نگرانی چین درباره پیشرفت هوش مصنوعی

نگرانی چین درباره پیشرفت هوش مصنوعی

به گزارش توسعه نرم افزار خیلی از كارشناسان و منتقدان فناوری هوش مصنوعی در چین بر این باورند كه توسعه این فناوری می تواند منجر به وقوع جنگ جهانی سوم شود.


به گزارش توسعه نرم افزار به نقل از ایسنا، اخیرا اخبار و گزارش های جدیدی از جانب اندیشكده سازمان امنیت ملی آمریكا انتشار یافته كه نشان داده است خیلی از سیاست مداران و كارشناسان فعال در حوزه هوش مصنوعی در مورد پیشرفت روز افزون این فناوری ابراز نگرانی كرده اند.
در این گزارش آنها عنوان كرده اند كه بعضی از مقامات سیاسی، منتقدان و همینطور كارشناسان فعال در حوزه های فناوری، معتقدند كه توسعه روزافزون و پیشرفت هوش مصنوعی بویژه در صنایع و تسلیحات جنگی، نظامی و دفاعی خطر و تهدید بزرگی برای آینده بشریت و جهان تولید خواهد نمود چون كه منجر به ساخت و توسعه تسلیحات جدید و پیشرفته ای می شود كه بدون نیاز به كنترل و نظارت انسان می تواند عملكرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد و وظایف و مسئولیت های خویش را انجام دهد.
طبق گزارش وب سایت fortune، این بدان معناست كه تسلیحات جنگی و نظامی مبتنی بر تكنولوژی های جدید نظیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بدون درگیر شدن احساسات و عواطف انسانی می توانند كارهای موردنظر فرماندهان جنگی و سیاست مداران را انجام دهند و كاملاً طبق برنامه نویسی های انجام شده عمل كند.
در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی بود كه خبری مبتنی بر تلاش و نگرانی جامعه جهانی در مورد توسعه هوش مصنوعی و تهدیدات آن منتشر گردید. در آن زمان خیلی از كارشناسان، متخصصان، دانشمندان و همینطور شركت های بزرگ تكنولوژی در جریان یك اجلاس جهانی كه در سوئیس برگزار شد، از ضرورت مقابله با توسعه بی رویه و جایگزینی كامل و بدون برنامه هوش مصنوعی با انسان سخن گفتند.
از آنجائیكه فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سال های اخیر با پیشرفت قابل ملاحظه ای روبرو شده است، غول های تكنولوژی متعددی همچون گوگل، مایكروسافت، آمازون، اپل، سامسونگ و غیره به طراحی و ساخت ابزارهای هوشمند مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی (Artificial intelligence) بسیاری روی آورده اند. همانطور كه در اخبار گذشته هم اشاره شده بود، یكی از جدیدترین نمونه هایی كه سرو صدا و جنجال های بسیاری را در جهان به پا كرد، دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی گوگل دوپلكس بود كه صدای آن شباهت بسیار بی نظیری به صدای انسان دارد به گونه ای كه توسط كاربران قابل تشخیص نیست و مخاطب یك روبات است نه یك انسان!
جالب است بدانید كه استفن هاوكینگ، الون ماسك، استیو ووزنیاك، بیل گیتس و بسیاری دیگر از نام های بزرگ در زمینه علم و فناوری، مدتهاست كه در رسانه ها و نامه های سرگشاده ی خود، درباره خطرات ناشی از هوش مصنوعی ابراز نگرانی كرده و به خیل محققان برجسته ی هوش مصنوعی پیوسته اند. خطراتی كه می تواند به مجرمان این امكان را بدهد تا با سرعت و دقت بیشتری و با كمترین زحمت و احتمال ردیابی، به انجام سرقت، قتل های زنجیره ای، فریب افراد و كلاهبرداری های تلفنی و اینترنتی بپردازند.
حالا به نظر می آید كه چالش های اخلاقی پیش روی هوش مصنوعی به سایر كشورهای جهان هم سرایت كرده است چون كه خیلی از مقامات چین هم در این خصوص ابراز نگرانی كرده اند و خواهان پیشگیری از توسعه بدون برنامه ریزی فناوری هوش مصنوعی شده اند تا از تهدیدات جدی آنكه به عقیده آنها امكان دارد به وقوع جنگ جهانی سوم منجر شود، جلوگیری به عمل بیاورند.1397/11/25
22:41:17
5.0 / 5
4919
مطلب توسعه نرم افزار را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط در DevSoft
نظرات بینندگان DevSoft در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
devsoft