مشروح مذاکرات ششمین جلسه کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی

مشروح مذاکرات ششمین جلسه کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی

به گزارش توسعه نرم افزار اعضای کمیسیون طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی در جلسه امروز این کمیسیون به بررسی گزارش مرکز پژوهشها در مورد کلیات طرح پرداختند.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، ششمین جلسه کمیسیون مشترک پشتیبانی از حقوق کاربران هم با قرائت گزارش مرکز پژوهشها درمورد کلیات طرح آغاز و با بحث و بررسی این گزارش از جانب اعضای کمیسیون دنبال شد.
در ابتدا کارشناس حاضر از مرکز پژوهش های مجلس به تشریح وضعیت اینترنت و قوانین این حوزه در در ایالات متحده، روسیه، اتحادیه اروپا و ترکیه پرداخت، وی ضمن اشاره به قوانین و مقررات مدیریت فضای مجازی کشور ترکیه اظهار داشت که در مورد برخورد با پلت فرم های خاطی در این کشور ضمانت اجراهایی چون محدودسازی و جریمه های مالی وجود دارد، قانون این کشور پلت فرم هایی را مکلف می کند که در داخل خاک ترکیه نمایندگی داشته باشند و تابع مقررات این کشور فعالیت کنند.
او همینطور در ادامه با اشاره به اینکه طرح پشتیبانی از حقوق کاربران با نگاه بر مدلهای مختلف تقنینی در کشور های مختلف تدوین شده است تصریح کرد که بحث بر سر محدودسازی نیست، اصرار بر اعمال حاکمیت است این اعمال حاکمیت یک زمان می تواند با ایجاد پلت فرم بومی و یک زمان با محدودسازی یا پالایش هوشمندی باشد که این به تصمیم نمایندگان مجلس بستگی دارد.
رضانقی پور انوری رئیس کمیسیون هم در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان در خصوص این که تکنولوژی در ارتباط با این موارد چگونه فراهم می شود تصریح کرد: محدود کردن پهنای باند، تکنولوژی نمی خواهد، ما هم اکنون برای خرید پهنای باند بین الملل پول پرداخت می نماییم، این پهنای باند خود به خود بر مبنای نیاز مصرف کنندگان داخلی در اختیار یک پلت فرم قرار می گیرد.
وی افزود: این که پلت فرم ها هم بر مبنای نیاز ما خدمت ارائه نمایند هم قابل اجرا می باشد، پلت فرم ها می توانند محتوا را بر مبنای Ip آدرس آن کشورارائه کنند یعنی میتوان بگونه ای عمل کرد که این ها بر مبنای قوانین کشور ما سرویس بدهند و فضای مستهجن و مبتذل محدودسازی شود، اگر بنا بر همکاری باشد این موارد شدنی است و به کسب و کارها هم ضرری وارد نمی کند.
در ادامه هم جلیل رشیدی کوچی هم اظهار داشت: ما مقرر است صرفاً زیرساخت ایجاد نماییم یا این که زیرساختی ایجاد نماییم تا مردم خودمان از آن استفاده کنند؟ پیش تر اینکار با ایجاد پیام رسان های بومی انجام شد اما مردم چرا از آن استفاده نمی کنند؟ اگر کشور چین را مثال می زنیم باید دقت کنیم پیام رسان وی چت این کشور همان پیام رسانی است که ما ۶ سال پیش آنرا فیلتر کرده ایم، هیچ شخصی موافق آن نیست؛ مباحث حاوی خشونت و مبتذل در فضای اینترنت منتشر شود اما حالا باید به دنبال این باشیم که چگونه است مردم ما در بستری که ما فراهم می نماییم فعالیت نمی کنند؟
در ادامه رضا تقی پور انوری در اینباره اظهار داشت: پیام رسان های بزرگی در کشور فعال می کنند و ۴ یا ۵ میلیون کاربر فعال دارند، این پلت فرم ها برای کاربران مزیت های مختلفی دارد که میتوان به امنیت و عدم خروج داده ها از کشور اشاره نمود، این که چرا این پلت فرم ها پاسخگوی همه نیازها نیست باید بگوییم حالا این که که پیام رسان های داخلی مقرر است ۳۰ یا ۴۰ میلیون نفر را پاسخ دهد اصلا غیر ممکن است، شما بودجه پیام رسان داخلی را با بودجه پیام رسانی همچون تلگرام مقایسه کنید.
در انتها جلسه هم بنا بر اعلام رضا تقی پور انوری رئیس کمیسیون مقرر شد جلسه بعدی کمیسیون ۲۴ آبان ماه روز دوشنبه برگزار گردد.


1400/08/20
13:43:00
5.0 / 5
454
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
devsoft