شرایط جدید رجیستری

شرایط جدید رجیستری

با بیان بازبینی مجدد در روند رجیستری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی، طی بررسی و مصوبات صورت گرفته، فرایند به نحوی برنامه ریزی شده است که ایستایی در مبادی ورودی به حداقل رسیده و محدود به احراز هویت مسافر و گوشی تلفن خواهد شد و مابقی به پس از ورود منتقل می شود.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، اوایل شهریورماه خاندوزی-وزیر اقتصاد- در بازدیدی از گمرک امام خمینی (ره) در جریان روند رجیستری قرار گرفت و طی آن مسؤلان گمرک اعلام نمودند با عنایت به شرایط حاکم، ایستایی در رجیستری در مبادی ورودی وجود دارد که احتیاج به اصلاح فرآیند و حداقل حضور است.
به دنبال آن وزیر اقتصاد طی نامه ای به رئیس کل گمرک تصریح کرد که با تشکیل کارگروه، شرایطی تشکیل گردد که رجیستری حضوری به کمترین زمان کاسته شده و یا حتی حذف شود.
آخرین وضعیت تغییر فرآیند رجیستری در مبادی ورودی موضوعی است که در گفتگو با معاون فنی گمرک مورد بررسی قرار گرفت و وی توضیحاتی در این رابطه عرضه کرد.
ارونقی اظهار داشت: با عنایت به تکلیف تعیین شده در خصوص حذف کلیه ایستایی های موجود در فرایند رجیستری گوشی تلفن همراه مسافرین ورودی و انجام فرایند به صورت غیرحضوری، با تشکیل کارگروهی با حضور نمایندگان دستگاههای مربوطه چالش های موجود مورد بررسی قرار گرفت و پیشنهاداتی در این رابطه تصویب گردید.

فقط احراز هویت مسافر و گوشی در مبادی ورودی
به قول وی با توافقات و مصوبات اخیر در گمرکات صرفاً احراز هویت شخص مسافر و گوشی تلفن همراه وی در مبادی ورودی توسط گمرک در حداقل زمان ممکن صورت خواهد گرفت.
معاون فنی گمرک ایران افزود: کلیه کنترل های لازم بعدی در جهت رجیستر کردن گوشی همچون کنترل گذرنامه از راه سرویس ناجا و وجود سیمکارت به نام مسافر ورودی، به صورت کاملا غیرحضوری و در فرصت یک ماه از تاریخ ورود مسافر در سامانه مربوطه صورت خواهد گرفت.
این مقام مسئول در گمرک ایران با تکیه بر اینکه هیچ فرایند اضافی همچون تکمیل فرم، پرداخت حقوق ورودی و یا سایر فرآیندها در مبادی ورودی گمرک انجام نخواهد شد، خاطرنشان کرد که به گمرکات تذکر داده ایم در صورت وجود هرگونه ایستایی در این حوزه با آنها برخورد خواهد شد.

ارائه برخط سرویس مسافری روی اینترنت
او همینطور با بیان اینکه گمرک ایران بزودی نسبت به عرضه برخط سرویس مسافری بر روی اینترنت اقدام می کند، اظهار داشت: بر این اساس مسافرین ورودی می توانند قبل از ورود یا هنگام ورود به کشور نسبت به وارد کردن اطلاعات و IMEI گوشی تلفن همراه خود به شرط کنترل اولیه توسط گمرک اقدام نماید که این مورد اطلاع رسانی خواهد شد.
ارونقی ضمن اشاره به اینکه ارزش کلیه مدلهای گوشی تلفن همراه در سامانه، جهت ادامه فرایند رجیستری تعریف و اعمال شده است، افزود: مسافرین ورودی می توانند در هنگام رجیستر کردن گوشی تلفن همراه با رفتن به سامانه اطلاعات لازم در این خصوص را مورد استفاده قرار دهند.
این تغییرات در حالی رخ می دهد که فرایند رجیستری از سال قبل به صورت حضوری در گمرک بسیار محدودتر از قبل شده بود؛ به صورتی که از نیمه مهرماه ۱۳۹۹، با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاههای مربوطه، انجام رجیستری گوشی باید در مبادی ورودی و به صورت کاملا حضوری انجام می شد اما تشکیل صف های طولانی و معطلی فراوان باعث اعتراضات زیادی از جانب مسافران شد.
در عین حال که گمرک ایران هم به علت ازدحام جمعیت با مشکلاتی در این رابطه روبرو شده بود که در مجموع در شرایط کرونایی موجود امکان رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی فراهم نبوده و عاملی برای شیوع بیماری کووید-۱۹ شده بود.
بر این اساس در آذرماه، گمرک ایران در نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با عرضه گزارشی از شرایط موجود درخواست نمود که با عنایت به تبعات رویه حضوری، اجرای طرح رجیستری گوشی موبایل، عموما به صورت غیرحضوری و بعد از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک صورت گیرد که به دنبال آن مقرر شد از اول دی اجرایی شود که در دستور کار هم قرار گرفت، ولی با شرایط جدید این فرآیند هم کوتاه تر و ایستایی کمتر خواهد شد.

منبع:

1400/07/03
18:12:10
5.0 / 5
445
تگهای خبر: اینترنت , برنامه , حقوق , سیستم
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
devsoft