳۰۰، ۲۵۰۰ و ۲۶۰۰ مگاهرتز را پوشش می دهد.
شاه قلی با اشاره به اینکه دومین آنتن ۷ باند فرکانسی ۷۰۰، ۸۵۰، ۹۰۰، ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰ و ۲۱۰۰ مگاهرتز را پوشش می دهد، اظهار داشت: با عنایت به رابطه معکوس بین فرکانس رزونانس و ابعاد آنتن و همینطور باند ۷۰۰ مگاهرتز که سخت ترین باند فرکانسی موجود در مخابرات بدون سیم است، این آنتن ها باند فرکانسی ۷۰۰ مگاهرتز را به صورت کامل پوشش می دهند.
وی اظهار داشت: این آنتن ها قابلیت تولید در مقیاس زیاد را دارند البته باید زیرلایه و دیودهای ورکتور آنها تأمین شوند. با تولید زیاد این آنتن ها، خواه ناخواه هزینه تولید به مراتب کاسته شده و امکان تجاری سازی آن وجود دارد.
وی افزود: استفاده ازیک سلول واحد CRLH در آنتن های پایه نظیر تک قطبی و F معکوس، تولید دو فرکانس رزونانس پایین تر از فرکانس کاری آنتن تک قطبی یا F معکوس می کند. استفاده از سلول واحد CRLH بازشکل پذیر سبب می شود فرکانس های تولیدی توسط سلول واحد، کل باندهای فرکانسی ۷۰۰، ۸۵۰ و ۹۰۰ مگاهرتز LTE را پوشش دهند.
این محقق با اشاره به اینکه ترکیب آنتن پایه و سلول واحد بازشکل پذیر، سبب پوشش اغلب باندهای فرکانسی مخابرات نسل چهارم می شود، اظهار داشت: باندهای فرکانسی میانی LTE و LTE-A، قابلیت استفاده در مخابرات بدون سیم نسل پنجم را دارد چون با عنایت به ابعاد آنتن ها، امکان مایمو کردن این آنتن ها در گوشی موبایل به صورت ۲ در ۲ و یا ۴ در ۴ در تبلت وجود دارد.
وی ضمن اشاره به نتیجه این طرح اظهار داشت: آنتن های طراحی و پیاده سازی شده قابل استفاده در صنعت ارتباطات در بخش مخابرات بدون سیم و به خصوص تلفن همراه و تبلت جهت پوشش اغلب باندهای فرکانسی LTE، LTE-A و برخی از باندهای فرکانسی میانی نسل پنجم است.
به گفته شاه قلی، طراحی شبکه بایاس بسیار ساده برای هر دو آنتن از دیگر نتایج این طرح به حساب می آید.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این طرحها نمونه داخلی و خارجی ندارند و قابلیت باز طراحی برای استفاده در باندهای فرکانسی بالای نسل چهارم و پنجم، از دیگر خصوصیت های این طرحها به شمار می روند.
شاه قلی تصریح کرد: بکارگیری بیشتر از یک سلول واحد در آنتن پایه. به صورت مثال درصورتیکه دو سلول واحد بارگذاری شود، تعداد فرکانس های ساخته شده پایین تر از فرکانس آنتن پایه، به چهار عدد می رسد که میتوان هر چهار سلول واحد را بازشکل پذیر فرکانس کرد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: پوشش کامل اغلب باندهای مخابرات بدون سیم نسل چهارم (۱۰ باند با استفاده آنتن تک قطبی پایه و ۷ باند با استفاده از آنتن F معکوس پایه) و پوشش باندهای فرکانسی میانی نسل پنجم، سهولت باز طراحی آنتن های عرضه شده برای استفاده در باندهای بالای نسل پنجم، قابلیت مایمو نمودن آنتنهای مذکور، امکان افزودن بیشتر از یک سلول واحد به آنتن های پایه و مایمو نمودن آنتن-های با بیشتر از یک سلول واحد، از مزیتهای این پروژه به شمار می روند.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: از نتایج این طرحها میتوان در تلفن همراه و تبلت بهره برد.

1401/04/04
16:48:36
5.0 / 5
175
تگهای خبر: شبكه , مخابرات
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
devsoft